Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

DOKUMENT: Stanovisko HC Plzeň 1929 k možným kontumacím

  9:01aktualizováno  9:01
Hokejový klub HC Plzeň 1929 vydal tiskové prohlášení podepsané jeho právníkem Tomášem Tesařem, v němž se vyjadřuje k hrozbě kontumace řady zápasů kvůli údajnému neoprávněnému startu dvou jeho hráčů. Proti takovému řešení administrativních nesrovnalostí klub důrazně protestuje.

Ilustrační foto | foto: Jaromír PechMF DNES

Sportovní veřejností otřásla zpráva ředitele extraligy ledního hokeje Stanislava Šulce, že třem extraligovým klubům (HC PLZEŇ 1929, Kladno a Mladá Boleslav) hrozí kontumace výsledků z důvodu neoprávněných startů některých hráčů.

Ředitel extraligy pokládá administrativní pochybení, ke kterým došlo při přestupu hráčů (Plzeň: Přikryl, Frolo), za natolik závažná porušení Přestupního řádu extraligy, že tato provinění dle jeho názoru mohou mít pouze jediné vyústění, tj. kontumaci výsledků v neprospěch těchto klubů.

Ředitel extraligy se opírá o ustanovení čl. 411 písm. d) Soutěžního a disciplinárního řádu ČSLH, podle kterého neoprávněný start hráče se trestá kontumací.

Celá záležitost má samozřejmě širší rozměr, přičemž si dovolujeme poukázat na tyto relevantní skutečnosti:

Předně je zapotřebí definovat, kdo je "hráčem" extraligy a co se rozumí "neoprávněným startem".

"Hráčem" se podle čl.II. Přestupního řádu extraligy rozumí "hráč ledního hokeje registrovaný v klubu, který má s klubem uzavřenou Hráčkou smlouvu a tato smlouva je registrována ředitelem extraligy"

Jelikož v Přestupním řádu extraligy chybí definice pojmu "neoprávněný start", musíme při výkladu tohoto pojmu vycházet z definice pojmu "hráč", přičemž lze dojít k závěru, že "startovat" (tj.nastoupit v extraligové utkání) může pouze řádně zaregistrovaný hráč, tj. fyzická osoba která má platně uzavřenou hráčkou smlouvu a tato smlouva je zaregistrována ředitelem extraligy.

Tomuto výkladu odpovídá znění čl.1 odst. 3 Registračního řádu ČSLH, podle kterého "hráč může být registrován pouze za jeden klub a vlastní pouze jeden registrační průkaz". Navíc tento výklad potvrzuje sám ředitel extraligy p. Šulc, který říká:

"Každý extraligový hokejista smí nastoupit k soutěžnímu utkání, pokud má v pořádku platný registrační průkaz. Ty před utkání kontrolují rozhodčí."

"V soutěžním řádu je s ohledem na zmíněný problém důležitý mj. článek 320, který ukládá hráčům mít platný registrační průkaz. V profesionálních soutěžích ho nahrazuje tzv. hráčský průkaz, tedy identifikační karta, v níž nemusí být zaznamenána klubová příslušnost. Hokejisté ji nemusejí mít při utkáních s sebou, důležité je, aby byli uvedeni na soupisce, které potvrzuje ředitel APK. Tu předloží zástupce klubu rozhodčím, kteří umožní hráči start v utkání. " vysvětluje Stanislav Šulc. (viz www.hokej.cz: Extraliga má problém: Některé kluby nedodržely registrace hráčů, hrozí jim kontumace!)

Oba hráči mají platné hráčské smlouvy!

Z výše uvedených skutečností je zřejmé, že k extraligovému utkání může nastoupit pouze hráč, který má smlouvu řádně zaregistrovanou a který je napsán na soupisku. V případě hráčů Přikryla a Frola oba dva hráči mají Hráčskou smlouvu řádně zaregistrovanou, podepsanou ředitelem extraligy Šulcem a navíc oba byli od začátku extraligy zapsáni na soupisce HC Plzeň 1929, která je rovněž potvrzena ředitelem extraligy.

Vyvstává tedy otázka, proč samotný p. Šulc, který na hráčské smlouvě i na soupisce potvrdil, že hráč Přikryl a hráč Frolo jsou registrovanými hráči HC Plzeň 1929, nyní konstatuje, že start těchto dvou hráčů za HC Plzeň 1929 je neoprávněný?

Tato situace je nanejvýš podivná, neboť veškeré právní předpisy ČSLH a APK nestanovují, která listina má vyšší právní sílu, tj zda-li doložka registrace uváděná přímo na hráčské smlouvě, nebo soupiska potvrzená ředitelem extraligy, nebo Prohlášení klubů o postoupení hráčské smlouvy. Sám p.Šulc tvrdí, že nejdůležitější je soupiska jím potvrzená, neboť nahrazuje registrační průkazy a rozhodčí před utkáním kontrolují "oprávněnost" startu všech hráčů. Skutečnost, že rozhodčí umožnili start našich dvou hráčů, tyto skutečnosti jen potvrzuje.

Je také s podivem, že pan Šulc hovoří jen o kontumaci, když čl. 410 Soutěžního řádu hovoří i o jiném řešení nastalé situace, např. ponechání výsledků dosaženého na hřišti či nařízení nového utkání atd. Je s podivem, že p. Šulc hovoří naprosto kategoricky jako ředitel APK o neoprávněnosti startu hráče, když jeho příslušnost k určitému klubu sám stvrdil na smlouvě i na soupisce. Je s podivem, že p. Šulc si zosobňuje právo interpretovat Soutěžní řád ČSLH a trestat kontumací dle tohoto předpisu, když čl. 102 tohoto řádu výslovně stanoví, že "výklad soutěžního a disciplinárního řádu provádí výhradně Výkonný výbor ČSLH".

Zásah, který pan ředitel Šulc zamýšlí učinit do extraligy, nemá v historii naší nejvyšší hokejové soutěže obdoby. Následky na klubech, sponzorech a především důvěra veřejnosti, budou patrně dlouhodobě a citelně poškozeny.

Věřme, že pravé hokejové bitvy se budou odehrávat na ledové ploše, nikoli za stolem a pod formalistickou lupou funkcionáře...

Autor:Nejčtenější

Plzeň ve fotbalové lize zabrala, Brnu i Ostravě se záchrana vzdálila

Tomáš Hořava z Plzně (v zeleném) uhýbá s míčem brněnskému Milanu Lutonskému.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...Plzeň, nebo Slavia? Los i náskok hrají pro lídra, euforie pro obhájce

Radost fotbalistů Plzně z vyrovnávacího gólu v utkání proti Spartě

Jedni dostali šanci, v kterou už ani nedoufali. „Myslím si, že liga ještě může být zajímavá,“ usmívá se slávistický...

Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli, řekl Hapal. Tým chválil za druhou půli

Pavel Hapal, trenér Sparty

Byl to nejlepší výkon sparťanských fotbalistů pod jeho vedením. „Ale jsem zklamaný z výsledku,“ řekl trenér Pavel...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Další z rubriky

Slavia klopýtla, Plzeň se vzdálila. Brnu a Baníku uniká záchrana

Liberecký brankář Václav Hladký zasahuje před slávistou Tomášem Součkem.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...

V Plzni jsme si žili svůj sen, zahřeje gólmana Svobodu

Plzeňský brankář Miroslav Svoboda po jednom z inkasovaných gólů v utkání s...

Hodně nečekanou návštěvu v kabině měli při svém dosud posledním domácím zápase baráže o extraligu proti Litvínovu...

Českou špičku na Rallye Šumava prožene ruský bohatýr Lukjaňuk

Rallye Šumava

Taková konkurence se podle odborníků na Rallye Šumava Klatovy, která se pojede v pátek a v sobotu, už dlouho nesešla....

Najdete na iDNES.cz