Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlatý důl advokátů končí. Dopravní podniky si pokuty vymůžou samy

  9:29aktualizováno  9:29
Pokuty od černých pasažérů z plzeňské městské dopravy už nebudou vymáhat externí právnické kanceláře. Představenstvo Dopravních podniků ve středu rozhodlo, že si společnost bude pokuty řešit sama. Advokáti už o vymáhání pohledávek nemají takový zájem, soudy jim totiž přiznávají nižší odměny.
Čím déle bude černý pasažér s placením čekat, tím více zaplatí na úrocích z prodlení. (Ilustrační snímek)

Čím déle bude černý pasažér s placením čekat, tím více zaplatí na úrocích z prodlení. (Ilustrační snímek) | foto: Dan MaternaMF DNES

Rekordních šestapadesát tisíc pasažérů bez platné jízdenky loni chytili revizoři v plzeňských autobusech, trolejbusech a tramvajích. Tisíce nezaplacených pokut bude ještě řešit právní kancelář, s níž měli dopraváci smlouvu. Letošní nezaplacené postihy si ale už budou vymáhat sami.

"Představenstvo ve středu rozhodlo, že všechny pokuty od 1. ledna 2014 si budeme vymáhat vlastními silami. Pro nás to znamená přijmout dva nové zaměstnance do oddělení, které se zabývá hlášeními o černých pasažérech. Cestující bez platné jízdenky by neměl poznat žádný rozdíl v přístupu. Jen když se případ z roku 2014 dostane až k soudu, v rozsudku by měla být nižší částka k zaplacení, než v minulosti. Cestující by si ale měli především uvědomit, že absolutně nejlevnější je pro ně jízda s platnou jízdenkou," říká generální ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus.

Zájem advokátních kanceláří o vymáhání pokut loni klesl kvůli výraznému snížení částky, které soudy advokátům za jejich práci přiznávaly.

Podle lidí, kteří se v byznysu s pohledávkami pohybovali, si advokáti k jedné pokutě hned po převzetí případu připočítávali částky v řádu tisíců korun. To teď pasažérům bez platné jízdenky v Plzni hrozit nebude.

Pokud se nezaplacená pokuta dostane až k soudu, ten by měl Dopravním podnikům přiřknout sumu mezi dvěma až třemi tisíci korunami, v níž už bude i přirážka za jízdu bez lístku ve výši 1 500 korun.

Kolik ve skutečnosti bude průšviháře soudem řešená jízda stát, bude záležet jen na něm. Čím později dluh vyrovná, tím více zaplatí na úrocích z prodlení.

Ředitel plzeňské pobočky Člověka v tísni Aleš Kavalír částku kolem dvou tisíc korun stanovenou soudem považuje za přiměřenou.

Když dlužníka nepřiměje k placení soud, hrozí exekuce

"Nám šlo jenom o to, aby k pokutě byly navíc účtovány stokoruny, ne tisícikoruny. To jsme prezentovali, o tom jsme se snažili všechny přesvědčit. Trestem má být pokuta, ale ne vysoká náhrada pro advokáty. Doufám, že nově zavedený systém bude fungovat," říká ke změně Aleš Kavalír.

Z dlouhodobých statistik vyplývá, že ročně nezaplatí plzeňským Dopravním podnikům pokutu za černou jízdu přes 30 tisíc cestujících. Některé chytí revizoři v průběhu roku i opakovaně.

Když si teď začne podnik vymáhat nezaplacené pokuty sám, paradoxně to bude znamenat, že výnosy z této oblasti klesnou.

"Nejde jen o přijetí nových zaměstnanců, jejich plat a povinné odvody, ale jsou tam i náklady na jejich další vzdělávání. My teď sami budeme pasažéra obesílat, komunikovat s ním. Když nezaplatí, budeme sami podávat žalobu, u soudu nás bude zastupovat náš zaměstnanec. Když ani po nabytí právní moci rozsudku pasažér nezaplatí, budeme se obracet na exekutory," vylíčil postup generální ředitel Dopravních podniků Michal Kraus.

Pokud se do případu nezaplacené pokuty nakonec vloží exekutoři, výše částky určená soudem okamžitě vylétne o tisíce korun. To jsou částky dané jednotným sazebníkem úkonů.

Čím složitěji budou exekutoři z dlužníka peníze dostávat, o to vyšší sumu bude muset černý pasažér v konečném výsledku zaplatit.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Slavia poprvé ztratila, zato Plzeň zůstává stoprocentní. Co Sparta?

Michael Ngadeu ze Slavie se občerstvuje během utkání s Jabloncem.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, fotbalisté Plzně ovšem svou vítěznou šňůru drží i nadále. V...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz