Zrekonstruované chirurgické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. (22....

Zrekonstruované chirurgické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. (22. února 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Chirurgům nestačí lůžka, nemocnice investuje do oddělení 1,5 miliardy

  • 1
Lůžková oddělení chirurgie v plzeňské fakultní nemocnici jsou velmi vytížená, pacientů navíc stále přibývá. Nemocnice proto zahájila kompletní rekonstrukci oddělení v areálu bývalé vojenské nemocnice na Borech a v roce 2017 začne se stavbou nového pavilonu za 1,5 miliardy korun na Lochotíně.

„Lidé jsou víc nemocní, stárne populace,“ vysvětlil primář chirurgického oddělení FN Plzeň-Bory Václav Karnos, proč počet pacientů roste.

Podle něj se jejich složení nedá srovnat s dobou před třiceti lety, kdy začínal. „Když jsme tehdy operovali člověka nad sedmdesát let, tak jsem ho bral jako starého. Dnes se to o deset až patnáct let posunulo,“ popsal Karnos.

Nedostatek lůžek na chirurgiích má podle něj další důvod. „Západní Čechy jsou specifický region, kde si fakultní nemocnice vybudovala dominantní postavení. Dnes má pacient právo si vybrat, kde chce být operován, a lidé sem jezdí a říkají, já chci podstoupit zákrok u vás,“ uvedl primář.

Nedostatek chirurgických lůžek nevyřešil ani systém jednodenní chirurgie, který se na různých místech regionu začal v uplynulých letech zavádět.

„Boom jednodenní chirurgie pohasl a změnil se ve dvou až třídenní chirurgii. Zkrátka jednodenní chirurgie dnes není tak populární. Naši pacienti na to nejsou připravení a podle mě ani nebudou. Rádi si na oddělení poleží den dva,“ objasnil Karnos.

Zákroky, které byly zařazeny do systému jednodenní chirurgie, by prý sám sobě nikdy nenaordinoval. „Byl by to moc velký experiment a to nejsem žádný posera,“ podotkl.

Jako příklad uvedl gastrické bandáže žaludku, což je vlastně umělé zmenšení žaludku, nebo operace žlučníku. Podle něj je riskantní nechat si systémem jednodenní chirurgie operovat i křečové žíly. „Mohou totiž vzniknout určité komplikace, například trombóza. Nejsou to jednoduché výkony, jak si všichni myslí, je riskantní jít druhý den domů,“ dodal primář.

Do chirurgie se ve FN investovalo už loni. Nedávno skončila první etapa rekonstrukce oddělení CHIRO C v pavilonu 59 v areálu bývalé vojenské nemocnice. Generální oprava téměř za šest milionů korun se rozběhla loni v září.

Chirurgie na Borech se bude opravovat postupně dál. „V tomto roce bude následovat rekonstrukce oddělení ortopedicko - traumatologického a třetího operačního sálu, v dalším přijde na řadu rekonstrukce dalších chirurgických oddělení,“ prozradil primář.

Velkou výhodou podle něj je, že na každém pokoji je k dispozici klimatizace, protože stále teplejší léta jsou zejména v chirurgických oborech velkou patálií.

Ředitel fakultní nemocnice Václav Šimánek uvedl, že chirurgický pavilon za 1,5 miliardy korun by se mohl začít budovat příští rok (více o něm čtěte zde).

„Je jednou ze sedmi strategických investic ve zdravotnictví. Všichni žadatelé musí do konce února podat na ministerstvo investiční záměr,“ dodal Šimánek. Pak musí nemocnice vysoutěžit projektanta, který by měl pracovat zhruba tři čtvrtě roku, a následně zhotovitele stavby.