Vladimír Chaloupek

Vladimír Chaloupek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Divizním fotbalistům Doubravky šéfuje už 18 let. Díky němu mají trávu živou i umělou

  • 0
Prezident divizního fotbalového klubu Senco Doubravka Vladimír Chaloupek se narodil v Karlových Varech. Ale osud jej před dvaceti lety zavál do Plzně, kde majitel stavební firmy prožívá dobré i zlé.

Před necelými dvaceti roky se hrál na původním škvárovém fotbalovém doubraveckém hřišti městský přebor. Nyní je divizní Senco Doubravka v pomyslné tabulce plzeňských klubů na druhé příčce, hned za ligovou Viktorií.

Hlavní osobností, která za tímto vzestupem stojí, je už 18 let prezident klubu Vladimír Chaloupek, rodák z Karlových Varů. "Do Plzně jsem přišel studovat průmyslovku v patnácti letech. Fotbal jsem předtím hrál v karlovarské Lokomotivě, ale tady až do třiadvaceti na Petříně," vzpomíná 52letý stavař, majitel firmy Senco Chaloupek.

Proč následoval přestup z fotbalově lepšího Petřína, tehdy Dynama, do městského přeboru?
Přemluvili mě kamarádi a hlavně doubravecký patriot Pavel Pomp. V Doubravce byla výborná parta, ale podmínky pro fotbal sotva průměrné.
Zůstal jsem, hrál, dělal hrajícího trenéra, pak i předsedu. Chtěli jsme zvelebit celý areál, ale to se začalo dařit až později.

Dlouho byly vidět u hřiště nedodělané nové šatny. Proč?
Ty se nepodařilo dostavět před rokem 1989. Já jsem pak v roce 1991 založil stavební firmu, o dva roky později pak byla uzavřena smlouva mezi Sencem a klubem o dlouhodobé spolupráci a já se stal prezidentem.
Začalo se stavět, dokončily šatny, otevřela restaurace a hlavně v roce 1995 travnatá hrací plocha. O jeden rok později druhá a začaly se realizovat další stavební úpravy i díky pochopení magistrátu města Plzně.

Zároveň se klubu začalo dařit i po sportovní stránce, první tým postupoval stále výš...
Během tří let to byl postup z městského přeboru až do kraje. Tam jsme si pobyli čtyři sezony až do roku 2002, kdy přišel postup do divize. Radost ale v srpnu vystřídaly pro celý klub hektické dny, kvůli povodni. Ta prakticky zlikvidovala všechno, co se v celém areálu vybudovalo.

To byly i pro vás nejtěžší chvíle ve fotbalovém životě na Doubravce?
Zcela určitě. Ale tady se po několika dnech těžkých chvil projevila solidarita nejen hráčů, funkcionářů a fandů klubu, ale hlavně rodičů těch nejmenších našich fotbalistů. Opět jsme začínali téměř od nuly.

Nyní už je povodeň téměř zapomenuta. Areál se může pochlubit i novým hřištěm z umělým povrchem třetí generace, na kterém se nyní koná zimní turnaj.
To byla splněná společná investice v roce 2007. Ale nejen umělá tráva byla naším cílem. Budujeme dále šatny pro mládež, chceme vylepšit tribunu pro diváky a máme i další plány.

Předloni přišel po sedmi letech v divizi sestup. Jak jste se s ním vyrovnávali?
To byla určitě černá kaňka na našich plánech, ale naštěstí jen na jeden rok. V letošním ročníku musíme divizi udržet a sportovní cíle máme i směrem k mládeži - a to udržet se v divizi žáků i dorostu. Chceme také získat sportovní centrum mládeže. Budoucnost vidím i ve spolupráci s Viktorií Plzeň a mrzí mě, že v Plzni hrajeme divizi jen my. Mimo ligové Viktorie tady fotbal stagnuje.

Vaším hlavní cílem pro jaro je záchrana v divizi. Jaké změny připravujete v mužstvu ještě do startu druhé části soutěže?
Pravděpodobně odejdou Štverák, Streit, Duchek a Vaigl. Očekáváme příchod Došlého, Pavlíka, Brože, Mančala a Ábela. Stále budeme spoléhat na zkušené hráče s ligovými zkušenostmi Nováka, Smíška, Sýkoru a Šimra.