Obchůdek na kolech dojezdil. Přispěly k tomu urážky od politiků i EET

  • 909
Investovat čtyřicet tisíc korun do pokladny napojené na internet? Tak lukrativní moje podnikání zase není, končím. Tak se mimo jiné i kvůli zavedení EET rozhodl Jaroslav Houdek z Horažďovic, který dvacet let objížděl region s pojízdnou prodejnou.

Ale povinná elektronická evidence tržeb nebyla jediným důvodem. Jaroslava Houdka se také hluboce dotýkají urážky od některých politiků, že živnostníci okrádají stát nebo se chovají jako paraziti.

„Pracoval jsem totiž deset hodin sedm dní v týdnu, bez nároku na dovolenou a marodění. Daně jsem vždy odvedl. Teď už nebudu státu odvádět nic, ale budu jen čerpat,“ uvedl Houdek, který v pátek odchází do důchodu.

Pracoval s celou rodinou, takže skončil i jeho syn a manželka. Jejich dům na konci Horažďovic nejde přehlédnout, stojí tu totiž dva autobusy Karosa.

Pojízdná prodejna končí

Dosud se Houdek obešel bez pokladny, pořizovat ji kvůli elektronické evidenci tržeb nehodlá. Tak lukrativní prý toto podnikání není, aby mohl investovat kolem 40 tisíc korun. Navíc tržby v poslední době klesaly.

Jaroslav Houdek s prodejnou zajížděl do šestatřiceti obcí v okolí Horažďovic, mimo jiné i do obcí spadajících pod Chanovice.

A podle starosty Chanovic Petra Kláska byl Houdek srdcař, který měl svou práci rád a nechtěl skončit.

„Běžný zaměstnanec to, co on, nikdy dělat nebude,“ uvedl Klásek, který má pro obchodníka v kanceláři několik poděkování od místních seniorů.

„Jedno je od maminky herečky Vilmy Cibulkové, která na Horažďovicku bydlí,“ konstatoval Klásek.

Důvodem, proč Houdek skončil, byly i vysoké odvody na zdravotní a sociální pojištění pro zaměstnance.

„Další administrativní překážkou živnostníků jsou nedávno zavedená kontrolní hlášení, což zvyšuje čas potřebný k vedení účetnictví a cenu za jeho zpracování,“ konstatoval Houdek.

Další povinnosti na bedra živnostníkům naložil podle něj i zákon na ochranu spotřebitelů.

„Ten vyžaduje účtování s označením zboží, nestačí finanční vyjádření na účtence, což také vyžaduje zařízení kolem 40 tisíc korun,“ uvedl živnostník. Ten mezi důvody ukončení činnosti řadí i nedostatek solidních a cenově dostupných velkoskladů zboží.

Obce, v nichž pojízdná prodejna zajišťovala lidem nakupování bez nutnosti cestování do města, nyní podle Kláska hledají způsob jak služby Jaroslava Houdka nahradit.

Zkušebně na dobu tří měsíců zatím funguje takzvaný nákup do tašky, který zajišťuje obchodník ze Sušice. Ten ale nemá pojízdnou prodejnu. Lidé mu předem pošlou nákupní seznam a on jim přiveze, co si objednají.

,