Lokální topeniště a nevyhovující kotle mají velký podíl na špatné kvalitě ovzduší. Ilustrační snímek

Lokální topeniště a nevyhovující kotle mají velký podíl na špatné kvalitě ovzduší. Ilustrační snímek | foto: Roman Čejka, MF DNES

Dotaci na kotel dostane 399 zájemců, kraj rozdělí dvacet milionů

  • 0
Téměř 400 zájemců uspělo v Plzeňském kraji se žádostí o dotaci na výměnu kotle na vytápění domů. Modernější kotel musejí mít nainstalovaný do devíti měsíců, pak teprve příspěvek obdrží. Lidé si rozdělí celkem 20 milionů korun.

Na dotačním programu se finančně rovným dílem podílely Státní fond životního prostředí a kraj. Cílem bylo zlepšit stav ovzduší, které značně zatěžují právě lokální topeniště. Dotace byla určena na výměnu kotlů do výkonu 50 kW.

Krajský radní pro životní prostředí Václav Štekl prohlásil, že ze zájemců o dotaci bude v regionu uspokojeno 399 žadatelů. Také uvedl, že lidé měli největší zájem o nejmodernější kotle s automatickým přikládáním, což jsou zařízení splňující čtvrtou emisní třídu.

„To jsou tedy kotle, které jsou z hlediska životního prostředí nejlepší,“ sdělil Štekl. Naopak nejmenší zájem byl o nákup kotlů na plyn.

Václav Štekl se domnívá, že to byl důsledek toho, že na plynové kotle bylo možné získat dotaci od 15 do 20 tisíc korun, zatímco na automatické kotle na tuhá paliva až trojnásobek. Podle radního se ceny nejdražších kotlů pohybovaly od 80 do 100 tisíc korun.

Ministerstvo chce výměnu kotlů dál podporovat

Lidé, kteří se svou žádostí uspěli, musejí nejprve kotel koupit a vyměnit, teprve potom dostanou peníze z dotace. „Až nám doloží, že byla výměna starého kotle za nový provedena, a splní všechny podmínky programu, dojde na kontrolu. Pokud bude vše v pořádku, lidé dostanou slíbenou dotaci,“ prohlásil radní Štekl.

Zároveň podle něj vedení kraje nepředpokládá, že by výměny kotlů nadále dotovalo. „V tuto chvíli nepočítáme s tím, že by akce pokračovala. Ono je to totiž trochu nesystémové řešení. Získat takovou dotaci by mělo být umožněno všem, ale některé kraje se k akci nepřipojily, takže všem to umožněno nebylo,“ sdělil Štekl.

Ministerstvo životního prostředí chce ale nadále výměnu kotlů podporovat, a to s pomocí dotace z EU. Mluvčí ministerstva Petra Roubíčková uvedla, že se nyní jedná o tom, zda na to bude možné po roce 2014 získat finance z EU.

„Mohlo by se jednat celkem o devět miliard, které by umožnily dotovat výměnu zhruba 150 tisíc kotlů,“ prohlásila mluvčí Roubíčková.

Výměna jednoho starého kotle za moderní znamená, že ročně do ovzduší unikne až o 100 kilogramů nečistot méně. „Čím dál víc je zřejmé, že špatná kvalita ovzduší jde hodně na vrub právě lokálních topenišť a samozřejmě nevyhovujících kotlů,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.