Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ve Stříbře bojují proti rozšíření farmaceutické firmy, bojí se o zdraví

  • 5
Velká vlna nevole se zvedla ve Stříbře na Tachovsku proti projektu rozšíření výroby farmaceutických produktů v bývalém areálu společnosti Amati. Odpůrci, kteří sepsali petici, se obávají ohrožení zdraví a bezpečnosti lidí a zhoršení životního prostředí.

Přestože záměr rozšířit výrobu farmaceutických produktů prošel zjišťovacím řízením o posuzování vlivů na životní prostředí, postavili se proti němu obyvatelé města i jeho představitelé.

„Hlavní důvod, proč jsme se rozhodli založit petiční výbor a vytvořit petici, je, že musíme jako občané chránit naše rodné město a životní prostředí, které je jednou z posledních deviz naší lokality,“ uvedla Jitka Malá z petičního výboru.

Podle jeho členů by měl být projekt posouzen také v rámci EIA, což je podrobnější vyhodnocení vlivů na životní prostředí. Podle rozhodnutí krajského úřadu to není zapotřebí.

Ve stříbrském areálu chce společnost Komoditation provádět takzvanou mikrofluidizaci, což je proces využívaný v lékárenském průmyslu k výrobě emulzí.

Redakce MF DNES se opakovaně pokusila investora projektu oslovit - po telefonu i návštěvou na místě. Vyjádření od něj ale nezískala.

K projektu se vyslovila Česká inspekce životního prostředí i Krajská hygienická stanice. Ani jedna z těchto institucí k věci neměla připomínky.

„Byl vydán závěr zjišťovacího řízení, že záměr nemá významný vliv na životní prostředí a zdraví lidí a nebude dále posuzován,“ píše se v rozhodnutí.

Proti tomu podalo protest město Stříbro. „Odvolání města Stříbra bylo vyhodnoceno jako nepřípustné. Tím pro Krajský úřad Plzeňského kraje záležitost končí, rozhodnutí o závěru zjišťovacího řízení nabylo právní moci,“ sdělila mluvčí krajského úřadu Alena Marešová.

Podle zákona zástupci měst a obcí právo podat odvolání nemají. „Mohou to udělat pouze spolky, zabývající se ekologií s dobou existence minimálně tři roky nebo skupina 200 osob, které mohou vznášet připomínky,“ vysvětluje Jitka Malá.

Stříbro proto podle slov starosty Karla Lukeše trochu spoléhalo na to, že se proti záměru ozvou občané. To se také stalo.

„Jinak jde o soukromý záměr na soukromém pozemku, takže město příliš možností, jak do něj zasáhnout, nemá,“ dodal Lukeš. Město se ale může zapojit do následného územního řízení.

Petici mohou lidé podepsat na několika místech ve městě

K projektu mají místní několik připomínek. „Stavební úpravy mají být prováděny na území se silnou kontaminací podloží. Je tam poddolované území a možné zásahy mohou změnit hydrogeologické poměry a může dojít ke změně vodního cyklu průsaku. To by mohlo vést ke kontaminaci spodní vody. Nedaleko je řeka Mže,“ zmiňuje jednu z námitek Jitka Malá.

Dále se domnívá, že pokud by se výroba skutečně rozšířila, zatíží oblast kamionová doprava. Při výrobě by se navíc měly používat i vysoce toxické látky, jako je například toluen. „Chemický provoz může ohrozit zdraví a bezpečnost občanů, zhoršit životní prostředí,“ doplňuje Jitka Malá.

Kolik lidí zatím petici podepsalo, přesně neví. „Archy jsou umístěny na různých místech ve Stříbře,“ dodala Malá.