Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

DOKUMENT: Stanovisko HC Plzeň 1929 k možným kontumacím

  9:01aktualizováno  9:01
Hokejový klub HC Plzeň 1929 vydal tiskové prohlášení podepsané jeho právníkem Tomášem Tesařem, v němž se vyjadřuje k hrozbě kontumace řady zápasů kvůli údajnému neoprávněnému startu dvou jeho hráčů. Proti takovému řešení administrativních nesrovnalostí klub důrazně protestuje.

Ilustrační foto | foto: Jaromír PechMF DNES

Sportovní veřejností otřásla zpráva ředitele extraligy ledního hokeje Stanislava Šulce, že třem extraligovým klubům (HC PLZEŇ 1929, Kladno a Mladá Boleslav) hrozí kontumace výsledků z důvodu neoprávněných startů některých hráčů.

Ředitel extraligy pokládá administrativní pochybení, ke kterým došlo při přestupu hráčů (Plzeň: Přikryl, Frolo), za natolik závažná porušení Přestupního řádu extraligy, že tato provinění dle jeho názoru mohou mít pouze jediné vyústění, tj. kontumaci výsledků v neprospěch těchto klubů.

Ředitel extraligy se opírá o ustanovení čl. 411 písm. d) Soutěžního a disciplinárního řádu ČSLH, podle kterého neoprávněný start hráče se trestá kontumací.

Celá záležitost má samozřejmě širší rozměr, přičemž si dovolujeme poukázat na tyto relevantní skutečnosti:

Předně je zapotřebí definovat, kdo je "hráčem" extraligy a co se rozumí "neoprávněným startem".

"Hráčem" se podle čl.II. Přestupního řádu extraligy rozumí "hráč ledního hokeje registrovaný v klubu, který má s klubem uzavřenou Hráčkou smlouvu a tato smlouva je registrována ředitelem extraligy"

Jelikož v Přestupním řádu extraligy chybí definice pojmu "neoprávněný start", musíme při výkladu tohoto pojmu vycházet z definice pojmu "hráč", přičemž lze dojít k závěru, že "startovat" (tj.nastoupit v extraligové utkání) může pouze řádně zaregistrovaný hráč, tj. fyzická osoba která má platně uzavřenou hráčkou smlouvu a tato smlouva je zaregistrována ředitelem extraligy.

Tomuto výkladu odpovídá znění čl.1 odst. 3 Registračního řádu ČSLH, podle kterého "hráč může být registrován pouze za jeden klub a vlastní pouze jeden registrační průkaz". Navíc tento výklad potvrzuje sám ředitel extraligy p. Šulc, který říká:

"Každý extraligový hokejista smí nastoupit k soutěžnímu utkání, pokud má v pořádku platný registrační průkaz. Ty před utkání kontrolují rozhodčí."

"V soutěžním řádu je s ohledem na zmíněný problém důležitý mj. článek 320, který ukládá hráčům mít platný registrační průkaz. V profesionálních soutěžích ho nahrazuje tzv. hráčský průkaz, tedy identifikační karta, v níž nemusí být zaznamenána klubová příslušnost. Hokejisté ji nemusejí mít při utkáních s sebou, důležité je, aby byli uvedeni na soupisce, které potvrzuje ředitel APK. Tu předloží zástupce klubu rozhodčím, kteří umožní hráči start v utkání. " vysvětluje Stanislav Šulc. (viz www.hokej.cz: Extraliga má problém: Některé kluby nedodržely registrace hráčů, hrozí jim kontumace!)

Oba hráči mají platné hráčské smlouvy!

Z výše uvedených skutečností je zřejmé, že k extraligovému utkání může nastoupit pouze hráč, který má smlouvu řádně zaregistrovanou a který je napsán na soupisku. V případě hráčů Přikryla a Frola oba dva hráči mají Hráčskou smlouvu řádně zaregistrovanou, podepsanou ředitelem extraligy Šulcem a navíc oba byli od začátku extraligy zapsáni na soupisce HC Plzeň 1929, která je rovněž potvrzena ředitelem extraligy.

Vyvstává tedy otázka, proč samotný p. Šulc, který na hráčské smlouvě i na soupisce potvrdil, že hráč Přikryl a hráč Frolo jsou registrovanými hráči HC Plzeň 1929, nyní konstatuje, že start těchto dvou hráčů za HC Plzeň 1929 je neoprávněný?

Tato situace je nanejvýš podivná, neboť veškeré právní předpisy ČSLH a APK nestanovují, která listina má vyšší právní sílu, tj zda-li doložka registrace uváděná přímo na hráčské smlouvě, nebo soupiska potvrzená ředitelem extraligy, nebo Prohlášení klubů o postoupení hráčské smlouvy. Sám p.Šulc tvrdí, že nejdůležitější je soupiska jím potvrzená, neboť nahrazuje registrační průkazy a rozhodčí před utkáním kontrolují "oprávněnost" startu všech hráčů. Skutečnost, že rozhodčí umožnili start našich dvou hráčů, tyto skutečnosti jen potvrzuje.

Je také s podivem, že pan Šulc hovoří jen o kontumaci, když čl. 410 Soutěžního řádu hovoří i o jiném řešení nastalé situace, např. ponechání výsledků dosaženého na hřišti či nařízení nového utkání atd. Je s podivem, že p. Šulc hovoří naprosto kategoricky jako ředitel APK o neoprávněnosti startu hráče, když jeho příslušnost k určitému klubu sám stvrdil na smlouvě i na soupisce. Je s podivem, že p. Šulc si zosobňuje právo interpretovat Soutěžní řád ČSLH a trestat kontumací dle tohoto předpisu, když čl. 102 tohoto řádu výslovně stanoví, že "výklad soutěžního a disciplinárního řádu provádí výhradně Výkonný výbor ČSLH".

Zásah, který pan ředitel Šulc zamýšlí učinit do extraligy, nemá v historii naší nejvyšší hokejové soutěže obdoby. Následky na klubech, sponzorech a především důvěra veřejnosti, budou patrně dlouhodobě a citelně poškozeny.

Věřme, že pravé hokejové bitvy se budou odehrávat na ledové ploše, nikoli za stolem a pod formalistickou lupou funkcionáře...

Autor:


Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...V Plzni hořela ubytovna. Zranilo se dvanáct lidí, včetně dvou hasičů

Plameny zachvátily ubytovnu před osmou hodinou ráno. Při požáru se zranilo...

V plzeňské čtvrti Karlov ráno vzplála ubytovna. Při požáru se zranilo celkem dvanáct lidí. Hasiči vyhlásili třetí...

Proč český hokej tápe? Žijeme tu v morální bídě, říká mladý kouč Plzně

Plzeňský trenér Ladislav Čihák po semifinálové prohře s Kometou.

V Plzni roste mladý kouč, kterému hodně věří Martin Straka. Jmenuje se Ladislav Čihák, je to spolužák Filipa Pešána z...

Rekordní Slavia opět v čele, za ní Plzeň se Spartou. Ta vyhrála v Ostravě

Plzeňští fotbalisté kynou divákům a radují se z vítězství proti Opavě.

V čele fotbalové ligy se netrhly dveře. Pětadvacet hodin byl první Zlín, v sobotu večer ho na nejvyšší příčce...

Další z rubriky

Plzeňská sázka k Lize mistrů. Tisíce piv pro fandy, nebo Vrba výčepním

Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba a sládek pivovaru Gambrinus Zdeněk...

Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba uzavřel sázku k Lize mistrů. Buď pro fanoušky vyhraje 11 700 piv Gambrinus,...

Slovo outsider nepoužívám, fotbal by mě potrestal, říká trenér CSKA

Viktor Gončarenko, trenér CSKA Moskva, na předzápasové tiskové konferenci v...

S Plzní se v Lize mistrů už setkal, to když vedl BATE Borisov. A slavně to nedopadlo. Teď má Viktor Gončarenko,...

Co víte o Lize mistrů? Vyzkoušejte si kvíz o nejslavnější soutěži

Real Madrid, nebo Liverpool? Pohár pro vítěze Ligy mistrů je připraven na...

Začíná fotbalová Liga mistrů - po pěti letech bude v základní skupině i český klub, Plzeň si elitní fázi zahraje už...

Škoda Superb 2.0 TSI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TSI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 64 225 km, benzín
800 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz