Opravená sokolovna a nová lávka do areálu pivovaru.

Opravená sokolovna a nová lávka do areálu pivovaru. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Dříve zanedbané Štruncovy sady se změnily k nepoznání, podívejte se

  • 4
Desítky let zanedbávaná oblast plzeňských Štruncových sadů na soutoku Radbuzy a Mže chytila druhý dech. Území proměnila přestavba fotbalového stadionu, rekonstrukce největší plzeňské sokolovny a ve finále se dokončuje přeměna okolí stadionu a sokolovny na sportovní a relaxační zónu.

Erich Beneš z Útvaru pro koordinaci evropských projektů prohlásil, že práce na vylepšení podoby Štruncových sadů budou hotové v září.

Nejprve byla v lednu dokončena přestavba stadionu v režii města. Do prázdnin se potom podařilo dotáhnout akci Sokola, který nechal zrekonstruovat plášť největší plzeňské sokolovny. Té se tak vrátil reprezentativní vzhled.

"Stálo to pětatřicet milionů a jsme hotoví," prohlásil architekt Jan Soukup, který se na obnově sokolovny podílel.

Budova byla od konce 19. století jednou z dominant středu města. Zatím se nepodařilo najít peníze na obnovu vnitřku sokolovny. Vzhledu budovy pomohly také parkové úpravy.

"Je to na dobré cestě. Uvolňuje se tam prostor a padaly všelijaké betonové zdi, které tam byly. Celý areál se otevírá pro lidi. Tahle změna je bezesporu velice pozitivní," uvedl Soukup.

Architekt by si přál, aby se ještě upravilo nejbližší okolí budovy. Jenže schází finance. "Bylo by dobré něco udělat například s bývalými pokladnami před stadionem. Potíž je, že na to už nejsou peníze, a pro Sokol jsou to obrovské sumy," sdělil Soukup.

A co považuje nyní na sokolovně za nejvíce hodné pozornosti? "To, že jsme nahoru na budovu začali vracet plastickou výzdobu, která byla dávno zrušená. To je podle mě moc pěkné, já mám pocit, že ta sousoší nebo vázy propojují budovu s nebem. Bohužel nebyly peníze na kompletní sochařskou výzdobu. Ale mám pocit, že nyní je ze sokolovny harmonický dům, který člověka zve, aby přišel a pobyl tam," konstatoval Soukup.

Erich Beneš připomněl, že podle původních plánů měla relaxační oblast sahat od sokolovny až za řeku Mži na Roudnou. Městu se ale nepodařilo získat pozemky za vodou. V rámci projektu se tedy měnilo pouze území sevřené řekami.

"Budovaly se tam promenády a cyklostezky. Do místa blízko soutoku plánujeme umístit nějaké umělecké dílo. Ta oblast by měla získat pro lidi přátelský ráz. Hodně důležité je, že se území propojilo novou lávkou přes Radbuzu s nádvořím pivovaru," prohlásil Beneš.

Původní plán počítal i s tím, že na soutoku bude postavena kašna. Od její stavby se ale upustilo. "Protože by ji asi nikdo neuhlídal před poškozením," konstatoval.

Lávka do pivovaru bude pro lidi otevřena v den dokončení úprav na konci září. Úprava oblasti na soutoku řek stála přibližně 80 milionů korun. Za ty byla pořízena mimo jiné lezecká stěna, herní prvky pro děti nebo dráhy pro jízdu na kolečkových bruslích a skateboardech.

Soutok Radbuzy a Mže se stává prvním územím, kde město dokázalo dobře využít toho, že Plzní protékají hned čtyři řeky. Přitom vznikla relaxační oblast s přírodním charakterem, kterých je v centru města málo.