Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zbytečné utrácení za show se neprokázalo, město kultury láká turisty

  19:53aktualizováno  19:53
Kritické hlasy, které si stěžovaly, že lednový zahajovací ceremoniál Evropského hlavního města kultury v Plzni byl předražený, vyzněly do ztracena. Nadměrné utrácení totiž nikdo neprokázal. První čísla navíc ukazují, že v Plzni během první poloviny roku 2015 výrazně stoupl počet turistů.

Zahajovací show roku kultury v Plzni vyšla na 22 milionů korun. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Byla to divoká přestřelka. Mnozí, včetně opozičních zastupitelů města Plzně, se hned v prvních měsících roku kultury podivovali nad částkou, na niž vyšlo slavnostní zahájení. Kritika se však vytratila a žádné konkrétní závěry nevzešly.

„Už jsme to neřešili. Poté, co TOP 09 přišla s prohlášením, že si položky nechali vysvětlit a nic závažného nenašli, řekli jsme si, že znalecký posudek si zpracovat nenecháme,“ říká Roman Zarzycký z hnutí ANO, předseda kontrolního výboru zastupitelstva.

Sám se podivoval především nad výší autorských honorářů pro zpěváky, nad náklady na pronájem LED obrazovek a výrobu přenosu. Podle Zarzyckého si alespoň několik sporných bodů nechali zdůvodnit na zasedání dozorčí rady společnosti Plzeň 2015.

S dotazy na něj přišel jeho stranický kolega a člen dozorčí rady Petr Šustáček. „Na všechny dostal odpověď. Věci, které mu nebyly jasné, mu upřesnili,“ krčí rameny Zarzycký.

Rozpočet zahájení byl vyčíslen předběžně na 20 milionů korun, nakonec částka vzrostla na 22 milionů. „Tu cenu jsme zveřejňovali již před zahájením. Ta negativní reakce mě obecně překvapila,“ přiznává Jiří Suchánek, ředitel společnosti Plzeň 2015. Je přesvědčen, že k utichnutí debaty pomohlo především to, že byli schopni jednotlivé částky podrobně vysvětlit.

Plzeň je nyní téměř v polovině projektu Evropské hlavní město kultury a podle Suchánka už je jasné, že bude úspěšný. Zmiňuje především výrazný rozvoj turismu.

„Organizované prohlídky registrují nárůst o pět set procent. Na červen jich je objednaných 200, loni to bylo 362 za celý rok,“ upozornil Suchánek už na posledním zasedání zastupitelstva.

„Plzeň aspiruje na jedno z nejúspěšnějších měst v rámci EHMK, co se týče nárůstu turismu,“ hodnotí Jiří Suchánek.

Čísla o počtech přenocování budou známa až v polovině července, nicméně odhady hovoří až o třicetiprocentním nárůstu. To by znamenalo přínos 250 milionů korun.

Některé akce v programu zapadnou, je jich příliš

Suchánek vyzdvihuje také otevření areálu bývalého depa dopravních podniků v Cukrovarské ulici a úspěšné výstavy věnované plzeňskému Jiřímu Trnkovi, které v součtu navštívilo na 45 tisíc lidí. Vysoký zájem zaznamenává také expozice portrétů novozélandských Maorů vytvořených dalším místním rodákem Gottfriedem Lindauerem (více o výstavě čtěte zde). „Nyní už jsme na návštěvnosti osm tisíc. Ohlas je obrovský,“ uvedl programový ředitel Jiří Sulženko.

Nicméně Jiří Suchánek, má-li hodnotit projekt, je si vědom i jednoho nedostatku. „Osobně, pokud bych měl něco takového dělat příště, bych zmenšil počet akcí. A to i přesto, že už se radikálně redukoval na začátku roku 2014,“ zamýšlí se Suchánek.

Nyní je v celoročním programu na šest stovek akcí, podle Suchánka by se počet mohl snížit o třetinu až polovinu. Nyní totiž některé akce v programu zapadnou. „Organizační nápor je obrovský a musím říct, že některé věci nejsou v té kvalitě, v jaké bych si představoval,“ připustil Suchánek.

Zahajovací show města kultury v Plzni sledovaly tisíce lidí (17. ledna 2015)
Nejčtenější

V plzeňské věznici zemřel muž, který napadl herečku půllitrem

Waldemar Malík napadl zákeřně herečku a zpěvačku Veroniku Zelníčkovou

Waldemar Malík, který si v Plzni na Borech odpykával osmiletý trest za pokus o vraždu, zemřel ve vězení. Muž v roce...

Plzeň, nebo Slavia? Los i náskok hrají pro lídra, euforie pro obhájce

Radost fotbalistů Plzně z vyrovnávacího gólu v utkání proti Spartě

Jedni dostali šanci, v kterou už ani nedoufali. „Myslím si, že liga ještě může být zajímavá,“ usmívá se slávistický...Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli, řekl Hapal. Tým chválil za druhou půli

Pavel Hapal, trenér Sparty

Byl to nejlepší výkon sparťanských fotbalistů pod jeho vedením. „Ale jsem zklamaný z výsledku,“ řekl trenér Pavel...

Za vraždu miminka dostala žena 17 let. Podle soudu mu zmáčkla hlavu

Třicetileté ženě z Plzně hrozí za vraždu novorozeněte až výjimečný trest. (1....

Sedmnáct let za mřížemi si má za vraždu svého nechtěného chlapečka odpykat třicetiletá Jana F. Rozhodl o tom plzeňský...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Další z rubriky

Policista údajně navedl podřízeného ke zfalšování spisu, stíhá ho GIBS

(ilustrační snímek)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá šéfa přestupkové agendy policejního ředitelství Plzeň-venkov za zneužití...

Stavba druhé etapy západního okruhu Plzně může začít v příštím roce

Nově otevřená první část západního okruhu v Plzni.

Příprava stavby druhé etapy západního silničního okruhu Plzně se dostala do finále. Město a kraj se dohodly na zadání...

Celník dostal za braní úplatků podmínku, další dva soud osvobodil

(ilustrační foto)

Případ tří celníků souzených za braní úplatků od asijských stánkařů dospěl po šesti letech k pravomocnému rozsudku. Dva...

Najdete na iDNES.cz