Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestujícím v plzeňské MHD vadí špatný vzduch i nevhodné chování ostatních

  15:16aktualizováno  15:16
Zápach a nedýchatelno, nevhodné chování lidí a nedostatek prostoru ve vozidlech. To jsou tři nejvýraznější problémy, které lidé vnímají při cestování plzeňskou veřejnou dopravou. Až na dalších místech žebříčku se objevilo nedodržování jízdního řádu, frekvence spojů či rychlost dopravy.

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Výsledky vyplývají z průzkumu společnosti ppm factum, která v říjnu oslovila 864 cestujících.

Špatnou kvalitu vzduchu označilo za hlavní problém 39 procent dotázaných, nevhodné chování spolucestujících 28 procent a nedostatek prostoru ve vozech 28 procent respondentů.

Zástupce ppm factum Vojtěch Hündl uvedl, že první tři problémy se týkají především pocitů příjemnosti z dopravy a ne její funkčnosti.

„Při hodnocení změn a kvality v plzeňské městské hromadné dopravě za poslední dva tři roky dali cestující najevo, že vnímají posun k lepšímu,“ řekl Hündl.

Podle průzkumu 46 procent dotázaných uvedlo, že je podle nich situace stejná, ale 44 procent respondentů se domnívá, že došlo ke zlepšení.

Cenu jízdného většina respondentů nepovažuje za problém

Generální ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus uvedl, že stížnosti na špatné ovzduší znehodnocené cestujícími a na nevhodné chování některých cestujících v podstatě nemůžou pracovníci vyřešit.

„Řidiči a revizoři k tomu nejsou vybaveni žádnou jinou pravomocí než ostatní cestující. Řidič nebo revizor nemá žádný zvláštní statut, který by to umožňoval,“ sdělil Kraus.

Domnívá se, že částečně by v tomto ohledu mohlo situaci zlepšit, pokud by řidič nebo revizor získali pravomoc zjišťovat totožnost problémových pasažérů.

Kraus se domnívá, že posun k lepšímu by mohl nastat i tím, že by střed města přestal být cílem například narkomanů nebo bezdomovců odmítajících respektovat základní pravidla cestování veřejnou dopravou.

Vojtěch Hündl z ppm factum upozornil, že podle výsledků průzkumu většina cestujících nepokládá za problém cenu jízdného. „Zdá se, že Dopravní podniky nastavily cenovou politiku, která jim vyhovuje,“ sdělil.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz