Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elegán s kouzelnou buřinkou Pan Tau naposledy čaroval v Domažlicích

Seriál   20:00aktualizováno  20:00
Náměstí Míru v Domažlicích a zdejší podloubí se stalo kulisou pro natáčení mnoha scén filmu Od zítřka nečaruji. Dnes už legendární postavu němého elegána s karafiátem v klopě ztvárnil Otto Šimánek.

Postavu Pana Tau ztvárnil Otto Šimánek. | foto: archiv MAFRA

Televizní seriál a filmy o Panu Tau byly fenoménem na přelomu 60. a 70. let minulého století a děti baví dodnes. Několik dílů seriálu, z nichž pak vznikly i dva filmy, se točilo také v západních Čechách, konkrétně na Domažlicku.

Mnoho scén ve filmu Od zítřka nečaruji vzniklo na domažlickém náměstí Míru, v podloubí tamních domů, točilo se i na blízkém táboře v Pivoni, v okolí Postřekova a Dílů.

Filmová místa

Filmová místa

Letní seriál MF DNES a iDNES.cz vás zavede na několik desítek míst po celé České republice, která si filmaři vybrali jako kulisu pro filmy, televizní seriály nebo hudební klipy.

„Dobře si pamatuji, jak tenkrát chodili filmaři po třídách a vybírali si děti pro natáčení. Kupodivu vybrali i moji sestru, bylo jí tehdy šest sedm let. Dokonce ve filmu hraje. Byla ve skupině dětí, které se dívají do vody, a pak přeskakují potůček,“ říká téměř čtyřicet let po natáčení domažlický místostarosta Stanislav Antoš.

V jednom z obchůdků v podloubí na domažlickém náměstí nakupovali kramle a hřebíky kluci vyslaní z pionýrského tábora U Potoka. Právě tady se poprvé objevuje s velkým a těžkým kufrem herec Václav Lohniský, který má nastoupit jako kuchař v jiném táboře, ale klukům vrazí do ruky svůj kufr a omylem se tak ocitne na nesprávném místě.

Tábor U Potoka byl skutečný a v Pivoni funguje dodnes. „Udržujeme ho v takovém stavu, jak byl vyprojektovaný, postavený a v lednu 1964 uvedený do provozu. Změny proti původní projektové dokumentaci nebylo potřebné dělat, projektant už tehdy myslel na vše, co provoz vyžaduje. Postupem doby se měnil pouze název, od letošního roku nese jméno Rosa,“ uvedli provozovatelé tábora Miroslav a Petr Timurovi.

Filmaři na Domažlicku

  • Tři chlapi na cestách (1973) Závěrečný díl trilogie o dědovi, synovi a vnukovi Potůčkových žijící v Ouplavicích. Autobus s výletníky, mezi kterými jsou dva nejstarší Potůčci, při cestě po pohraničních družstvech a továrnách přejíždí přes domažlické náměstí.
  • Mravenci nesou smrt (1985) Kriminální film z poloviny 80. let se zabývá výrobou, pašováním, distribucí a užíváním drog. Většina scén se odehrává v Karlových Varech. Několik scén je z náměstí v Horšovském Týně poblíž kostela a také na tehdejším hraničním přechodu Folmava.
  • Nesmrtelná teta (1993) Pohádková komedie o chasníkovi Matějovi, který náhle pobral rozum a rozhodl se usilovat o ruku princezny Pavlínky, jejíž otec právě o rozum přišel. Na zámku v Horšovském Týně filmaři zřídili pracovnu králi, kterého hrál Jaromír Hanzlík.

Ve filmu vzal Václav Lohniský po setkání s kuchařkou tábora U Potoka Helenou Růžičkovou těžký kufr a vláčel se s ním přes louky a lesy do správného tábora.

Tam ale v té době vládl Pan Tau. Učil se vařit bez kouzel. Ne pokaždé se mu to povedlo bez katastrofy, jakou byl třeba výbuch obřího tlakového hrnce nebo skákající noky.

Ve filmu to vypadalo, že tábory jsou jen kousek od sebe. Realita ale byla úplně jiná, obě místa dělí zhruba 140 kilometrů. Tábor U Řeky totiž měli filmaři u lomu Alcazar v Českém krasu, kousek od Berouna.

Jedním z dětských herců, kteří točili u Berouna s Panem Tau, byla i pozdější televizní hlasatelka Hana Heřmánková, dnes manažerka Divadla Bez zábradlí.

Z profesionálních herců, kteří se v seriálech a filmech o Panu Tau objevovali, dnes už téměř nikdo nežije.

Možná v hereckém nebi představitel Pana Tau Otto Šimánek stále úspěšně uniká inspektorovi leteckého provozu Málkovi v podání Vlastimila Brodského, Josef Kemr jako děda Hanousek se snaží zjistit, proč je takový zájem o jeho buřinku, kterou si právě v Domažlicích s Panem Tau nevědomky vyměnil. A někdejší dětský herec Michael Hofbauer asi i nadále pomáhá Panu Tau, aby ho inspektor Málek nedopadl.

Domažlický film o Panu Tau je podle Stanislava Antoše i dokumentem o tom, jak se město od doby natáčení změnilo. V současné době podle místostarosty točí na Domažlicku štáb z Německa scény do detektivky.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Najdete na iDNES.cz