Dokumentarista Bohdan Bláhovec chystá film o přípravě Plzně na rok 2015.

Dokumentarista Bohdan Bláhovec chystá film o přípravě Plzně na rok 2015. | foto: archiv MF DNES

Filmař mapuje přípravy Plzně na rok 2015, kdy se stane městem kultury

  • 3
Film o tom, jak se Plzeň připravuje na rok 2015, kdy se stane Evropským hlavním městem kultury, natáčí dokumentarista Bohdan Bláhovec. Podporu hledá i prostřednictvím nové webové platformy Everfund.cz, která má pomáhat na svět unikátním nápadům z různých oblastí.

Bohdan Bláhovec je rodilý Plzeňák. A dokumentarista. Jeho poslední snímek Show! získal Cenu kritiky v kategorii nejlepší dokument a nyní chystá film o přípravách Plzně na to, až se stane městem kultury.

Pomocí crowdsourcingového serveru Everfund hledá lidi, kteří by byli ochotni mu s tím pomoci - penězi, přímo jako členové štábu nebo příspěvky do diskusí.

Finanční příspěvek Bláhovec považuje za druhotný, jako stěžejní vnímá právě zapojení veřejnosti. "Hledáme touto cestou lidi, kteří by se v téhle fázi chtěli vyjádřit, kteří mají pocit, že jsou opomíjeni, zkrátka ty, kteří k tomu mají cokoliv říct," vysvětluje Bláhovec a ujišťuje, že se bude jednat o nezávislý dokument.

Snímek nazvaný pracovně slovní hříčkou Jak se PILSEN kultury (Jak se pil sen kultury) chce zachytit i rok 2015 a zhodnotit jej. "Hotový by měl být tedy v průběhu roku 2016. Počítáme s celovečerním formátem, měl by být dlouhý něco přes hodinu," odhaduje devětadvacetiletý dokumentarista.

Bláhovec po střední škole odešel studovat do Prahy. Jedním z důvodů bylo i to, že "kulturní podhoubí" v Plzni mu nepřipadalo dostačující.

Když pak v roce 2010 o titul Evropské hlavní město kultury soupeřila Plzeň s Ostravou, počítal s tím, že vítězem se stane Ostrava. "A vlastně jsem to považoval i za správné. Když se situace vyvinula, jak se vyvinula, přišlo mi to jako hrozně zajímavý námět pro film," vzpomíná Bohdan Bláhovec.

Protože se znal s plzeňským týmem, který o zisk titulu usiloval, dostal k natáčení zelenou. "Od té doby jsem vlastně takovým tichým pozorovatelem. V téhle chvíli už třetím rokem," říká Bláhovec.

Možnost zapojení veřejnosti díky debatám mezi nimi a týmem Evropského hlavního města kultury a politickou garniturou podle něj do jisté míry změní i filozofii filmu.

Bláhovec počítá minimálně se třemi debatami. Jedna by se měla uskutečnit v nejbližší době, další těsně před startem celého projektu, počítá však také s debatou, která by měla výsledek zhodnotit. Ti, kteří chtějí být u toho, se mohou přihlásit právě přes portál Everfund.cz.

Film bude jednak osobní, jednak dokumentem o spolupráci

Snímek bude mít podle Bláhovce dvě roviny. První je osobní. "Sám pro sebe to nazývám malou dokumentární inspekcí. Zajímá mě, jestli je načase se do Plzně vrátit. Výjimečně jsem proto moderátorem filmu, občas se objevím i před kamerou," říká Bláhovec a přidává druhou, podle něj podstatnější, rovinu.

"Tou je studie projektu EHMK, je to film o spolupráci. Je to koncentrovaný pohled na situaci ve městě, a to z pohledu tří sektorů - politického, organizačního a občanského, tedy normálních lidí," přibližuje Bláhovec, podle něhož výsledkem bude jakási triáda pohledů skupin, které se musí domluvit na jedné věci.

Everfund.cz

Projekt Everfund spustila společnost Plzeň 2015 s mottem "Sdílíme zdroje". "Jedná se o novou - takzvanou crowdsourcingovou - platformu. Crowdsourcing je speciální slovo, v Čechách nové. Na podobném principu funguje třeba wikipedie. To je obrovská databáze znalostí, která je ale složená z malých článků. Lidé přispívají svojí znalostí po drobných částech a vytvářejí tím nějaké větší dílo. Tento systém my v podstatě kopírujeme v Everfundu," vysvětlil Ondřej Kašpárek ze společnosti Plzeň 2015 s tím, že lidé mohou přispět k realizaci vybraného projektu svým drobným dílem.

Podle Ondřeje Kašpárka ze společnosti Plzeň 2015 je Everfund unikátní v tom, že oproti ostatním serverům podobného typu umožňuje i nefinanční podporu.

"Lidé mohou podporovat projekt tím, co umějí a znají. Mohou pomoci zorganizovat festival, mohou udělat grafické návrhy. Žádný jiný český server, a podle mě ani zahraniční, toto nenabízí," říká Kašpárek a doplňuje, že autorům návrhů se nabízí i možnost konzultace s některým ze členů týmu Plzeň 2015.

"S lidmi se zajímavými nápady se osobně scházíme, pomáháme jim vymyslet, s kým by bylo dobré spolupracovat, jaké odměny nastavit pro přispěvatele, jak oslovit co nejvíce lidí. Nejbližší setkání plánujeme spolu se slavnostním otevřením nové kavárny Nebe v Pekle 23. dubna od 18 hodin," zve Kašpárek.

Počet projektů v prvním roce odhaduje Kašpárek zhruba na 40, přihlásit se může každý. Pokud ale není návrh dostatečně dobře zpracovaný, doporučí se jej ještě poopravit.

Podporu už hledají například projekty: klatovský Majáles 2014, Festival DIYvný muziky, Zastávka otevřená pro vás, Z popela stavíme novou klubovnu či Živá Alej.

Každý projekt má nastavenou cílovou částku a datum, do kterého se musí vybrat. Pokud se to nepodaří, vrací se peníze zpět dárcům. Ze získané částky jdou dvě procenta na administrativní poplatky, osm procent na provozní náklady.