Expozice hlavolamů v plzeňské Techmanii.

Expozice hlavolamů v plzeňské Techmanii. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Do plzeňské Techmanie se vrátily interaktivní hlavolamy a vědecké hračky

  • 0
Do vědecko-technického centra Techmania v Plzni se vrací po kompletní obnově oblíbená expozice hlavolamů, skládaček a vědeckých hraček pod názvem MáToHáček. Má za sebou půlroční ozdravnou kůru.

"V roce 2008 jsme začínali se slovenskou  výstavou Vědecká hračka," vzpomíná  mluvčí Techmanie Tomáš Moravec. Tehdy si příchozí mohli pohrát se 150 exponáty. Ale jen půlroku. Výstava totiž byla putovní a Plzeň pouze jednou z jejích zastávek.

"Už v jejím průběhu jsme nechali vyrobit první kousky MáToHáčka," říká Moravec. Po dvou letech intenzivního používání putovaly hračky loni v červnu do opravy. "Není divu. Prošly rukama  zhruba 140 tisíc návštěvníků," vyčíslil mluvčí Techmanie.

Expozice hlavolamů v plzeňské Techmanii.

Ode dneška je ale MáToHáček zpátky v Techmanii. Kromě Hanojské věže, kterou vymyslel v roce 1883 francouzský matematik Édouard Lucas, nebo hadí kostky, jež se skládá ze 27 kostiček spojených klouby v jedné řadě, a dalších evergreenů se návštěvníci mohou zabavit i zcela novými kousky.

Rovnou kopu rébusů nabízí  například Safari, u něhož hráč s pěti herními dílky postupně schovává africká zvířata. O tucet rébusů méně si užijí hráči Na ledové kře, kde postupným umísťováním šesti herních dílků zamaskují zvířata v jejich přirozených prostředích - medvědy tedy na ledových krách a ryby ve vodě.

Expozice hlavolamů v plzeňské Techmanii.

Stejně jako ty moderní lákají ke hraní i tradiční hlavolamy. Klasikou je ježek v kleci. V Techmanii ho zájemci najdou jak v kovové verzi, tak i v dřevěném provedení. 

MáToHáček zabírá třetinu z výstavní haly Techmanie. Expozice je přístupná denně od 9 do 17 hodin.