Dráhy rozprodávají majetek, k mání jsou nádraží i rodinné domy

  9:03aktualizováno  9:03
České dráhy v Plzeňském kraji rozprodávají nepotřebný majetek. K mání je tak domek v Mýtě, rekreační dům na Šumavě nebo nádraží ve Zbirohu. Dopravce v regionu nabízí stovky nemovitostí za zhruba 36 milionů korun.

Na prodej je i nádraží ve Zbirohu na Rokycansku. Poslední vlak tu výpravčí odbavil letos v dubnu. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Rodinný domek s rozlehlou zahradou v Mýtě na Rokycansku za 600 tisíc korun. S trochou štěstí ho zájemce získá, sice s nájemníky, ale poměrně levně. Současný vlastník, České dráhy, ho prodává. A s ním téměř desítku dalších, pozemky, opuštěná nádraží a průmyslové haly.

"Je to majetek, který už nepotřebujeme k činnosti a jako akciová společnost ho nemůžeme předávat bezúplatně," vysvětluje regionální mluvčí ČD Radka Pistoriusová. Opuštěné a nevyužívané nemovitosti rozprodávají dráhy šestým rokem. Letos plánují prodej za zhruba 1,5 miliardy.

V Plzeňském kraji aktuálně nabízejí stovky nemovitostí minimálně za 36 milionů. Dopravce je hodlá prodat ve veřejných dražbách. "Upřednostňujeme je kvůli rychlosti a průhlednosti," vysvětluje Pistoriusová.

Do konce roku má od loňska najatá soukromá firma uspořádat v regionu zhruba 40 dražeb. K mání je například rekreační budova v Hamrech na Šumavě za neuvěřitelných 120 tisíc, dva domky v Třemošné u Plzně po 580 tisících nebo bytový dům v Horní Bříze se čtyřmi byty za něco málo přes milion.

V Poběžovicích se dráhy zase zbavují prázdné montážní a opravárenské haly za rovné dva miliony. "Jedná se o vyvolávací ceny, které určuje znalec podle hodnot v místě a čase obvyklých," reaguje mluvčí drah. Do částky se promítá mimo jiné i to, že zmíněné budovy stejně jako hala mají nájemníky.

Na prodej je i nádraží v Domažlicích

Na webu ČD je vyvěšená také nádražní ubytovna v Domažlicích nebo výpravní budova s pozemky v letos na jaře zrušené železniční stanici Zbiroh na pražské trati. Ani u jedné není uvedená vyvolávací cena. Za kolik a jak se prodají, bude výsledkem domluvy mezi dráhami a případným zájemcem.

V centru Plzně nabízel dopravce také 127 metrů čtverečních velký pozemek přilehlý k trati za vyvolávací cenu 60 tisíc korun. Nabídky mohli zájemci podávat do 20. června. Otázkou je, zda se kupec skutečně najde, protože pozemek je přístupný pouze ze sousedního. Podobný hendikep má i další z prodávaných pozemků poblíž železniční stanice Plzeň Jižní předměstí - stojí na něm soukromá garáž.

České dráhy rozprodávají nevyužívané budovy a pozemky od roku 2007. Až dosud pro méně lukrativní nemovitosti hledali kupce jen velmi obtížně. To by se od příštího roku ale mělo změnit. Opuštěné drážní domky a zpustlé haly se namixují do balíčků s atraktivními pozemky a bytovými domy.

Prostředky z prodeje nepotřebných nemovitostí investuje ČD na provoz, údržby a opravy budov. Jednou z největších investic loňského roku byla částečná rekonstrukce historické budovy hlavního nádraží v Plzni za 20 milionů. Letos hodlají dráhy investovat po celé ČR na 122 milionů.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři mladí lidé, žena bojuje o život

Auto u Koutu na Šumavě skončilo v lesním potoce (16. prosince 2018).

K tragické nehodě v noci na neděli vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému na Domažlicku. Řidič...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Hasiči u Plzně vyprostili kombajn, který sjel do zasněženého příkopu

Hasiči vyprošťovali u Losiné kombajn, který sjel do zasněženého příkopu. (13....

Kuriózní zásah si připsali plzeňští hasiči. Na silnici mezi Losinou a Starým Plzencem pomáhali šoférovi kombajnu, jehož...

Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři mladí lidé, žena bojuje o život

Auto u Koutu na Šumavě skončilo v lesním potoce (16. prosince 2018).

K tragické nehodě v noci na neděli vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému na Domažlicku. Řidič...

Po střetu tří aut hasiči kvůli záchraně řidiče rozstříhali střechu vozu

Nehoda tří osobních aut dnes po poledni komplikovala dopravu na obchvatu...

Nehoda tří aut odpoledne zkomplikovala dopravu na obchvatu Třemošné u Plzně. Řidič jedoucí z vedlejší silnice...

Najdete na iDNES.cz