Mladistvý, který se podílel na násilné smrti cizince, vyvázl s podmínkou

  9:10aktualizováno  9:10
Jeden ze dvou mladistvých, kteří se loni v září v Dobřanech na Plzeňsku podíleli na napadení a smrtelném zranění Ukrajince, vyvázl s podmíněným trestem. Definitivní verdikt vynesl Vrchní soud v Praze během prázdnin, zveřejnit ho ale lze až nyní, kdy je rozsudek pravomocný.

Za loupežné přepadení s následkem smrti dostal dnes osmnáctiletý mladík původem ze Slovenska tříletý trest vězení. Útok, po kterém zemřel muž z Ukrajiny, se odehrál loni v září v Dobřanech na Plzeňsku. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Na útoku se tehdy podílela čtveřice mladíků. Jeden dospělý, dva mladiství a jeden nezletilý, kterému nebylo v době činu ani 15 let, takže nebyl trestně odpovědný.

Jeden z dvojice mladistvých původem ze Slovenska dostal letos v květnu pravomocně tři roky vězení a po odpykání trestu ho čeká vyhoštění z České republiky na tři roky.

Fotogalerie

Druhý o čtvrt roku mladší mladistvý obžalovaný dostal tehdy podmíněný trest, jenže proti tomu se odvolal žalobce. Nelíbilo se mu, že mladík nebyl odsouzen za loupež, ale za ublížení na zdraví a výtržnictví s tím, že dostal 10 měsíců vězení s podmínečným odkladem na zkušební dobu dvou let.

Odvoláním se pak během letních prázdnin zabýval Vrchní soud v Praze. Ten ho ale zamítl, takže původní podmíněný trest platí. „Rozhodnutí už je pravomocné,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Plzni Lucie Jíchová. To znamená, že verdikt už je možné zveřejnit.

Díky podmíněnému trestu se také mladík dostal na svobodu, soud ho musel propustit z vyšetřovací vazby. 

Podle závěru soudců tento útočník kopl už ležícího cizince do ramene a pak utekl. „Kopl ho do zadní strany pravého ramene, těsně vedle hlavy. Musel být srozuměn s možností způsobení ublížení na zdraví. Jeho jednání nelze posuzovat jako spolupachatelství na loupeži. Nebylo vedeno záměrem zmocnit se věcí poškozeného,“ vysvětlil vrchní soud zamítnutí odvolání.

V Anglii zatkli mladíka z Dobřan (6. dubna 2018)

Loupežné přepadení, které skončilo smrtí opilého devětadvacetiletého muže z Ukrajiny, se odehrálo loni 10. září v Dobřanech.

Čtveřice mladíků si ho vyhlédla v baru. Osazenstvu platil panáky tvrdého alkoholu, některým poslal i lahev. Parta mladých se rozhodla, že ho připraví o peníze. Podle spisu ho vylákali ven a slibovali mu marihuanu. Na neosvětleném místě ho pak umlátili, ukopali a oloupili.

Napadenému muži rozlámali kosti obličeje, utrhli mu i část ucha. Útok byl velmi brutální. Podle závěrů vyšetřování se poškozený udusil vlastní krví, kterou vdechl.

Pachatelé mu vzali batoh, ve kterém měl doklady, elektronickou cigaretu a peněženku s ukrajinskou měnou. Batoh ve spěchu prohledali a odhodili. Že v něm měl Ukrajinec ještě tři tisíce korun, ale nezjistili.

Oba mladistvé útočníky zatkla zásahová jednotka pár dnů po činu v Dobřanech.

Jediný dospělý podezřelý utekl do Velké Británie. Tam ho policisté vypátrali a zatkli. Letos v dubnu ho dopravili do Čech.

MF DNES zjistila, že státní zástupce na něj podal před několika dny obžalobu. Před soudem by měl stanout ještě letos.

Osmnáctiletý muž dostal za loupež tři roky (16. května 2018)

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Čisto na kolejích. V nejdelším tunelu nebude možné používat staré toalety

Prohlídka nejdelšího železničního tunelu v ČR u Plzně. (21. 9. 2018)

Už tento pátek se naplno rozjede provoz více než čtyřkilometrového železničního tunelu Ejpovice - nejdelšího v Česku....

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

PONEDĚLNÍK: Míří video do záhuby? Nedovolte to. A Milane, co to bylo?

Milan Baroš z Baníku Ostrava padá po střetu s opavským protihráčem s bolestivou...

Pomezní sudí Guillaume Debart neměl den. Během sedmi minut neuznal Cavanimu pro ofsajd dva góly. Rychle ho však opravil...

Další z rubriky

Terminál ušetří kilometry přes Plzeň, některé autobusové spoje posílí

Práce na novém autobusovém terminálu u hlavního vlakového nádraží v Plzni...

Nový autobusový terminál u hlavního vlakového nádraží v Plzni začne fungovat 9. prosince. Určen bude pro spoje z...

Nový tunel u Plzně otestoval nákladní vlak, v pátek jím projedou i cestující

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

Nákladní vlak projel v půl páté odpoledne jako první novým železničním tunelem u Plzně, který je nejdelší svého druhu v...

Myslivec postřelený kolegou na honu na Tachovsku zemřel v nemocnici

Lovci přijeli z celého Rakouska, jeden prý byl až z kraje nedaleko Dolomit.

Tragicky skončil hon myslivců na Tachovsku u obce Sulislav. V sobotu odpoledne jeden myslivec postřelil dalšího....

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz