Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chirurgům nestačí lůžka, nemocnice investuje do oddělení 1,5 miliardy

  19:30aktualizováno  19:30
Lůžková oddělení chirurgie v plzeňské fakultní nemocnici jsou velmi vytížená, pacientů navíc stále přibývá. Nemocnice proto zahájila kompletní rekonstrukci oddělení v areálu bývalé vojenské nemocnice na Borech a v roce 2017 začne se stavbou nového pavilonu za 1,5 miliardy korun na Lochotíně.

Zrekonstruované chirurgické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. (22. února 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Lidé jsou víc nemocní, stárne populace,“ vysvětlil primář chirurgického oddělení FN Plzeň-Bory Václav Karnos, proč počet pacientů roste.

Podle něj se jejich složení nedá srovnat s dobou před třiceti lety, kdy začínal. „Když jsme tehdy operovali člověka nad sedmdesát let, tak jsem ho bral jako starého. Dnes se to o deset až patnáct let posunulo,“ popsal Karnos.

Nedostatek lůžek na chirurgiích má podle něj další důvod. „Západní Čechy jsou specifický region, kde si fakultní nemocnice vybudovala dominantní postavení. Dnes má pacient právo si vybrat, kde chce být operován, a lidé sem jezdí a říkají, já chci podstoupit zákrok u vás,“ uvedl primář.

Nedostatek chirurgických lůžek nevyřešil ani systém jednodenní chirurgie, který se na různých místech regionu začal v uplynulých letech zavádět.

„Boom jednodenní chirurgie pohasl a změnil se ve dvou až třídenní chirurgii. Zkrátka jednodenní chirurgie dnes není tak populární. Naši pacienti na to nejsou připravení a podle mě ani nebudou. Rádi si na oddělení poleží den dva,“ objasnil Karnos.

Zákroky, které byly zařazeny do systému jednodenní chirurgie, by prý sám sobě nikdy nenaordinoval. „Byl by to moc velký experiment a to nejsem žádný posera,“ podotkl.

Jako příklad uvedl gastrické bandáže žaludku, což je vlastně umělé zmenšení žaludku, nebo operace žlučníku. Podle něj je riskantní nechat si systémem jednodenní chirurgie operovat i křečové žíly. „Mohou totiž vzniknout určité komplikace, například trombóza. Nejsou to jednoduché výkony, jak si všichni myslí, je riskantní jít druhý den domů,“ dodal primář.

Fotogalerie

Do chirurgie se ve FN investovalo už loni. Nedávno skončila první etapa rekonstrukce oddělení CHIRO C v pavilonu 59 v areálu bývalé vojenské nemocnice. Generální oprava téměř za šest milionů korun se rozběhla loni v září.

Chirurgie na Borech se bude opravovat postupně dál. „V tomto roce bude následovat rekonstrukce oddělení ortopedicko - traumatologického a třetího operačního sálu, v dalším přijde na řadu rekonstrukce dalších chirurgických oddělení,“ prozradil primář.

Velkou výhodou podle něj je, že na každém pokoji je k dispozici klimatizace, protože stále teplejší léta jsou zejména v chirurgických oborech velkou patálií.

Ředitel fakultní nemocnice Václav Šimánek uvedl, že chirurgický pavilon za 1,5 miliardy korun by se mohl začít budovat příští rok (více o něm čtěte zde).

„Je jednou ze sedmi strategických investic ve zdravotnictví. Všichni žadatelé musí do konce února podat na ministerstvo investiční záměr,“ dodal Šimánek. Pak musí nemocnice vysoutěžit projektanta, který by měl pracovat zhruba tři čtvrtě roku, a následně zhotovitele stavby.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Jediný spitfire schopný letu u nás má majitel přes léto v Líních u Plzně

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu stíhací letoun...

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu nejslavnější stíhací letoun britského Královského...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Po 42 letech v čele Dobříče na Plzeňsku starosta už kandidovat nebude

Končící starosta Dobříče na Plzeňsku Václav Lomička (9. srpna 2018)

Starosta rekordman se loučí s funkcí. „Domnívám se, že 42 let je dostatečně dlouhé období,“ říká Václav Lomička z...

Najdete na iDNES.cz