Takto by měl vypadat nový pavilon chirurgie v areálu Fakultní nemocnice v Plzni...

Takto by měl vypadat nový pavilon chirurgie v areálu Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně. | foto: FN Plzeň

Fakultní nemocnice chystá obří investici, postaví pavilon chirurgie

  • 4
Ve Fakultní nemocnici v Plzni na Lochotíně se schyluje k nejnákladnější investiční akci v její historii. Vláda totiž zahrnula do plánu strategických investic ve zdravotnictví i výstavbu chirurgického pavilonu za 1,5 miliardy korun. To je podobná částka, za kterou se postavila nová Klatovská nemocnice.

„Finance by měly být rozvržené do pěti let a pokud by vše postupovalo podle plánu, v roce 2020 by mohl nový pavilon sloužit pacientům,“ uvedl ředitel fakultní nemocnice Václav Šimánek s vysvětlením, že na Lochotíně poté bude koncentrovaná akutní lůžková péče.

„Chceme přeuspořádat jednotlivé kliniky tak, aby obory byly na jednom místě a byla zaručená návaznost ambulantních a lůžkových stanic, aby člověk nebloudil po třech, čtyřech budovách, než se dostane na lůžko,“ nastínil Šimánek.

Schválení obří investice vítá například přednosta kliniky anestezie a resuscitace FN Richard Pradl, podle kterého klinika potřebuje větší prostory, což nový pavilon zaručí.

Chirurgický pavilon by se měl stavět v letech 2016 až 2020, kdy se do budovy přestěhují všechny chirurgické obory z Lochotína, tedy chirurgická klinika, ortopedie, neurochirurgie, kardiochirurgie a klinika zobrazovacích metod.

Stěhování se dotkne i urologické kliniky, která je dnes v druhé části nemocnice v Plzni na Borech.

Do uvolněných míst po chirurgických oborech na Lochotíně se má nastěhovat zbytek interních oborů, které jsou dnes v lochotínské i v borské části nemocnice. „Tím, že se chirurgické obory přestěhují, uvolní se velké prostory a sem by se měly z borské části nemocnice přestěhovat kožní klinika, ORL klinika, II. interní klinika a v budoucnu bude na Lochotíně i klinika infekční a plicní,“ popsal ředitel.

Nemocnice tak opustí velkou část borského areálu, kde by se podle Šimánka v budoucnu měla zachovat medicínská péče pouze v bývalé vojenské nemocnici.

„Nabízí se varianta zachovat vojenskou nemocnici jako malý špitál okresního typu, kde je chirurgie, interna, anesteziologicko-resuscitační oddělení a vyšetřovací složka plus léčebna dlouhodobě nemocných, sociální lůžka, neurorehabilitace. To by mělo stačit pro borskou část Plzně a přilehlou část regionu Plzeň-jih,“ uvedl Šimánek.

Po dokončení chirurgického pavilonu bude mít každá klinika svá lůžka, dohromady jich bude kolem čtyř set.

Fakultní nemocnice se připravuje na další investice. Do konce letošního roku by se měl začít stavět parkovací dům pro 400 aut za 150 milionů korun, nyní se dokončuje heliport pro přistávání vrtulníků za 44 milionů korun.