Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňská show přišla na 22 milionů, účet některé zastupitele překvapil

  6:05aktualizováno  6:05
Zastupitelé Plzně dostali detailní vyúčtování zahajovací show Evropského hlavního města kultury a někteří se podivili. Například přenos z náměstí a pronájem LED obrazovek vyšel na dva miliony. Pronájem obří loutky stál půl milionu, další desetitisíce dostali lidé, kteří ji ovládali.

Zahajovací show roku kultury sledovalo v centru Plzně asi 25 tisíc lidí. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Slavnostní zahájení projektu Evropské hlavní město kultury (EHMK) stálo 22 milionů korun. Detailní vyúčtování dostali zastupitelé před svým čtvrtečním zasedáním a někteří neskrývali údiv.

„Našel jsem dvě položky, které se mi na první pohled nezdály úplně v pořádku,“ sdělil například Roman Zarzycký z hnutí ANO, předseda kontrolního výboru zastupitelstva. Do příštího jednání zastupitelstva chce nechat vypracovat analýzu, která jednotlivé položky rozpočtu porovná.

Zahajovací show roku kultury

Už nyní ale zmiňuje především 400 tisíc korun za autorský honorář pro Jiřího Suchého, Dana Bártu, Davida Kollera a Terezu Hálovou.

„Možná Tereza Hálová stála 200 tisíc korun, ale vůbec nevím, kdo to je,“ řekl na jednání zastupitelstva a dodal, že druhou možností je, že by zbylí umělci zdražili. „Vycházel jsem z mé předchozí zkušenosti v médiích,“ osvětlil Zarzycký.

Podivoval se také nad náklady na pronájem LED obrazovek (1,1 milionu korun) a výrobu přenosu (900 tisíc korun).

Další opoziční zastupitel Petr Suchý z TOP 09 v této souvislosti připomněl, že při fotbalových přenosech na náměstí stála obrazovka 50 tisíc.

„Podal jsem žádost o vysvětlení. Chtěl jsem, aby mi některé části rozklíčovali. Některé částky pochybnosti vzbuzují. Týká se to hlavně techniky a částečně produkce,“ říká Suchý s tím, že například produkce průvodů byla vyčíslena na 650 tisíc korun a nezajišťovala ji přímo společnost Plzeň 2015.

Zatím se však chce vyhnout hodnocení, zda ta či ona položka v rozpočtu byla drahá. „Chci to vysvětlit. Možná se ukáže, že je všechno v pořádku,“ připouští Petr Suchý.

Rozpočet zahájení EHMK

Příklady nákladů, jejichž výše budí otázky:
Koller, Suchý, Bárta, Hálová 408 150 Kč
Honorář Plzeňská filharmonie 170 610 Kč
Projektory 1 899 700 Kč
Vypnutí reklamní obrazovky 38 671 Kč
LED obrazovky včetně rozvodů, přenosu a zvuku 1 110 780 Kč 
Výroba přenosu na obrazovky 907 500 Kč
Pronájem loutky 500 000 Kč
Loutka – zahájení 54 821 Kč
Loutka – lidi na ovládání 123 500 Kč
Průvody – dramaturgie, účinkující, produkce, koordinace 650 000 Kč

Výdaje celkem 22 219 950 Kč

Ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek ale jejich kritické výtky odmítá. „Já si za tím rozpočtem stojím,“ reaguje a dodává, že všechny zakázky nad 20 tisíc korun podepisoval, a po celou dobu tedy věděl, co se na zahájení chystá.

„Mám pocit, že jsme vybírali moudře tak, abychom zajistili kvalitu, kterou si takhle velký projekt zaslouží. Důkazem je, že jsme zvládli bez většího zaškobrtnutí uspořádat zahájení a myslím si, že to důležité je, že se nakoupily věci transparentně, ekonomicky rozumně a na místě to fungovalo,“ hodnotí Suchánek.

Na připomínky zastupitelů také konkrétně reaguje. Co se týče například LED obrazovek, vzkazuje: „Soutěženo, měli jsme tři nabídky, byla to složitá technologie, obraz jsme dostávali z náměstí z přenosového vozu na pět různých obrazovek prakticky bezdrátově. Vybrali jsme nabídku nejlevnější a zároveň s výbornou kvalitou.“

Položkou, která rozpočet mírně navýšila, bylo nutné zajištění přenosu. Až na začátku prosince se totiž Plzeň 2015 dozvěděla, že ho nebude realizovat Česká televize. „Museli jsme dodržet závazek, který jsme dali návštěvníkům slavnostního zahájení,“ vysvětluje Suchánek, proč společnost najala firmu Star Works Michala Čecha.

Vyšlo to na 900 tisíc korun a zhruba o tolik byl nakonec překročen plánovaný celkový rozpočet. Na místo 21 milionů stálo zahájení 22 milionů včetně DPH. „To je myslím adekvátní částka,“ hodnotí celkový rozpočet zastupitel Petr Suchý.

Naproti tomu třeba Romana Zarzyckého suma překvapila. „Evropské hlavní město kultury má určitou kredibilitu, zahajovací ceremoniály něco stojí, ale já osobně jsem předpokládal zhruba poloviční částku,“ pozastavil se.

„Je třeba si říct, jakou hodnotu projekt má. Bohužel, zatím v České republice nedokážeme docenit jeho kulturně-společenskou hodnotu. Z ostatních evropských zemí máme obrovské ohlasy, ten projekt vnímají úplně jiným způsobem,“ říká k tomu primátor Martin Zrzavecký a dodal, že Jiří Suchánek má jeho plnou důvěru.

Zahajovací ceremoniál roku kultury se konal na náměstí Republiky 17. ledna, v centru jej sledovalo asi 25 tisíc lidí. Během show se předvedli tanečníci, hudebníci, akrobaté a k vidění byl také dosud největší videomapping v Česku.

Program vyvrcholil vystoupením provazochodce Davida Dimitriho a spuštěním nových zvonů ve věži katedrály svatého Bartoloměje.

Zahajovací show roku kultury v Plzni (17. ledna 2015)
Nejčtenější

V plzeňské věznici zemřel muž, který napadl herečku půllitrem

Waldemar Malík napadl zákeřně herečku a zpěvačku Veroniku Zelníčkovou

Waldemar Malík, který si v Plzni na Borech odpykával osmiletý trest za pokus o vraždu, zemřel ve vězení. Muž v roce...

Plzeň, nebo Slavia? Los i náskok hrají pro lídra, euforie pro obhájce

Radost fotbalistů Plzně z vyrovnávacího gólu v utkání proti Spartě

Jedni dostali šanci, v kterou už ani nedoufali. „Myslím si, že liga ještě může být zajímavá,“ usmívá se slávistický...Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli, řekl Hapal. Tým chválil za druhou půli

Pavel Hapal, trenér Sparty

Byl to nejlepší výkon sparťanských fotbalistů pod jeho vedením. „Ale jsem zklamaný z výsledku,“ řekl trenér Pavel...

Za vraždu miminka dostala žena 17 let. Podle soudu mu zmáčkla hlavu

Třicetileté ženě z Plzně hrozí za vraždu novorozeněte až výjimečný trest. (1....

Sedmnáct let za mřížemi si má za vraždu svého nechtěného chlapečka odpykat třicetiletá Jana F. Rozhodl o tom plzeňský...

V plzeňské zoo kousl chlapce rys. Dítě nejspíš porušilo návštěvní řád

V plzeňské zoo odchovali dvě mláďata rysa kanadského. (24. 8. 2017)

Asi pětileté dítě kousl do ruky rys v plzeňské zoologické zahradě. Chlapec zřejmě překonal zábranu a dostal se až k...

Další z rubriky

Celník dostal za braní úplatků podmínku, další dva soud osvobodil

(ilustrační foto)

Případ tří celníků souzených za braní úplatků od asijských stánkařů dospěl po šesti letech k pravomocnému rozsudku. Dva...

Bývalý lékař za škrcení manželky nepůjde do vězení, vyvázne s podmínkou

Až 18 let vězení hrozí lékaři z Klatovska, který se podle státní zástupkyně...

Bývalý lékař z Klatovska, kterého letos v únoru poslal plzeňský krajský soud na čtyři roky do vězení za škrcení...

Evangelíci v Chrástu mají altán a skleněný kříž od architekta Vávry

Architekt a herec David Vávra je autorem dřevěného altánu a skleněného kříže...

Evangelíkům i ostatním obyvatelům Chrástu u Plzně od neděle slouží na farní zahradě nový dřevěný altán a čtyřmetrový...

Najdete na iDNES.cz