Scéna z filmu Hořící keř, v popředí Miroslav Krobot

Scéna z filmu Hořící keř, v popředí Miroslav Krobot | foto: HBO, Dušan Martinček ©.

Přehlídka Finále uvede Hořící keř i dokumenty Remundy a Klusáka

  • 0
Trilogie o sebeupálení Jana Palacha Hořící keř bude jedním z hlavních taháků letošní 26. filmové přehlídky Finále v Plzni. Pořadatelé chystají také retrospektivu českých dokumentaristů Filipa Remundy a Víta Klusáka nebo sekci, v níž budou k vidění snímky letošních jubilantů Juraje Jakubiska a Jiřího Menzela.

Závěr dubna patří v Plzni již tradičně filmovému festivalu Finále. Přehlídka je soutěžní, ocenění Zlatý ledňáček se uděluje českým filmům a dokumentům.

K vidění bude mimo jiné trilogie Agnieszky Holland o sebeupálení Jana Palacha a lidech bránících jeho památku Hořící keř, připraveny jsou také pocty třem významným domácím osobnostem spjatým se světem stříbrného plátna.

"Ty budou z doprovodného, tedy nesoutěžního, programu patřit k těm nejzajímavějším. Bude to pocta femme fatale české nové vlny Ester Krumbachové, která se podílela na vzniku zásadních filmů 60. a 70. let. Velmi zajímavá bude určitě také přehlídka filmů Pavla Kohouta a povídání s ním. Je to kontroverzně přijímaná postava české kultury a historie minulého století," konstatuje ředitel festivalu Ivan Jáchim.

Třetím představeným bude výtvarník a režisér filmů pro děti Břetislav Pojar, kterému by letos bylo 90 let. Tohoto jubilea by se letos dožila také Krumbachová.

Další z velkých programových bloků bude tvořit retrospektiva dvou výrazných českých dokumentaristů Filipa Remundy a Víta Klusáka, v rámci níž diváci uvidí ve festivalové premiéře tři dokumenty ze série Český žurnál a kromě známých provokativních snímků, jako Český mír a Český sen, také řadu raných děl, zajímavostí, perliček a bonusů.

V sekci Křídla slávy, která vzdává hold významným jubilantům, se letos na Finále objeví filmy Juraje Jakubiska a Jiřího Menzela. "Budeme také pokračovat v sekci ZOOM, která se zaměřuje na zahraničí," uvádí ředitel festivalu Jáchim.

Po loňském Polsku se dostane do centra pozornosti Německo. "Naším cílem je seznámit diváky s tamější kinematografií a zdůraznit její kvality, umožnit srovnání české a německé tvorby a v neposlední řadě v rámci odborných panelů i neformálních setkání poskytnout tvůrcům prostor pro výměnu zkušeností," konstatuje Ivan Jáchim.

Dodává, že do roku 2015, kdy se Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury, chce festival představit filmovou tvorbu všech sousedních zemí.

Na Finále bude letos k vidění zhruba 170 filmů, například kompletní česká hraná produkce za rok uplynulý od dubna 2012 do dubna 2013 i výběr toho nejlepšího z dokumentů. Přehlídka se letos koná od 21. do 27. dubna. V loňském roce navštívilo festival na 11 tisíc lidí.