Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival Divadlo nabídne izraelskou inscenaci s Husajnem i Hamleta

  12:03aktualizováno  12:03
Divadlo opět v Plzni vyjde do ulic a naplní tradiční i netradiční místa po celém městě. Od 9.do 19. září se v západočeské metropoli uskuteční 22. ročník Mezinárodního festivalu Divadlo.

Cirk La Putyka přiveze do Plzně své nejnovější představení Dolls. | foto: Tomáš Třeštík

Letošní ročník festivalu Divadlo otevře pražský prolog, který zajistí koprodukční inscenace 1914 v režii Roberta Wilsona na scéně Národního divadla. Veškerá další představení se ale konají v Plzni. Do města se sjedou přední divadelní soubory ze zahraniční i z celé České republiky.

Publikum se může těšit na představení umělců z Izraele, Francie, Maďarska, Německa, Slovenska a Slovinska v tradičních i netradičních prostorech po celém městě.

Hrát se bude ve Velkém divadle, v Alfě, v Pekle, Jasu, zázemí má festivalu vytvářet i Nové divadlo. Venkovní produkce se uskuteční v Proluce Theatrum Mundi a na náměstí Republiky.

„Letos se nám podařilo sestavit bohatý program, který jsme již dlouho v Plzni neměli,“ říká ředitel festivalu Jan Burian.

„Při výběru zahraničních souborů jsme se letos podívali více na západ,“ zdůrazňuje vedoucí dramaturgické rady Dora Viceníková.

Slovenské národní divadlo představí hru Anděl zkázy

Do výběru se tak dostala například izraelská inscenace se Saddámem Husajnem a jeho dvojníky, minimalistické francouzské představení Sergeův efekt odkazující k poetice Jacquese Tatiho nebo Mr. Beana.

Byla by škoda nechat si ujít pozoruhodné zpracování Hamleta předního polského režiséra Jana Klaty z německé Bochumi, slovinské zpracování silně metaforického textu Ptačí sněm J.-C. Carriera, či jednu z nejúspěšnějších maďarských inscenací Revizor budapešťského souboru Vígszínház v režii Viktora Bodó.

Slovenské národní divadlo představí v Plzni hru rakouské autorky, nositelky Nobelovy ceny za literaturu, Elfride Jelinekové Rechnitz - Anděl zkázy, která získala Grand Prix na festivalu Nová dráma a cenu Dosky za scénografii. Domácí program opět představí to nejzajímavější z uplynulé sezóny.

„Samozřejmě oceněné inscenace předchozího roku, ale i ty, které představují v českém divadle nový pohyb,“ doplňuje dramaturgyně Kamila Černá. „Značnou převahu v našem výběru mají mladí režiséři - třicátníci, kteří tvoří na velkých i komorních scénách,“ doplňuje Černá.

Plzeň se může těšit na oblíbené tuzemské scény, které lákají diváckou pozornost. Například na Cirk La Putyka s nejnovějším představením Dolls v režii Rosti Nováka ml., o který je zatím největší divácký zájem. Švandovo divadlo s inscenací Hamleta, na Divadlo Na zábradlí a jeho „inscenaci roku 2013“ Zlatá šedesátá, Divadelní spolek Kašpar - Divadlo v Celetné, Praha s inscenací Terminus.

Z Ostravy dorazí Komorní scéna Aréna s inscenací Ruská zavařenina a Divadlo Petra Bezruče s Audiencí. V Plzni budou divadla i z dalších koutů naší republiky.

Dejvické divadlo přijede s inscenací Dabing Street

S dramatizací provokativního románu Guy de Maupassanta Miláček přijede Městské divadlo Kladno, Městské divadlo Zlín představí Kabaret Astragal.

Brněnské HaDivadlo svoji inscenaci Maryšy a z Hradce Králové přijede Divadlo Drak. Domácí plzeňské scény budou reprezentovat Divadlo J. K. Tyla s inscenací Unaveni sluncem a Divadlo Alfa s představením Čert tě vem!

Prolog festivalu se koná v Praze, tradiční plzeňský epilog obstarají tři pražské scény. Dejvické divadlo s inscenací Dabing Street, Činoherní klub s inscenací Zrada a Divadlo v Dlouhé s inscenací Mnoho povyku pro nic.

Dvě open air představení bezpochyby přilákají pozornost Plzeňanů. Hudebně-loutkové představení Life of Mary od Matija Solce a kolektivu se uskuteční v Proluce Theatrum Mundi, na náměstí Republiky pak působivé multimediální představení The Cycle polského souboru Usta Usta Republika.

I když Jižní zastávka, kde se tradičně konala představení pořádaná o. s. Johan, je v rekonstrukci, o jejich produkce diváci nepřijdou. Konat se budou na plzeňském Hlavním nádraží. Program festivalu doplní i výstava a další doprovodné akce.

Autoři:Nejčtenější

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...

Uvědomovala jsem si, že ji moc mlátím, řekla žena souzená za smrt neteře

Pětadvacetiletá Denisa M. čelí obvinění z týrání svěřené osoby a z těžkého...

U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení s pěstounkou Denisou M. z Rokycan, která podle obžaloby loni v říjnu...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Výsledek plzeňské dřiny: konec se ctí a výdělek 180 milionů

Plzeňský útočník Marek Bakoš (vpravo) v souboji s Fabiem Coentraem v utkání...

Co všechno může zavinit jeden rohový kop? Třeba porážku. Hněv. Slzy. Vyřazení. Jeden velký přeškrtnutý sen. Viktoria...

Další z rubriky

V plzeňském nočním klubu útočila žena kyselinou, zranila pět lidí

Žena zaútočila kyselinou na tři lidi v nočním podniku v centru Plzně. (24....

V nočním podniku na Americké třídě v Plzni zaútočila žena na tři lidi neznámou chemickou látkou, zřejmě kyselinou. Při...

Šest statečných pomohlo, když byly v sázce životy druhých

Ocenění za záchranu života převzali Petr Šafránek, Lukáš Bouda, Kristýna...

Šest statečných převzalo ocenění za záchranu lidského života. Pamětní plaketu a šek na deset tisíc korun si právem...

Převrácené auto hořelo a uvnitř byla žena, vzpomíná gentleman silnic

Lukáš Bouda z Kanic na Domažlicku získal ocenění gentleman silnic. Loňského...

Dobrovolný hasič Lukáš Bouda z Kanic na Domažlicku získal prestižní titul gentleman silnic. Ocenění získal za to, že...

Najdete na iDNES.cz