Plzeň v roce kultury láká mnoho turistů, plno mají hotely i restaurace

  8:56aktualizováno  8:56
Až o polovinu více hostů než v předchozích letech mají o prázdninových víkendech plzeňské hotely. Mnohem více návštěvníků také usedá ke stolům zdejších restaurací a pivnic. Za výrazným nárůstem je fakt, že Plzeň se v letošním roce stala Evropským hlavním městem kultury.

Slavnostní zahájovací show roku kultury v Plzni sledovaly na náměstí Republiky tisíce lidí. (17. ledna 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Provozovatelé hotelů v Plzni mají důvod ke spokojenosti. Letos výrazně přibylo lidí, kteří u nich hledají ubytování. „

Týká se to hlavně hostů, kteří do města přijedou o víkendu za kulturou. Provozovatelé hotelů mohou být každopádně velmi spokojeni. Turistická sezona bývá vždy silná, ale letos je to díky projektu Plzeň 2015 mnohem lepší,“ konstatoval předseda krajské sekce Asociace hotelů a restaurací ČR Martin Havlík.

Celkově počet lidí, kteří v plzeňských hotelech přenocují, stoupl tak o dvacet procent. „Nejdříve se na tom podíleli hlavně účinkující, kteří v Plzni vystupovali, teď už na to mají vliv i turisté,“ dodává Martin Havlík.

Z projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 (EHMK)  prý nejvíce profitují hotely, které jsou jeho partnery a aktivně se do něj zapojují.

Zkrátka ale nepřicházejí ani plzeňské restaurace i hospody. I ve všední den bývá teď o prázdninách problém najít bez rezervace volný stůl. „Nejvíce se to projevuje u hotelů, ale posun je vidět i co se týče restaurací,“ řekl MF DNES Pavel Kadeřábek, ředitel společnosti Janák Bros, která provozuje například restaurace Potrefená husa nebo PI. JEZ. PI.

Na nedostatek hostů si nemohou stěžovat ani v restauraci U Salzmannů. „Plzeň je významným turistickým cílem. Je teď určitě přívětivější i kvůli dostatku zeleně a sadovému okruhu. Stala se dobrou destinací i díky pivovaru Plzeňský Prazdroj, historickému podzemí i dalším atrakcím. A určitě to podpořil i fakt, že Plzeň je Evropským hlavním městem kultury. Rozhodně přibylo turistů. Především těch z Německa,“ říká vedoucí restaurace U Salzmannů Marek Bešta.

Pomáhá prý také to, že se ve městě koná spousta akcí. „Pořád se něco děje a to je dobře. Plzeň byla vždycky kulturním městem, ale i díky EHMK se to ještě zlepšilo. Navíc je vidět, že ekonomika funguje. Lidé mají práci. Více si dopřejí,“ dodává Marek Bešta.

Narostl také počet lidí, kteří míří do místních turistických cílů. „Zvýšenou návštěvnost pociťujeme už od loňského roku,“ říká Tomáš Raboch z Plzeňského Prazdroje a dodává, že na to podnik zareagoval kromě zvýšení počtu prohlídek také inovací expozic, a to jak přímo v pivovaru, tak i v Pivovarském muzeu. Počet návštěvníků se podle Rabocha zvedl o více než polovinu.

Nárůst je větší, než jsme čekali, říká náměstek primátora

Zájem turistů si pochvaluje i náměstek plzeňského primátora Martin Baxa, který je zároveň předsedou správní rady společnosti Plzeň 2015.

„Z bývalých Evropských hlavních měst kultury jsme měli informace, že turisté přijedou, nicméně až letos se nám to potvrdilo. Nárůst je navíc v mnohem větší míře, než jsme očekávali,“ konstatuje Martin Baxa.

Podle něj lidé přijíždějí nejen za konkrétními kulturními akcemi, ale i jen na návštěvu města. „Značka Evropského hlavního města kultury funguje sama o sobě, ekonomický profit je jednoznačný,“ konstatuje Baxa.

Oproti loňsku například vzrostla čtyřikrát návštěvnost turistického informačního centra, organizovaných prohlídek se od dubna do června uskutečnilo víc než pětkrát víc než v minulém roce.

Nejčtenější

Výbušné svědectví. Bílý kůň ze Škody promluvil, upozornil na daňové úniky

Škoda Plzeň

Poslední říjnový den ve Škodě Transportation zasahovali celníci kvůli podezření z daňových úniků spojených s...

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný 120Hz LCD...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Zemřel šumavský podnikatel Talián. Stavěl hotely a přátelil se se Zemanem

František Talián na snímku z roku 2010, kdy se jako člen občanského sdružení...

Ve věku 70 let zemřel minulou středu vystudovaný právník František Talián, kterému přátelé přezdívali král Šumavy. Po...

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Další z rubriky

Skiareál na Špičáku investoval do zasněžování, cena jízdenek stoupla

Na šumavském Špičáku začala zimní sezona. (7. ledna 2016)

Šumavský lyžařský areál Špičák investoval zhruba deset milionů korun do modernizace střediska. Šlo především o...

Firmy investují do modernizací, roboti nahrazují drahou pracovní sílu

Výrobní hala společnosti Foxconn v Pardubicích (ilustrační snímek)

Doba, kdy firmy marně sháněly zaměstnance, začíná být minulostí. Společnosti investují do modernizací a lidi nahrazují...

V Plzeňském kraji chybí desítky pěstounů, děti končí v ústavech

Ilustrační snímek

Sehnat pěstouna je téměř nemožné. Zatímco před čtyřmi lety se jich na západě Čech hlásilo sedmnáct, loni to byl už jen...

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.

Najdete na iDNES.cz