Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ekolog zažaloval policii kvůli zásahu při blokádě kácení na Šumavě

  18:18aktualizováno  18:18
I po více než dvou letech řeší plzeňský krajský soud, zda policisté porušili zákon při zásahu proti aktivistům, kteří na Šumavě u Ptačího potoka protestovali proti kácení stromů napadených kůrovcem. Civilní žalobu na policii podal ekolog a účastník blokády Mojmír Vlašín z Brna.

Mojmír Vlašín zažaloval policii kvůli zásahu proti aktivistům při kácení na Šumavě v létě roku 2011. | foto: archiv MF DNES

Už před dvěma roky senát plzeňského soudu rozhodl ve prospěch odpůrců kácení, Nejvyšší správní soud ale rozsudek zrušil a věc vrátil zpátky do Plzně.

Ve středu se soudce marně snažil dospět s advokáty obou stran ke shodě alespoň v tom, jak to při blokádě v šumavském národním parku mezi 15. červencem a 12. srpnem 2011 vypadalo.

"Máme asi 52 hodin videozáznamů z blokády, kdy policisté zasahovali. Mám je tu s sebou," nabídla právnička policie Kateřina Suchá soudcům, když ze záznamu z policejní kamery v soudní síni pustili, jak policisté vynášejí z prostoru těžby jednoho z aktivistů.

Policisté v území vymezeném pro těžbu zasahovali proti lidem, kteří vbíhali za pásky zakazující vstup a i přes výzvy odmítali lokalitu opustit, čímž znemožňovali kácení stromů.

"I my můžeme dodat záběry od účastníků blokády, na kterých je zachyceno, jak stromy padají vedle účastníků blokády i policistů. Důvodem policejního zásahu nebyla bezpečnost lidí. Docházelo tam k přímému ohrožení účastníků i policistů," řekla Zuzana Candigliota, která u soudu zastupovala ekologa Mojmíra Vlašína.

Soud chce vyslechnout blokádníky i policisty

Soudu ale žádný z právníků nedokázal objasnit, jestli blokádníci vbíhali a vcházeli do prostoru těžby vymezené policejní páskou organizovaně, nebo nahodile.

Po středečním jednání je jisté jen jedno. Kromě takzvané profesionalizované skupiny ekologických aktivistů v lesích byli i lidé, kteří se přijeli podívat, co se na Šumavě děje. Někteří z nich za policejní pásku do těžebního prostoru zřejmě ani jednou nešli.

Ekolog Mojmír Vlašín na středeční jednání k soudu nepřijel, k věci se MF DNES vyjádřil jen telefonicky. Od počátku blokády nemění nic na svém přesvědčení, že policie shromáždění blokádníků rozpustila nezákonně.

"Policisté po příjezdu na místo vůbec nezjišťovali, zda je kácení stromů v chráněné části Šumavy legální, ale rovnou se postavili na stranu dřevorubců," upozornil Mojmír Vlašín na druhou podstatnou část žaloby na policii.

Soud plánuje výslechy blokádníků i policistů, kteří byli u Ptačího potoka, aby si udělali jasno, co přesně se tam dělo. Nejdříve po těchto výpovědích budou řešit, kdo byl před dvěma roky u Ptačího potoka v právu.

Autor:


Nejčtenější

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Požár lesa zastavil vlaky mezi Plzní a Stříbrem, hasil vrtulník i letadlo

S rozsáhlým požárem lesa bojují hasiči u Pňovan na Plzeňsku. Oheň likvidují i...

Kvůli požáru lesního porostu několik hodin nejezdily vlaky na železniční trati z Plzně do Stříbra na Tachovsku. Podle...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Najdete na iDNES.cz