Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Horažďovice chtějí do dvou let odstartovat stavbu domu pro seniory

  18:03aktualizováno  18:03
Dům pro seniory za sto padesát milionů korun chtějí do roku 2018 postavit v Horažďovicích na Klatovsku. Zařízení s osmdesáti místy by mělo sloužit například i klientům s Alzheimerovou chorobou, kteří potřebují zvláštní režim.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

„O potřebě domu pro seniory se mluví dlouhá léta a zatím se to neuskutečnilo. Do konce roku bychom chtěli učinit rozhodnutí, v příštím roce bychom rádi vysoutěžili dodavatele stavby a v roce 2017 už zahájili stavbu,“ uvedl starosta téměř šestitisícového města Michael Forman ze sdružení Volba 2010.

Městu, které zahrnuje se spádovými obcemi až 20 tisíc obyvatel, podobné zařízení schází. „Naši občané jsou v domech pro seniory v Sušici, Strakonicích, Klatovech, Žinkovech, ale my nemáme nic. A pro seniory je složité odejít z místa, kde bydleli a mají zde přátele, děti, které pak za seniorem kvůli vzdálenosti nemohou docházet třeba každý den,“ řekl Forman.

Město má podle něj jen domy s pečovatelskou službou, kde není trvalý lékařský dozor. „Zatímco města v okolí, jako Blatná, Strakonice, Sušice, Klatovy či Nepomuk, domy pro seniory mají a všechny jsou plné, my ho nemáme. Důkazem toho, že potřeba je vysoká, je i to, že krajské zařízení v Žinkovech bude pavilon přistavovat,“ popsal Forman.

Ten podle svých slov uvažoval i o tom, že by město pomohlo místním seniorům, aby zůstali v domácím prostředí a nemuseli se stěhovat. „Ale oni oceňují i komunitu lidí, do které se dostanou. Když rodina odjede do práce, senior zůstane v domě sám. V chystaném domě si může popovídat, nežít osaměle,“ vysvětlil starosta.

Dům pro seniory má stát na městských pozemcích v zadní části areálu, kde je nyní krajská LDN. „Oba subjekty se mohou vzájemně doplňovat a využívat své služby. Musíme ještě o řadě věcí diskutovat s krajem, ředitelem nemocnice, například o společné přípravě jídel a rehabilitaci,“ podotkl Forman s tím, že by měl být dům koncipován tak, aby si tam senioři nepřipadali jako v nemocnici.

K tomu má přispět i přiléhající velký park a to, že dům bude v klidové zóně Horažďovic. Město chce podle Formana dobře připravit projekt a zveřejnit včas záměr soutěže, aby se dodavatelé mohli dobře připravit.

Radnice už má starší projekt, který bude muset s architekty upravit podle nových požadavků a parametrů. „Po analýzách a konzultacích s krajem je počet lůžek 80 optimální s ohledem na poměr mezi investicemi, provozními náklady a požadavky regionu,“ uvedl Forman. Podotkl však, že míst by mohlo být sto. Pokud bude mít dům 80 lůžek, měl by mít možnost rozšíření.

Projekt domova pro seniory se v Horažďovicích připravuje přes deset let. V době, kdy nešlo na podobnou akci sehnat dotace, zvažovala radnice formu PPP projektu, tedy financování dodavatelem stavby, jemuž by město peníze splácelo. „Teď jsme zjistili, že bychom mohli dostat peníze z nového evropského programu IROP. Čekáme na potvrzení toho, jestli budou,“ řekl Forman.

Město by podle něj však bylo schopné financovat stavbu ze svého. „Naše finanční zdraví je velmi dobré. Věřím, že bychom sehnali levný úvěr,“ dodal.

Provozní náklady se budou odvíjet od příspěvků na péči. „Po konzultacích s ostatními provozovateli, Českou spořitelnou a architektem nám vychází, že by zařízení mohlo mít vyrovnané hospodaření,“ řekl starosta. Na provozovatele město vyhlásí výběrové řízení.
Nejčtenější

Slavia klopýtla, Plzeň se vzdálila. Brnu a Baníku uniká záchrana

Liberecký brankář Václav Hladký zasahuje před slávistou Tomášem Součkem.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...Plzeň, nebo Slavia? Los i náskok hrají pro lídra, euforie pro obhájce

Radost fotbalistů Plzně z vyrovnávacího gólu v utkání proti Spartě

Jedni dostali šanci, v kterou už ani nedoufali. „Myslím si, že liga ještě může být zajímavá,“ usmívá se slávistický...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli, řekl Hapal. Tým chválil za druhou půli

Pavel Hapal, trenér Sparty

Byl to nejlepší výkon sparťanských fotbalistů pod jeho vedením. „Ale jsem zklamaný z výsledku,“ řekl trenér Pavel...

Další z rubriky

Z domu v Plzni spadla část okna. Chodkyně po leknutí zkolabovala

Z opravovaného domu v Plzni spadla část okna na chodník, záchranáři jednu...

Na chodník frekventované Klatovské třídy v Plzni spadla z opravovaného domu část okna. Není jisté, zda skleněná tabule...

Brdy lákají turisty na nové trasy, cyklisté vyjedou s mobilní aplikací

Padrťské rybníky jsou údajně nejhezčím místem vrchoviny. I když leží 640 metrů...

Chráněná krajinná oblast Brdy vstoupila do třetí turistické sezony s novými trasami pro pěší. Cyklistům zatím další...

Tomáš Klus hrál poprvé za mřížemi, vězeňské turné zahájil v Plzni

Tomáš Klus s kapelou odehráli koncert ve věznici Plzeň-Bory. (23. dubna 2018)

V centrále borské věznice v Plzni, pověstné hvězdě, odehrál v pondělí koncert muzikant Tomáš Klus se svojí kapelou....

Najdete na iDNES.cz