Obžalovaní Martin Horázný (vlevo) a Martin Štastný u Krajského soudu v Plzni.

Obžalovaní Martin Horázný (vlevo) a Martin Štastný u Krajského soudu v Plzni. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Gang prodával pervitin, léky pro jeho výrobu ukryl v kočičím stelivu

  • 1
Krajský soud v Plzni v pondělí otevřel případ gangu, jehož deset členů čelí obžalobě, že ve velkém vyráběli a prodávali pervitin. Pro léky s pseudoefedrinem, z nichž se droga vyrábí, jezdili do Polska.

Razie, při níž policisté pozatýkali čtyři muže a šest žen v Plzeňském i Karlovarském kraji a prohledávali jejich byty, se uskutečnila loni na jaře.

Kriminalistům se podařilo zdokumentovat dovoz téměř 100 kilogramů tablet Cirrus, z nichž je možné vyrobit přibližně 18 kilogramů pervitinu. Gang podle spisu vyráběl a prodával drogy od října 2014 do dubna 2015

Podle státního zástupce Jakuba Kubiase byl motorem celé skupiny Martin Šťastný z Chebu. „Plánoval a opakovaně jezdil do Polska pro lék Cirrus, který se používá k výrobě drogy pervitin,“ uvedl v obžalobě Kubias.

Šťastnému podle spisu pomáhaly další obžalované, které s ním jezdily do Polska nakupovat léky pro výrobu drog. Právě tam je totiž možné volně nakupovat léky s pseudoefedrinem v neomezeném množství. Členem gangu byl i člověk, který na chatě na Karlovarsku drogy vařil. Část společníků by se dala přirovnat k maloobchodním distributorům.

„Šťastnému vytvářeli stálou poptávku,“ uvedl Kubias.

Obžalovaná Romana Koucká při výslechu na policii uvedla, že Šťastného poznala před mnoha lety jako číšníka. Když na přelomu let 2014 a 2015 byla bez práce, opakovaně s ním jezdila do Polska.

„Jezdili jsme do Wroclawi. Martin šel pro léky, já zpočátku čekala v autě. Do velké tašky se vešly dvě krabice léků,“ popisovala žena. V každé krabici bylo 168 krabiček léků, v každé krabičce 14 tabletek. „Když se dařilo, koupili jsme i deset krabic,“ vypověděla Koucká.

Všem obžalovaným hrozí až dvanáct let vězení

Jakmile byly léky v autě, zamířila dvojice do některého z penzionů, kde začala téměř nekonečná práce. Všechna platíčka dostat z krabiček, pak část léků vyloupat do sáčků, část nechat v platíčkách.

Léky pak obžalovaní podle spisu strkali do pytlů s kočičím stelivem, které nakoupili v polských obchoďácích, a takto je pak podle Koucké převezli do Čech.

Před soudem žena uvedla, že za jednu třídenní cestu do Polska pro léky dostávala asi deset tisíc korun.

„Nevěděla jsem, k čemu léky byly, co se s nimi pak dělo,“ tvrdí Koucká. Přiznala, že se svým bývalým partnerem si pervitin kupovali, ale prý ho užívali jen sami. Koucká popřela, že by drogu prodávala další ženě, což jí také obžaloba klade za vinu.

Sedm obžalovaných je stíháno na svobodě, Martin Šťastný, jeho družka Gabriela Balická a Martin Horázný jsou ve vazbě.

Šťastný byl v době zatýkání v podmínce. Horázný, který od něj podle spisu drogy kupoval, se vrátil z vězení loni v lednu. Odseděl si 16 měsíců za výrobu drog. Všem obžalovaným hrozí až dvanáct let vězení.

Zásah policistů proti výrobcům a distributorům drog (2. června 2015)

2. června 2015