Firmy na Plzeňsku dávají zaměstnancům na léto peníze i volno navíc

  9:24aktualizováno  9:24
Západočeské firmy a instituce dopřávají svým zaměstnancům až osm týdnů dovolené. Štědřejší zaměstnavatelé pak před dovolenou přispívají penězi nebo svými výrobky v hodnotě přesahující až patnáct tisíc korun. S volnem na tom jsou nejlépe univerzitní učitelé, nejhůř naopak zemědělci.
Firmy svým zaměstnancům přispívají na dovolenou finančně i materiálně. (Ilustrační snímek)

Firmy svým zaměstnancům přispívají na dovolenou finančně i materiálně. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Osm týdnů dovolené si během roku mohou vybrat akademičtí pracovníci. Ostatní mají nárok na pět," sdělila mluvčí Západočeské univerzity v Plzni Jarmila Kvapilová. Téměř všichni si pak berou povinně volno mezi Vánocemi a Novým rokem.

Příjemných šest týdnů dovolené zajišťuje kolektivní smlouva zaměstnancům likérky Stock Božkov nebo Českých drah. Výjimkou jsou strojvedoucí, kteří si mohou vybrat o pár dní navíc. "Jedenkrát za dva roky mají nárok na dvoutýdenní ozdravný pobyt," řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Jak zaměstnavatelé přilepšují lidem

Dva měsíce volna mají v létě akademičtí pracovníci.

Týdny navíc mají železničáři, hasiči či policisté, ale také zaměstnanci Prazdroje, Škodovky, teplárny či fakultní nemocnice.

Božkovská likérka dává na léto půlku 13. platu, několika tisíci přispívá třeba i magistrát či fakultní nemocnice.

Prazdroj kromě peněz vybavuje zaměstnance na léto i svými výrobky.

Třicet dnů dovolené mohou čerpat také policisté či hasiči. "Denní příslušníci mají pět týdnů. Ti, co se střídají po dvou dnech volna ve 24tihodinových směnách, si vybírají volno za 14 směn," vysvětlila mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Pavla Jakoubková.

Nejčastěji dopřávají západočeští zaměstnavatelé svým lidem pět týdnů dovolené. To je o jeden navíc, než zaručuje zákoník práce. Bonus pěti volných dnů navíc dostávají například pracovníci Plzeňského Prazdroje, Škody Power, sousední Škody Transportation nebo v plzeňské fakultní nemocnici. Dává je také Plzeňská teplárenská. "Ženám pečujícím o děti do 15 let přidáváme ještě další dva dny," doplnila mluvčí teplárny Petra Siegrová.

Pět bonusových dnů mají také magistrátní úředníci a všichni pracovníci Divadla J. K. Tyla. Komorní i Velké divadlo sice zůstávají zavřená po oba prázdninové měsíce, ale herci, baletky, operní pěvci a další umělci nastupují zpět do práce začátkem srpna. "Do zahájení nové divadelní sezony chodí na takzvané oprašovací zkoušky, kde si opakují starší role. Také se učí a zkouší nové role," řekla mluvčí DJKT Eva Ichová.

Nejméně volna ze všech Západočechů, čtyři týdny, dostávají zemědělci. Kromě toho ještě mohou na dovolenou v létě zapomenout. O prázdninách totiž vrcholí žně a farmáři pracují takříkajíc "od nevidím do nevidím". Dovolenou si proto mohou vybrat buď v prvním pololetí, nebo až v zimě.

Firmy umí lidem přilepšit, a to nejen penězi

Vedle pár volných dní nebo týdnů navíc přispívají štědřejší zaměstnavatelé na dovolenou i penězi. Polovinu třináctého platu dostane již za pár dní na účet na 160 zaměstnanců Stock Božkov. "Druhou část jim firma vyplatí před Vánocemi," potvrdil mediální zástupce likérky Jiří Janoušek.

Třítisícový příspěvek dostanou na letní dovolenou magistrátní úředníci. Čtyři tisíce připlácela každoročně lékařům, sestrám a ostatním pracovníkům plzeňská fakultní nemocnice. "Díky výborným hospodářským výsledkům to bude letos 4 200 korun pro ty zaměstnance, kteří u nás odpracovali minimálně dva roky," oznámila mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.

Na příspěvek na dovolenou se mohou těšit i pracovníci Plzeňské teplárenské. "Jeho výše závisí na tom, zda zaměstnanec plní plán," uvedla Petra Siegrová. Téměř pět tisíc korun za rok přispívá Škoda Transportation. "Je to formou takzvaných Flexipassů. Každý ze zaměstnanců si rozhodne sám, zda si poukázkami zaplatí dovolenou nebo permanentku do fitness či divadla," řekla mluvčí strojírny Lubomíra Černá.

Podobně řeší benefity pro své pracovníky Plzeňský Prazdroj. Navíc pivovarští dostanou na dovolenou tradiční balení piva. "Nový Gambrinus Originál 10° - 48 plechovek a letošní novinky, míchané nápoje z piva a přírodní ovocné šťávy," prozradil personální ředitel Ivan Balogh. Letos hodnota benefitů v Prazdroji vzrostla. Celkem na jednoho zaměstnance přesahují 16 tisíc korun.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Na jaře by měly vlaky v tunelu u Plzně zkoušet rychlost až 200 kilometrů

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

V prvních týdnech roku 2019 se pro vlaky v nejdelším železničním tunelu v České republice u Plzně zvýší povolená...

Razie odhalila osm pěstíren konopí, vybavení musely odvézt náklaďáky

Při razii na Plzeňsku a Domažlicku policisté společně s celníky odhalili osm...

Celníci a policisté zabavili při společné akci na Plzeňsku a Domažlicku osm pěstíren konopí a zadrželi jedenáct lidí....

Bimbovy erotické obrazy mají v Plzni premiéru, malíř by oslavil stovku

Kresba slavného výtvarníka Bohumila Konečného zvaného Bimba (6. 12. 2018)

Originály dětských kreseb, dopisy s Jaroslavem Foglarem, obálky prvorepublikových časopisů nebo ukázky reklamních...

Najdete na iDNES.cz