Cílem festivalu je podle organizátorů zprostředkovat v České republice realitu Jeruzaléma.

Cílem festivalu je podle organizátorů zprostředkovat v České republice realitu Jeruzaléma. | foto: Profimedia.cz

Dny Jeruzaléma v Plzni kritizuje Kavan, Chomsky i zakladatel Pink Floyd

  • 85
Festival Dny Jeruzaléma, jehož část se odehraje i v Plzni, je letos terčem kritiky. Podle ředitelky festivalu se kvůli tomu dokonce dva umělci rozhodli vystupovat pod jiným jménem.

Ve středu byla v plzeňském Depu2015 zahájena výstava volného umění a designu Identita, která je součástí mezinárodního festivalu Days of Jerusalem (Dny Jeruzaléma). Akce u některých budí nevoli. Vadí jim, že veřejnosti „prezentuje město Jeruzalém jako sjednocené město, město izraelské a hlavní město státu Izrael“.

Days of Jerusalem

  • Letošní třetí ročník se uskuteční v Plzni od 19. do 20. června a pak v rámci ozvěn v Praze 22. a 23. června.
  • V rámci programu bude v Plzni představen například komiks Mike's place, chystají se také filmové projekce nebo taneční představení. 
  • Cílem festivalu je podle organizátorů zprostředkovat v České republice realitu Jeruzaléma, města, ke kterému se celkově vztahuje naše evropská kultura. 
  • Více na www.daysofjerusalem.com

Ředitelka festivalu Marina Šternová to odmítá a upozorňuje na to, že na akci vystupují jak izraelští, tak palestinští umělci. „A co se týče náboženství, máme tu umělce křesťanské, židovské i muslimské,“ vypočítává Šternová. Tím hlavním kritériem, které rozhoduje o zařazení do programu, je kvalita. A pak samozřejmě vztah k Jeruzalému. 

Otevřený dopis adresovaný pořádající Plzni 2015 a primátorovi Plzně Martinu Zrzaveckému a vyzývající ke zrušení akce čítá víc než dvě desítky jmen. Podepsaný je pod ním mimo jiné náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický či bývalý ministr zahraničí Jan Kavan.

Další světové osobnosti, mimo jiné Roger Waters, hudebník a spoluzakladatel skupiny Pink Floyd, či Noam Chomsky, americký lingvista a filozof, či nositelka Pulitzerovy ceny Alice Walker, si stěžují přímo Evropské komisi.

Místo kritiky se přijďte podívat, vzkazuje ředitelka

Mezinárodní signatáři Šternovou nepřekvapují, podle ní jsou to lidé, kteří dlouhodobě vyzývají k bojkotu kulturních akcí v Izraeli.

„Ale například jsem volila zelené a udivilo mě, že otevřený dopis podepsal i jejich zástupce,“ přiznává Šternová. Přivítala by, kdyby si kritici našli čas, na akci se přišli podívat a teprve poté soudili. „Jsou tam i díla, která jsou poměrně kritická vůči politice Izraele,“ uvádí Šternová. 

Mrzí ji, že debata, která se kolem festivalu strhla, potlačuje potenciál, který má. „Dva z palestinských umělců, kteří mají přijet, se rozhodli, že budou raději vystupovat pod jinými jmény. Protestů se zalekli,“ jmenuje jeden z dopadů vášnivé diskuse.

Za festivalem si stojíme

Days of Jerusalem jsou součástí programu Evropského hlavního města kultury.

„O variantě zrušení jsme vůbec neuvažovali. Stojíme si pevně za tím, že Jeruzalémské dny mají určitě místo jak v Praze, tak v Plzni,“ říká ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek a zdůrazňuje, že festival je apolitický.

Program podle něj každým rokem zahrnuje i arabské umělce nebo arabské aspekty a v žádném případě nevylučuje arabskou kulturu z jeruzalémského kulturního spektra.

Festival si klade za cíl ukázat rozmanitost kultur a apolitičnost umění, podobně jako festival arabské kultury Arabfest.

Kritici akce jsou přesvědčeni, že je česká veřejnost mylně informována a zapojována do kontroverzní politické hry.

„Prostřednictvím uhlazené kulturní strategie říkají Dny Jeruzaléma to samé, co izraelská vláda: Jeruzalém je nedělitelné město a hlavní město státu Izrael. OSN přitom město Jeruzalém dvakrát prohlásilo za Corpus Separatum,“ píše se mimo jiné v otevřeném dopise Evropské komisi.

Dny Jeruzaléma se konají potřetí, první dva ročníky se odehrály pouze v Praze. I předcházející měl své odpůrce. Podle Šternové je však letošek výrazně horší. 

„Věděli jsme, že Jeruzalémské dny jsou citlivé téma, a velmi jsme to zvažovali ještě před rozhodnutím je zařadit do programu. Stojíme si ale za tím, že to bylo správné rozhodnutí,“ říká Suchánek a dodává, že on i primátor města dostávají řadu dopisů, které je podporují, a to především od členů židovské komunity. 

Festival je inspirovaný Dny Prahy, které se pořádaly v Jeruzalémě v době, kdy Marina Šternová pracovala na ambasádě v Tel Avivu.