Zahajovací show roku kultury v Plzni vyšla na 22 milionů korun. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Zbytečné utrácení za show se neprokázalo, město kultury láká turisty

  • 7
Kritické hlasy, které si stěžovaly, že lednový zahajovací ceremoniál Evropského hlavního města kultury v Plzni byl předražený, vyzněly do ztracena. Nadměrné utrácení totiž nikdo neprokázal. První čísla navíc ukazují, že v Plzni během první poloviny roku 2015 výrazně stoupl počet turistů.

Byla to divoká přestřelka. Mnozí, včetně opozičních zastupitelů města Plzně, se hned v prvních měsících roku kultury podivovali nad částkou, na niž vyšlo slavnostní zahájení. Kritika se však vytratila a žádné konkrétní závěry nevzešly.

„Už jsme to neřešili. Poté, co TOP 09 přišla s prohlášením, že si položky nechali vysvětlit a nic závažného nenašli, řekli jsme si, že znalecký posudek si zpracovat nenecháme,“ říká Roman Zarzycký z hnutí ANO, předseda kontrolního výboru zastupitelstva.

Sám se podivoval především nad výší autorských honorářů pro zpěváky, nad náklady na pronájem LED obrazovek a výrobu přenosu. Podle Zarzyckého si alespoň několik sporných bodů nechali zdůvodnit na zasedání dozorčí rady společnosti Plzeň 2015.

S dotazy na něj přišel jeho stranický kolega a člen dozorčí rady Petr Šustáček. „Na všechny dostal odpověď. Věci, které mu nebyly jasné, mu upřesnili,“ krčí rameny Zarzycký.

Rozpočet zahájení byl vyčíslen předběžně na 20 milionů korun, nakonec částka vzrostla na 22 milionů. „Tu cenu jsme zveřejňovali již před zahájením. Ta negativní reakce mě obecně překvapila,“ přiznává Jiří Suchánek, ředitel společnosti Plzeň 2015. Je přesvědčen, že k utichnutí debaty pomohlo především to, že byli schopni jednotlivé částky podrobně vysvětlit.

Plzeň je nyní téměř v polovině projektu Evropské hlavní město kultury a podle Suchánka už je jasné, že bude úspěšný. Zmiňuje především výrazný rozvoj turismu.

„Organizované prohlídky registrují nárůst o pět set procent. Na červen jich je objednaných 200, loni to bylo 362 za celý rok,“ upozornil Suchánek už na posledním zasedání zastupitelstva.

„Plzeň aspiruje na jedno z nejúspěšnějších měst v rámci EHMK, co se týče nárůstu turismu,“ hodnotí Jiří Suchánek.

Čísla o počtech přenocování budou známa až v polovině července, nicméně odhady hovoří až o třicetiprocentním nárůstu. To by znamenalo přínos 250 milionů korun.

Některé akce v programu zapadnou, je jich příliš

Suchánek vyzdvihuje také otevření areálu bývalého depa dopravních podniků v Cukrovarské ulici a úspěšné výstavy věnované plzeňskému Jiřímu Trnkovi, které v součtu navštívilo na 45 tisíc lidí. Vysoký zájem zaznamenává také expozice portrétů novozélandských Maorů vytvořených dalším místním rodákem Gottfriedem Lindauerem (více o výstavě čtěte zde). „Nyní už jsme na návštěvnosti osm tisíc. Ohlas je obrovský,“ uvedl programový ředitel Jiří Sulženko.

Nicméně Jiří Suchánek, má-li hodnotit projekt, je si vědom i jednoho nedostatku. „Osobně, pokud bych měl něco takového dělat příště, bych zmenšil počet akcí. A to i přesto, že už se radikálně redukoval na začátku roku 2014,“ zamýšlí se Suchánek.

Nyní je v celoročním programu na šest stovek akcí, podle Suchánka by se počet mohl snížit o třetinu až polovinu. Nyní totiž některé akce v programu zapadnou. „Organizační nápor je obrovský a musím říct, že některé věci nejsou v té kvalitě, v jaké bych si představoval,“ připustil Suchánek.

Zahajovací show města kultury v Plzni sledovaly tisíce lidí (17. ledna 2015)

17. ledna 2015