Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město kultury hospodaří dobře. Kontrolní úřad našel jen drobné nedostatky

  17:05aktualizováno  17:05
Projekt Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 vyšel z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu se ctí. Závěrečná zpráva sice uvádí řadu nedostatků, ale ty nejsou nijak závažné. Objevení podstatných prohřešků přitom mohlo pověsti akce uškodit vzhledem k tomu, že kritici v projektu vidí zbytečné utrácení peněz.

Snímek ze zahajovací show roku kultury na náměstí Republiky v Plzni. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Kontrola byla zaměřena zejména na stavbu Nového divadla, na kterou měla plzeňská radnice dostat evropskou dotaci až 200 milionů. Kontroloři sice ve zprávě popsali řadu nedostatků, ale nejsou mezi nimi vážná pochybení.

Výtky se týkaly například nedodržení některých termínů, dále kontroloři několikrát konstatovali, že mohlo dojít k porušení rozpočtové kázně. Město závěry rozporovalo a v některých případech NKÚ uznal námitky města a výhrady vzal zpět.

Letos už opozice na radnici prověřovala výdaje na lednové slavnostní zahájení projektu za 20 milionů a chyby nenašla.

Podle zástupců města kontroloři NKÚ narazili především na administrativní nedostatky. To tvrdí i náměstek krajského hejtmana Ivo Grüner z ČSSD, šéf rady Regionálního operačního programu ROP Jihozápad, přes který na projekt šly evropské dotace.

„Myslím, že se tam objevily v podstatě maličkosti. I tady platí, že kdo nic nedělá, ten nic nezkazí a Evropské hlavní město kultury (EHMK) je velký projekt,“ prohlásil Ivo Grüner.

Ten se domnívá, že větší problémy s EHMK řešili zástupci města ještě před kontrolou NKÚ. Jednalo se o sporné změny v projektu stavby divadla nebo o audit ministerstva financí, které dospělo k závěru, že město špatně nastavilo podmínky pro zadání zakázky na stavbu divadla.

Ministerstvu vadilo, že byly k hodnocení nabídek použity i bankovní záruky a rating bank. Zástupci města ale odmítli, že tohle byla chyba a chtějí se v tomto případě soudit.

Podle primátora Plzně Martina Zrzaveckého z ČSSD prověrka NKÚ vyzněla pro město dobře. „Všechny připomínky jsme napadli a s NKÚ si vyměňovali názory. Pokud se nepletu, tak jeho vedení vyhovělo téměř všem našim připomínkám. Svou pozici jsme vůči NKÚ obhájili,“ sdělil Zrzavecký.

I šéf kontrolního výboru zastupitelů Plzně Roman Zarzycký z hnutí ANO tvrdí, že kontrola žádné zásadní pochybení neodhalila. „Už jsme to probrali v kontrolním výboru. To, co NKÚ vytýkal, byly víceméně administrativní chyby,“ řekl Zarzycký.

Snímky z akcí Města kultury

Předseda klubu zastupitelů opoziční TOP 09 Michal Vozobule je přesvědčen, že po kontrole NKÚ by měla být ještě dokončena prověrka projektu na stavbu Nového divadla ze strany kontrolního výboru. „Myslím, že NKÚ nekontroloval zdaleka všechno,“ uvedl Vozobule.

Náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS řekl, že pochybení, na která NKÚ přišel, nebudou mít žádný vliv na financování stavby divadla. „Potěšilo mě, že v případě stavby neshledali žádný vážný prohřešek, například, že by tam něco chybělo,“ konstatoval Šindelář.

Stavba divadla stála zhruba 900 milionů korun a dotace měla dělat původně přibližně 200 milionů. O desítky dotačních milionů město přišlo například kvůli neuznaným změnám v projektu a kvůli sporu o pravidla pro zadání zakázky. „Celkově by se mohlo jednat až o přibližně 60 milionů,“ sdělil Šindelář.

O část z té sumy nicméně chce město bojovat u soudu. „Jsme přesvědčeni, že jsme nic špatného neudělali. Nemyslím, že jsme pochybili při výběru stavební firmy nebo při následných změnách projektu,“ konstatoval Šindelář.

Zahajovací show roku kultury sledovaly v Plzni tisíce lidí (17. ledna 2015)Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Najdete na iDNES.cz