Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival Divadlo nabídne izraelskou inscenaci s Husajnem i Hamleta

  12:03aktualizováno  12:03
Divadlo opět v Plzni vyjde do ulic a naplní tradiční i netradiční místa po celém městě. Od 9.do 19. září se v západočeské metropoli uskuteční 22. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo.

Cirk La Putyka přiveze do Plzně své nejnovější představení Dolls. | foto: Tomáš Třeštík

Letošní ročník festivalu Divadlo otevře pražský prolog, který zajistí koprodukční inscenace 1914 v režii Roberta Wilsona na scéně Národního divadla. Veškerá další představení se ale konají v Plzni. Do města se sjedou přední divadelní soubory ze zahraniční i z celé České republiky.

Publikum se může těšit na představení umělců z Izraele, Francie, Maďarska, Německa, Slovenska a Slovinska v tradičních i netradičních prostorech po celém městě.

Hrát se bude ve Velkém divadle, v Alfě, v Pekle, Jasu, zázemí má festivalu vytvářet i Nové divadlo. Venkovní produkce se uskuteční v Proluce Theatrum Mundi a na náměstí Republiky.

„Letos se nám podařilo sestavit bohatý program, který jsme již dlouho v Plzni neměli,“ říká ředitel festivalu Jan Burian.

„Při výběru zahraničních souborů jsme se letos podívali více na západ,“ zdůrazňuje vedoucí dramaturgické rady Dora Viceníková.

Slovenské národní divadlo představí hru Anděl zkázy

Do výběru se tak dostala například izraelská inscenace se Saddámem Husajnem a jeho dvojníky, minimalistické francouzské představení Sergeův efekt odkazující k poetice Jacquese Tatiho nebo Mr. Beana.

Byla by škoda nechat si ujít pozoruhodné zpracování Hamleta předního polského režiséra Jana Klaty z německé Bochumi, slovinské zpracování silně metaforického textu Ptačí sněm J.-C. Carriera, či jednu z nejúspěšnějších maďarských inscenací Revizor budapešťského souboru Vígszínház v režii Viktora Bodó.

Slovenské národní divadlo představí v Plzni hru rakouské autorky, nositelky Nobelovy ceny za literaturu, Elfride Jelinekové Rechnitz - Anděl zkázy, která získala Grand Prix na festivalu Nová dráma a cenu Dosky za scénografii. Domácí program opět představí to nejzajímavější z uplynulé sezóny.

„Samozřejmě oceněné inscenace předchozího roku, ale i ty, které představují v českém divadle nový pohyb,“ doplňuje dramaturgyně Kamila Černá. „Značnou převahu v našem výběru mají mladí režiséři - třicátníci, kteří tvoří na velkých i komorních scénách,“ doplňuje Černá.

Plzeň se může těšit na oblíbené tuzemské scény, které lákají diváckou pozornost. Například na Cirk La Putyka s nejnovějším představením Dolls v režii Rosti Nováka ml., o který je zatím největší divácký zájem. Švandovo divadlo s inscenací Hamleta, na Divadlo Na zábradlí a jeho „inscenaci roku 2013“ Zlatá šedesátá, Divadelní spolek Kašpar - Divadlo v Celetné, Praha s inscenací Terminus.

Z Ostravy dorazí Komorní scéna Aréna s inscenací Ruská zavařenina a Divadlo Petra Bezruče s Audiencí. V Plzni budou divadla i z dalších koutů naší republiky.

Dejvické divadlo přijede s inscenací Dabing Street

S dramatizací provokativního románu Guy de Maupassanta Miláček přijede Městské divadlo Kladno, Městské divadlo Zlín představí Kabaret Astragal.

Brněnské HaDivadlo svoji inscenaci Maryšy a z Hradce Králové přijede Divadlo Drak. Domácí plzeňské scény budou reprezentovat Divadlo J. K. Tyla s inscenací Unaveni sluncem a Divadlo Alfa s představením Čert tě vem!

Prolog festivalu se koná v Praze, tradiční plzeňský epilog obstarají tři pražské scény. Dejvické divadlo s inscenací Dabing Street, Činoherní klub s inscenací Zrada a Divadlo v Dlouhé s inscenací Mnoho povyku pro nic.

Dvě open air představení bezpochyby přilákají pozornost Plzeňanů. Hudebně-loutkové představení Life of Mary od Matija Solce a kolektivu se uskuteční v Proluce Theatrum Mundi, na náměstí Republiky pak působivé multimediální představení The Cycle polského souboru Usta Usta Republika.

I když Jižní zastávka, kde se tradičně konala představení pořádaná o. s. Johan, je v rekonstrukci, o jejich produkce diváci nepřijdou. Konat se budou na plzeňském Hlavním nádraží. Program festivalu doplní i výstava a další doprovodné akce.

Autoři:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Při slavnostech sloužil mši kardinál Duka, připomněl historii Chodů

Poutní mši u kostela na vrchu Vavřineček, která je součástí Chodských...

Tóny dudácké muziky, vůně pravých chodských koláčů, ukázky lidových řemesel. Taková byla atmosféra 64. ročníku...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz