Stavba Domu kultury ROH začala v Plzni v roce 1980. Tento snímek je z roku 1983. Nyní, o 29 let později, se dům začíná bourat.

Stavba Domu kultury ROH začala v Plzni v roce 1980. Tento snímek je z roku 1983. Nyní, o 29 let později, se dům začíná bourat. | foto: Z knihy Procházka Plzní před rokem 1989, vydavatelství Starý most

Vyrostl na místě zahrad, teď „dům hrůzy u Radbuzy“ vystřídají obchody

  • 16
Dům kultury Inwest, kterému Plzeňané neřeknou jinak než Dům hrůzy, odpočítává své poslední hodiny. Každým dnem totiž začne jeho demolice. Robustní stavba, která vyrostla v zelinářských zahradách, po 26 letech ustoupí obchodnímu centru Corso Americká.

Dům kultury ROH v Plzni byl slavnostně otevřen 17. ledna 1986. Plzeňané však masivní stavbu rychle překřtili na Dům hrůzy u Radbuzy. Až plán postavit na jeho místě velké obchodní centrum přinesl budově přízeň části veřejnosti.

Dům kultury Inwest

Původním názvem Dům kultury ROH byl postaven podle projektu J. Hellera, M. Hrubce a P. Němečka. Vyrostl na místě, kde se až do 60. let minulého století rozkládaly zelinářské zahrady. Dům byl třetí největší stavbou svého druhu v tehdejší ČSSR. Lidé, kterým se tahle masivní budova v centru města nelíbila, mu brzy dali přezdívku Dům hrůzy u Radbuzy. Nicméně byl místem mnoha významných koncertů, plesů, výstav či veletrhů. Výrazně je spojen se slavnostním vyhlašováním hudebních cen Žebřík.

Evidentně to však nebyl důsledek oblíbenosti kulturního domu, nýbrž výraz odporu k plánu na stavbu obchodního komplexu uprostřed města. Někteří odpůrci plánu se dokonce pokusili prosadit, aby byl dům kultury prohlášen za kulturní památku, což se jim nepodařilo.

Bývalý stánek kultury je už řadu týdnů k demolici připraven a vyklizen. Bourání začne každým dnem. Na život lidí v okolí by ale nemělo mít výraznější vliv. V místě se nejspíš jen kvůli stavebním strojům zvýší hlučnost. Hlavní část demolice by měla skončit zhruba po měsíci.

A jak se na zánik budovy na nábřeží dívá architekt Petr Domanický, který vývoj města dlouhodobě sleduje i komentuje? "Ten dům mě nikdy nijak neoslovoval a nepovažoval jsem jej za architektonický zázrak. Na druhou stranu je mi toho baráku líto. Nebylo by mi ho líto, kdybych věděl, že tam vznikne něco lepšího. Jenomže na tom obchodním domě nějaké architektonické ambice vidět nejsou," řekl Domanický.

V novém komplexu budou byty, na střeše dráha pro bruslaře

Lituje, že pozemek nezískalo město. "Bylo by to mnohem lepší místo pro divadlo než na Palackého náměstí," konstatoval Domanický.

Na demolici nebude hned navazovat zahájení stavby obchodního komplexu Corso Americká, protože společnost Amádeus, která za projektem stojí,  ještě nemá vydané územní rozhodnutí. "A nelze říct, kdy bude. Může to být hotové za tři měsíce nebo také za rok," prohlásil technický ředitel společnosti Amádeus Václav Sedmík.

Až po zisku územního rozhodnutí může investor začít jednat i o stavebním povolení. Někteří kritici obchodního centra už oznámili, že jakmile projekt územního rozhodnutí získá, napadnou rozhodnutí u soudu.

Zdůrazňují, že plánovaný komplex by přitáhl automobilový provoz a zhoršilo by se tak životní prostředí v oblasti, kde už nyní není dobrý stav ovzduší.

Zástupci investora - firmy Amádeus - zdůrazňují, že komplex nebude pouze obchodním centrem, ale že bude mít více funkcí. Více než polovina plochy objektu se má využívat pro služby, volný čas, bydlení a administrativu.

Nejvyšší patro je určeno pro sport a volný čas, na střeše má být také dráha pro in-line bruslaře. Součástí komplexu mají také být byty, kanceláře a sál pro kulturní akce. Firma počítá s tím, že stavba začne v příštím roce a hotová bude v roce 2014 (více o obchodním centru Corso čtěte zde).

,