Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyražené dveře, konflikty mezi lidmi. Rušné domy zklidňují domovníci

  10:02aktualizováno  10:02
Plzeňská radnice je spokojená s domovníky, kteří loni začali fungovat v několika městských domech. Zlepšují situaci v lokalitách, kde je větší koncentrace obyvatel se sklony narušovat pořádek. Projekt bude pokračovat.

Oblast Plachého a Korandovy ulice zvaná Plac je považována za plzeňské ghetto. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Domovníky, kteří plní roli správců městských domů, si radnice vyzkoušela loni a letos získala od státu další dotace na pokračování projektu. Ten má kromě zajišťování pořádku pomáhat například chudým lidem v jednání s úřady a při řešení složitějších životních situací.

Domovníci ve službách města působí především v oblasti ulic Plachého a Korandovy. Jedná se o místo zvané Plac, které je považované za plzeňské ghetto (psali jsme zde).

Další domovníci mají působit v městských domech na Slovanech. Tam už funkci vykonává Miroslav Šmrha, který žije v činžáku v Jablonského ulici.

Mladý muž tvrdí, že v poslední době v domě už žádné velké problémy nejsou. Přiznává nicméně, že se situace zlepšila i díky vystěhování těch obyvatel, s nimiž nebylo snadné vyjít.

„Teď je to celkem dobré. Mám dohlížet na pořádek nebo dodržovaní nočního klidu a z tohoto pohledu je dům teď celkem v pořádku. Dřív tady problém ale byl,“ řekl Miroslav Šmrha, který zná domovníky z Korandovy ulice. Tvrdí, že podle jejich vyprávění je tam situace o poznání horší.

„Slyšel jsem, že například musí často řešit třeba vyražené dveře a dost různých konfliktů. Proti tomu je tady klid,“ srovnal Šmrha.

Zástupci radnice tvrdí, že pro posty domovníků se vybírají lidé, kteří mají v domě určitou autoritu. Miroslav Šmrha upozorňuje, že vždy je důležitá domluva a styl jednání s lidmi.

„Nemůžete jednoduše někde zaklepat a na někoho zařvat, že bude klid. Tak to přeci nefunguje ani v běžném životě,“ vysvětluje.

Projekt s názvem „Domovník - preventista“ je zaměřen především na domy v Plachého ulici, kde už působili asistenti prevence kriminality. Kromě nich se v této lokalitě dlouhodobě snaží zlepšovat situaci organizace Tady a teď nebo Ulice.

Stát projekt domovníků dotuje nyní 213 tisíci korunami a 45 tisíc jde z pokladny města. Zatím má město vybrané čtyři domovníky a pátého hledá.

Jejich činnost je prospěšná, chválí si město

„Ukazuje se, že je jejich činnost prospěšná. Oni mají obyvatelům domů pomáhat i v oblasti sociální a umět jim například poradit, s čím se obrátit na úřady,“ uvedl primátor Plzně Martin Zrzavecký.

Městu se podařilo znovu získat dotaci na pokračování činnosti asistentů prevence kriminality. Na ty ministerstvo vnitra přispělo 516 tisíci a radnice přidá 150 tisíc.

Další ministerská dotace 120 tisíc a k tomu 31 tisíc od města jdou na projekt „I prevence může být legrace“. Program je zaměřený na děti z oblastí, kde žijí chudí lidé. Pro jejich potomky jsou uspořádány dva šestitýdenní táborové pobyty, které pořádají organizace Ponton a Tady a teď.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Slavia poprvé ztratila, zato Plzeň zůstává stoprocentní. Co Sparta?

Michael Ngadeu ze Slavie se občerstvuje během utkání s Jabloncem.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, fotbalisté Plzně ovšem svou vítěznou šňůru drží i nadále. V...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz