Režisér Juraj Herz na filmovém festivalu Finále Plzeň.

Režisér Juraj Herz na filmovém festivalu Finále Plzeň. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeňský přízvuk mi připomíná maďarštinu, říká šéf poroty Finále Herz

  • 1
Známý režisér, scénárista a herec Juraj Herz je předsedou mezinárodní poroty celovečerních hraných a animovaných filmů Festivalu Finále Plzeň. Letos oslaví 80. narozeniny a věnována mu bude i jedna z festivalových poct. Herz poprvé navštívil plzeňský festival Finále v roce 1969, kdy se konal druhý ročník.

"Tehdy se tady promítal film Spalovač mrtvol. Ale mimo soutěž, protože už nedovolili, aby se promítal. Byl už zakázaný. Po celý týden se ale promítal třikrát denně v kině, které bylo přímo naproti tomu festivalovému," vzpomíná Juraj Herz a dodává, že vnímal, že byl postavou non grata.

Přesto se mu ale podařila kuriózní věc. Přímo totiž ovlivnil výsledky soutěže. Porotci měli v plánu udělit Zlatého ledňáčka snímku Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci. Nakonec však udělili ledňáčky dva, toho druhého získal snímek Juraje Jakubiska Zbehovia a pútníci.

"Jasného jsem měl rád, točil jsem u něj. Film Všichni dobří rodáci se mi sice velmi líbil, ale Jakubiskův snímek mi přišel daleko objevnější a novější," přibližuje Juraj Herz, který od té doby plzeňský festival navštívil několikrát.

Mimochodem, velmi silně prý vnímá plzeňský přízvuk. Připomíná mu maďarštinu. A to až do té míry, že když na vojně hledal herce do divadelní hry, odmítl jednoho Plzeňana s odůvodněním, že je Maďar.

"Já jsem ze Slovenska. Samozřejmě že pražštinu jsem znal, ale taková hanáčtina, ostravština nebo plzeňština, to pro mě byly cizí jazyky," vysvětluje Herz s tím, že sám maďarsky mluví a plzeňské protahování samohlásek mu tento jazyk prý připomínalo.

Juraj Herz je nadšeným filmovým divákem, a to už od svého mládí. "Už jako student jsem nechodil do školy, ale zato jsem viděl tři filmy ve třech různých kinech. Viděl jsem jich strašně moc, já jsem v tomhle šílenec," směje se a dodává, že raději snímky sleduje v kině.

I doma má však takové vybavení, aby se mohl dívat na filmy ve vysoké kvalitě. "Teď je i možnost vidět filmy, které v kině už nedávají. Využívám toho, buď si je stáhnu, nebo se podívám v televizi," říká Herz.

Festival Finále

Festival Finále se koná v Plzni od 27. dubna do 3. května. Program festivalu najdete na internetových stránkách zde.

Ze 14 českých a slovenských filmů, které se utkají o Zlatého ledňáčka už viděl polovinu, možná i víc. "Zaujal mě film Zdeňka Tyce (Jako nikdy) a film mladého Mádla (Pojedeme k moři). To jsou jedny z mých nejoblíbenějších letošních filmů," naznačuje Juraj Herz, který si je vědom toho, že část snímků, které se v současné době natáčejí, nemá valnou hodnotu.

Juraj Herz, známý mimo jiné ze snímků Petrolejové lampy či Upír z Feratu, nejraději vzpomíná na své tvůrčí období v šedesátých letech. To bylo podle něj nejzajímavější, dařilo se mu natáčet filmy tak, jak opravdu chtěl. Od vlastního napsání až po dokončení.

I dnes je však Herz režisérsky činný. V roce 2010 natočil Habermannův mlýn, přispěl také desetiminutým krátkým dokumentem do unikátního filmového cyklu Slovensko 2.0 k dvacetiletému výročí vzniku Slovenska, který měl letos premiéru.

Nyní se připravuje na natáčení thrilleru a pohádky, která bude mít, stejně jako Panna a netvor či Deváté srdce, poměrně ponurou atmosféru. "O thrilleru nechci více mluvit, s mým druhým autorem panem Drbohlavem jsme o něm přemýšleli tři roky," zdůvodňuje a naznačuje, že na rozdíl od podobných snímků tohoto žánru by měl ten jejich být pravdivější.