Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival Eiga-sai nabídne v Plzni japonské filmy, divadlo i přednášky

  12:38aktualizováno  12:38
Ozvěny Festivalu japonských filmů a kultury Eiga-sai 2014 od středy začnou v plzeňské Měšťanské besedě. Přehlídka nabídne šestici snímků, které doprovodí tradiční japonské divadlo, ukázky ninjutsu, ale i přednáška japanologa Robina Š. Heřmana z Česko-japonské společnosti.

Snímek z filmu Kuro-obi (Černý pásek). | foto: Dominik Centrum Plzeň

"Od předcházejícího roku se festival liší především doprovodnými akcemi," uvedl Ivo Hucl z Bezejmenné čajovny, která akci pořádá spolu s Česko-japonskou společností. 

Dalším rozdílem je zaměření letošního ročníku. Zatímco loňský byl věnován jediné osobnosti, letošní je žánrově pestřejší. Nabídka festivalu, který potrvá až do 10. února, je velmi bohatá.

Jádrem jsou dva vyhraněné tematické okruhy, a to Šinobi (nindža) a jeho obraz v japonském filmu (od kultovní klasiky až po animovanou tvorbu) a Japonci a sport (od uměleckých dokumentů po originální komedie).

"Zaujaly nás paralely mezi mimořádnými schopnostmi nindžů a neuvěřitelnými výkony sportovců či bubeníků, boj vůle a víry o prolomení hranic nemožného i to, jak s těmito ingrediencemi zamíchají lidské city," říká programový ředitel festivalu Robin Š. Heřman.

Druhé z témat bylo zvoleno především v souvislosti s padesátým výročím tokijské olympiády v roce 1964. "Téma sportu je v Japonsku aktuální i dnes," upozorňuje Robin Š. Heřman s tím, že v roce 2020 se zde uskuteční další olympiáda.

Festival bude v Plzni slavnostně zahájen ve středu v 18:30 hodin, kdy se mohou příchozí těšit na tradiční japonské frašky kjógen v mistrném českém překladu, následovat bude snímek Ping-pong.

"Umělecky nejzajímavější bude poslední film Ondekoza - bubenická legenda, divácky vděčné by mohly být také filmy Ping-pong nebo Černý pásek, ve kterém je zpracováno téma duchovní podstaty a principů karate," hodnotí nabídku Ivo Hucl.

Dokument Ondekoza - bubenická legenda originálním způsobem zachycuje zrod bubenické komunity, propojující hru na bubny taiko s maratonským během.

Z doprovodných akcí vyzdvihl Hucl již zmíněné Malé divadlo kjógenu, doporučil také koncert na tradiční flétnu či přednášku Robina Š. Heřmana. Ozvěny Eiga-sai se konají za podpory společnosti Plzeň 2015.

Více informací najdete na  webu festivalu zde.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Při slavnostech sloužil mši kardinál Duka, připomněl historii Chodů

Poutní mši u kostela na vrchu Vavřineček, která je součástí Chodských...

Tóny dudácké muziky, vůně pravých chodských koláčů, ukázky lidových řemesel. Taková byla atmosféra 64. ročníku...

Domažlice čekají slavnosti a Chodrockfest. Přijedou slovenští No Name

Hudební festival Pekelný ostrov. Vystoupení skupiny Harlej.

Součástí Chodských slavností bude i letos festival Chodrockfest. Během dvou dní se o hudební nášup postarají například...

Na zámku v Horšovském Týně vystavují kostýmy z pohádek Zdeňka Trošky

Kostýmy a rekvizity z pohádek Zdeňka Trošky ozdobily konírnu zámku v Horšovském...

Originální kostýmy a rekvizity z pohádek Zdeňka Trošky jsou k vidění v konírně zámku v Horšovském Týně. Návštěvníci si...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz