Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Stříbře bojují proti rozšíření farmaceutické firmy, bojí se o zdraví

  8:56aktualizováno  8:56
Velká vlna nevole se zvedla ve Stříbře na Tachovsku proti projektu rozšíření výroby farmaceutických produktů v bývalém areálu společnosti Amati. Odpůrci, kteří sepsali petici, se obávají ohrožení zdraví a bezpečnosti lidí a zhoršení životního prostředí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Přestože záměr rozšířit výrobu farmaceutických produktů prošel zjišťovacím řízením o posuzování vlivů na životní prostředí, postavili se proti němu obyvatelé města i jeho představitelé.

„Hlavní důvod, proč jsme se rozhodli založit petiční výbor a vytvořit petici, je, že musíme jako občané chránit naše rodné město a životní prostředí, které je jednou z posledních deviz naší lokality,“ uvedla Jitka Malá z petičního výboru.

Podle jeho členů by měl být projekt posouzen také v rámci EIA, což je podrobnější vyhodnocení vlivů na životní prostředí. Podle rozhodnutí krajského úřadu to není zapotřebí.

Ve stříbrském areálu chce společnost Komoditation provádět takzvanou mikrofluidizaci, což je proces využívaný v lékárenském průmyslu k výrobě emulzí.

Redakce MF DNES se opakovaně pokusila investora projektu oslovit - po telefonu i návštěvou na místě. Vyjádření od něj ale nezískala.

K projektu se vyslovila Česká inspekce životního prostředí i Krajská hygienická stanice. Ani jedna z těchto institucí k věci neměla připomínky.

„Byl vydán závěr zjišťovacího řízení, že záměr nemá významný vliv na životní prostředí a zdraví lidí a nebude dále posuzován,“ píše se v rozhodnutí.

Proti tomu podalo protest město Stříbro. „Odvolání města Stříbra bylo vyhodnoceno jako nepřípustné. Tím pro Krajský úřad Plzeňského kraje záležitost končí, rozhodnutí o závěru zjišťovacího řízení nabylo právní moci,“ sdělila mluvčí krajského úřadu Alena Marešová.

Podle zákona zástupci měst a obcí právo podat odvolání nemají. „Mohou to udělat pouze spolky, zabývající se ekologií s dobou existence minimálně tři roky nebo skupina 200 osob, které mohou vznášet připomínky,“ vysvětluje Jitka Malá.

Stříbro proto podle slov starosty Karla Lukeše trochu spoléhalo na to, že se proti záměru ozvou občané. To se také stalo.

„Jinak jde o soukromý záměr na soukromém pozemku, takže město příliš možností, jak do něj zasáhnout, nemá,“ dodal Lukeš. Město se ale může zapojit do následného územního řízení.

Petici mohou lidé podepsat na několika místech ve městě

K projektu mají místní několik připomínek. „Stavební úpravy mají být prováděny na území se silnou kontaminací podloží. Je tam poddolované území a možné zásahy mohou změnit hydrogeologické poměry a může dojít ke změně vodního cyklu průsaku. To by mohlo vést ke kontaminaci spodní vody. Nedaleko je řeka Mže,“ zmiňuje jednu z námitek Jitka Malá.

Dále se domnívá, že pokud by se výroba skutečně rozšířila, zatíží oblast kamionová doprava. Při výrobě by se navíc měly používat i vysoce toxické látky, jako je například toluen. „Chemický provoz může ohrozit zdraví a bezpečnost občanů, zhoršit životní prostředí,“ doplňuje Jitka Malá.

Kolik lidí zatím petici podepsalo, přesně neví. „Archy jsou umístěny na různých místech ve Stříbře,“ dodala Malá.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz