Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Živou ulici budou společně pořádat oba zájemci, kteří soupeřili o grant

  8:58aktualizováno  8:58
Na pořádání kulturního festivalu Živá ulice v Plzni se zřejmě bude podílet pražská společnost ArtProm i plzeňský Kulturní spolek 3P. Budou tak spolupracovat oba zájemci, kteří mezi sebou soupeřili o tříletý grant za 4,5 milionu korun.

Vanda Hybnerová a Lucia Kašiarová v představení pro děti s názvem Angel-ky, které odehrály u Mlýnské strouhy v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Návrh na zvláštní spojení mají ještě příští týden schválit zastupitelé. Je pravděpodobné, že ti koaliční, kterých je většina, budou pro.

Dohoda o spolupráci dvou zájemců o grant je výsledkem tlaku ze strany některých zastupitelů města. Část z nich totiž navzdory doporučení kulturní komise i městské rady odmítla návrh udělit příspěvek společnosti ArtProm, která festival v posledních letech pořádala. Nic podobného se ještě na radnici v souvislosti s granty neodehrálo.

V případu festivalu Živá ulice podstatnou roli letos sehrály ohledy politiků na skutečnost, že Kulturní spolek 3P letos založili čtyři místní pořadatelé kulturních akcí.

Do grantového řízení se tak promítla zvláštní forma patriotismu a snaha vyjít vstříc „domácím“. Žádné výhrady proti původně doporučenému projektu společnosti ArtProm při projednávání grantu nikdo ze zastupitelů veřejně neprezentoval.

Po tom, co zastupitelé v říjnu nebyli schopni o přidělení tříleté dotace rozhodnout, se začal rodit neobvyklý kompromis, aby se alespoň politici z radniční koalice shodli.

Náměstek primátora pro kulturu Martin Baxa z ODS zorganizoval jednání zástupců ArtProm a Kulturního spolku 3P.

„Vypadá to slibně. Byla podepsaná dohoda. Oficiálním pořadatelem Živé ulice by měla zůstat společnost ArtProm a ta by byla příjemcem tříleté dotace. Na každý rok by se na dramaturgii festivalu podílely ArtProm a spolek 3P. Základem by byl program, se kterým šla ArtProm do soutěže, ale obohacený o to, co nabízel 3P,“ vysvětlil Baxa. Výsledek jednání pokládá za dobrý.

Náměstek primátora Pavel Kotas z ČSSD byl jedním ze zastupitelů, kteří prosazovali plzeňský spolek 3P složený z Pavla Oulíka (Anděl music club), Ivana Jáchima (Dominik centrum), Petra Choury (Divadlo pod lampou) a Karla Zacha (Zach’s pub).

Opozici se nelíbí prosazování „domácích“

„Mohli nabídnout lidem vystupujícím na festivalu pokračování a kontinuitu ve svých zařízeních. Jako Plzeňák a patriot vím, že když tady máme zaběhnuté dobré kulturní aktéry, jsou pro mě určitou zárukou kvality. Další úhel pohledu byl, že se tak do festivalu víc zapojí plzeňská kulturní scéna,“ uvedl Kotas.

Tvrdí, že zástupci 3P nabízeli možnost zajistit vystupující za nižší ceny. Dohoda na kompromisním řešení se náměstkovi zamlouvá. „To je to, co jsme očekávali my, kteří jsme nebyli spokojeni s nabídkou ArtProm,“ prohlásil Kotas.

Michal Vozobule z opoziční TOP 09 počínání koaličních zastupitelů v souvislosti s grantem kritizuje. Prosazování „domácích“ a tlak na vznik dohody mezi uchazeči pokládal za krajně nestandardní přístup.

„Ze špatných řešení je tato dohoda asi nejlepší, když už to celé takhle rozvrtali. Je ale hodně zvláštní, že sice chceme dát někomu grant, ale pokud se do toho někdo zamotá, tak kus z toho zase jakoby odřízneme. Z principu je takový postup špatný a je otázka, jak to může dál fungovat. Mně takový postup připadá hloupý,“ konstatoval Vozobule.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Po 42 letech v čele Dobříče na Plzeňsku starosta už kandidovat nebude

Končící starosta Dobříče na Plzeňsku Václav Lomička (9. srpna 2018)

Starosta rekordman se loučí s funkcí. „Domnívám se, že 42 let je dostatečně dlouhé období,“ říká Václav Lomička z...

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Jediný spitfire schopný letu u nás má majitel přes léto v Líních u Plzně

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu stíhací letoun...

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu nejslavnější stíhací letoun britského Královského...

Najdete na iDNES.cz