Dikobraz srstnatonosý

Dikobraz srstnatonosý | foto: Foto: Zoo Plzeň

Do plzeňské zoo se po deseti letech vrátili dikobrazi. Přivezli je z Bavorska

  • 0
Zhruba po deseti letech obnovili v plzeňské zoologické zahradě chov dikobrazů srstnatonosých. Tato zvířata s dlouhými černo-bílými ostny řadí návštěvníci k velmi atraktivním druhům.

"Z bavorského Straubingu jsme získali tři mláďata dikobraza srstnatonosého, jednoho samce a dvě samičky," řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.

Jejich pavilon bude umístěn v zadní části zahrady v blízkosti výběhu sibiřských tygrů a velbloudů. Zoo chovala dikobrazy s desetiletou přestávkou šedesát let.

Aktivní jsou především za soumraku a v noci, proto je těžké je spatřit. Pracovníci zoo pro ně upravili výběh, kde dřív žili pískomilové a svišti. "Přistavěli jsme jim noru, kde mají možnost strávit den nebo noc podle svého výběru," doplnil Vobruba.

Dikobraz srstnatonosý žije v Indii či Kazachstánu, v Himálaji se vyskytuje až do nadmořské výšky kolem 2500 metrů. Jsou to býložravci, kteří se dožívají nejčastěji kolem deseti let.

Zvíře může měřit až 90 centimetrů a váží mezi 13 a více než 20 kilogramy. Jejich chlupy na krku, hřbetě a ocasu jsou přeměněné v ostny, nejdelší z nich mohou měřit až 30 centimetrů.

Při ohrožení se dikobraz točí k nepříteli zády a ostny chrastí. Po útoku zůstávají volně upevněné ostny v těle soupeře a mohou způsobit smrtelná zranění například i tygrovi.

Kromě klasických dikobrazů chová plzeňská zoo ještě vzácnější osináky filipínské, africké a kanadské stromové dikobrazy urzony.

,