Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Absolventy na míru pomůže vychovat Průmyslová rada strojní fakulty

  14:13aktualizováno  14:13
Kvalitní absolventi vysoké školy, po kterých firmy okamžitě sáhnou, protože právě odborníky v konkrétním oboru potřebují. To je cíl Průmyslové rady, která vznikla na Fakultě strojní Západočeské univerzity v Plzni. Jsou v ní i zástupci dvou desítek významných firem z Plzeňského a tří sousedních krajů. Scházet se budou dvakrát ročně.

V Průmyslové radě jsou i zástupci Doosan Škoda Power. Ilustrační snímek. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Cílem Průmyslové rady je přivést podnikům kvalitně připravené absolventy. „Chceme je vzdělávat v závislosti na poptávce firem, i když samozřejmě jim nemůžeme vyjít vstříc absolutně ve všem,“ vysvětluje děkan Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni Milan Edl. První poznatky ze strany podniků už podle něj zazněly.

Co budoucí zaměstnavatelé oceňují především? Větší znalost cizích jazyků, bohatší zkušenosti z praxe, mimo jiné s projektovým řízením, a případně také měkké dovednosti. To znamená, aby byli absolventi schopni se domluvit s ostatními a pochopit je.

Podle Edla fakulta s podniky spolupracuje už nyní, může mít odhadem šest až sedm desítek takových partnerů. Ovšem pouze s pěti až deseti z nich je spolupráce výraznější, kdy se například studentům nabízí takzvaný trainee program ve firmě.

„Úroveň spolupráce je různá, u řady z nich je to vypsání bakalářských či diplomových prací, u dalších zakázky smluvního výzkumu, jiní nám zase nabízejí své odborníky pro přednášky v odborných předmětech,“ jmenuje příklady spolupráce Milan Edl.

Novinka vyžaduje i změnu studijních plánů

Děkan fakulty by v budoucnu rád přispěl k tomu, aby právě dlouhodobější praxe byly i pro studenty snáz dostupné. Nyní samozřejmě několikaměsíční praxe ve firmách absolvovat mohou také, zpravidla to je ale možné jen o letních prázdninách.

„My k tomu můžeme přispět tím, že upravíme studijní plány. Nechceme předměty měnit, chceme ale v plánech dát větší prostor pro praxi,“ nastínil Edl, podle něhož je vše zatím ve stadiu úvah. Nabízí se například možnost kreditově zvýhodnit letní praxe nebo umožnit blokové praxe během semestru.

„Teď budeme hledat různé modely a pokusíme se najít konsensus,“ říká Milan Edl. Uvést vše do praxe, tedy studijní plány změnit, podle něj zabere minimálně rok, spíše však déle.

V Průmyslové radě jsou kromě tradičních partnerů univerzity, jakými jsou Doosan Škoda Power, Škoda JS či Škoda Transportation, například také zástupci firem Robert Bosch, WITTE Automotive či Streicher spol. „Pro nás je důležitá nikoliv kvantita, ale kvalita absolventů. Stačí nám přijmout za rok jednotlivce, ale potřebujeme, aby byli kvalitní,“ vysvětluje jednatel Streicheru Jiří Lopata, proč o členství v radě usilovali.

„Pokud máme šanci ovlivnit přístup ke studiu lidí na vysoké škole, určitě se o to chceme pokusit,“ doplňuje Lopata. Jeho podnik má zájem především o všestranné absolventy, ze všech podle něj nyní odcházejí především ti jednostranně založení.

Průmyslové rady fungují například také na Vysoké škole báňské v Ostravě, VUT v Brně nebo na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. „Tuto aktivitu Fakulty strojní velmi vítám, neboť díky ní můžeme prohloubit spolupráci s potenciálními zaměstnavateli našich studentů,“ hodnotí rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček. Univerzita tím podle něj podporuje technicky zaměřené vzdělávání.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Slavia poprvé ztratila, zato Plzeň zůstává stoprocentní. Co Sparta?

Michael Ngadeu ze Slavie se občerstvuje během utkání s Jabloncem.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, fotbalisté Plzně ovšem svou vítěznou šňůru drží i nadále. V...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Najdete na iDNES.cz