Testování vzorků na obsah metanolu v laboratoři.

Testování vzorků na obsah metanolu v laboratoři. | foto: HZS Moravskoslezského kraje

Na Plzeňsko nemuselo jedovaté pití dorazit, chemici ale mají pohotovost

  • 0
Policisté, celníci, lékaři i chemici jsou v Plzeňském kraji v plné pohotovosti kvůli jedovatému pití z Moravy. Zatím ale neobjevili při kontrolách ani jednu láhev se smrtícím koktejlem.

Denně kontrolují desítky obchodů a stánků. Důkladně prověřují nabízený tvrdý alkohol, dodací doklady od distributora, kolky na láhvích a dodržování zákazu prodeje takzvaného tvrdého alkoholu ve stáncích.

"Zatím se v našem regionu neobjevil žádný závadný alkohol," ve čtvrtek Petra Jarošová z krajského úřadu.

Třemošenští chemici jsou i přesto v pohotovosti 24 hodin denně. Mají totiž jedno z pěti aut v republice, které je vybaveno pojízdnou laboratoří.

"Do tohoto týdne jsme drželi nepřetržitou pohotovost i z domova, teď jsme pouze na pracovišti, vyjet můžeme okamžitě. Přímo na místě, kam bychom byli povolaní, jsme schopní udělat základní analýzu tekutiny," vysvětluje Václav Urbánek, šéf třemošenských chemiků.

Co zachrání život při otravě

"V toxikologii s několika výjimkami platí, že se má zamezit tomu, aby se do organismu dostalo další množství této látky. Měl by následovat odborný výplach žaludku, nebo alespoň vyvolat zvracení, aby se zabránilo vstřebání toxické látky. Vyprázdnění a nasazení čistého alkoholu jako určité "protilátky" by mělo jít ruku v ruce," říká Richard Pradl, zástupce přednosty ARK FN Plzeň.

To znamená, že v řádu minut mohou hasičští chemici policistům nebo celníkům oznámit, zda je ve vzorku jen neškodný etanol nebo i jedovatý metanol. Pro přesnější rozbor je pak nutná analýza v kamenné laboratoři.

Třemošenští chemici operují v Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji. "Pokud by ale bylo nyní zapotřebí posílit například laboratoř na Moravě, můžeme být vyslaní i tam," říká Václav Urbánek.

Dosavadní výsledky kontrol naznačují, že jedovatý alkohol vůbec nemusel doputovat až na západ Čech.

Podle policistů se nepodařilo potvrdit středeční informaci, podle níž měla jedna z obětí vypít smrtelný koktejl v Plzni a pak vlakem dojet do Ostravy, kde na otravu zemřela.

Ačkoli záchranáři v Plzeňském kraji dosud nepřeváželi ani jednoho pacienta s příznaky otravy metylalkoholem, není důvod k uspokojení. "Je to velmi vážná věc, protože není jasný původce. Další otravy se tak mohou kdykoli objevit," varuje ale přednosta anesteziologicko resuscitační kliniky FN Plzeň Richarda Pradla

Každá větší nemocnice by podle něj měla bez problémů zvládnout například pět pacientů s otravou metylalkoholem. S léčbou desítek lidí by už ale musely vypomáhat i nemocnice v okolí.

,