Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadlu pod lampou pomohou peníze z plzeňské radnice

  20:10aktualizováno  20:10
Plzeň rozdělila více než 300 milionů korun z přebytku hospodaření města. Peníze půjdou na úpravy městské ubytovny, na vybavení strážníků nebo do kasy Divadla pod lampou, které se dostalo do finanční krize.

Koncerty kapely Silent Stream of Godless Elegy v Divadle pod lampou. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Divadlo pod lampou dostane jeden a půl milionu korun. Radnice tak v podstatě napraví vlastní chybu, protože nemá dobrý systém rozdělování peněz pro kulturní instituce. Systém je totiž schopný ohrozit i existenci městských organizací, jakou je například Divadlo pod lampou. V tomto případě pak rozpočtový přebytek funguje jako záchranná brzda.

Plzeň měla za loňský rok přebytek 315 milionů korun. Ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas z ČSSD řekl, že je důsledkem například vyšších daňových příjmů. „U daní to bylo 85 milionů. A zlepšily se i příjmy z prodeje majetku města nebo jeho pronájmu,“ uvedl Kotas.

Značnou část přebytku, zhruba 140 milionů, Plzeň pošle do fondu rezerv. Tam pak bude například 15,4 milionu na výkupy pozemků pro stavby nebo 600 tisíc na zajištění tréninkového bydlení pro chudé. Strážníci dostanou 200 tisíc na nové kombinézy nebo 800 tisíc na pistole.

Tři miliony jsou určeny na úpravy městské ubytovny v Plachého ulici na bydlení pro bezdomovce. Na dokončení Úslavského kanalizačního sběrače je určeno zhruba 64 milionů.

Peníze divadlu pomohou přežít letošní rok

Proslulé Divadlo pod lampou, které funguje mimo jiné jako inkubátor pro mladé hudebníky, se dostalo do finanční krize na konci minulého roku.

Při rozdělování čtyřletých grantů získalo pouze čtyři miliony na čtyři roky, přestože se jedná o obecně prospěšnou společnost města, která navíc zajišťuje provoz městské budovy.

Ředitel divadla Petr Choura řekl, že mimořádná finanční injekce dovolí organizaci pokračovat. „Mělo by nám to umožnit přežít tento rok,“ sdělil Choura.

Ten už ale musel provést úsporná opatření. „Částečně jsme omezili provoz a propustili jednoho člověka. Musíme také omezit nové aktivity, které jsme plánovali,“ konstatoval.

Zoo dostane téměř šest milionů na opravu střech

Náměstek primátora pro kulturu Martin Baxa z ODS sdělil, že magistrát už připravuje analýzu, jak řešit financování obecně prospěšných společností od příštího roku.

„Protože je zjevné, že všechny městské organizace nemají stejné podmínky,“ konstatoval Baxa.

Téměř šest milionů si z přebytku rozpočtu ukrojí Zoologická a botanická zahrada Plzeň. Na opravu střechy tropického pavilonu radnice dá 4,7 milionu korun a milion pošle na střechu u restaurace Kiboko.

Zástupci TOP 09 ještě požadovali, aby město poslalo 300 tisíc na Divadelní léto pod plzeňským nebem. „Rozpočet té akce je 4,5 milionu a město na ni dalo jen 400 tisíc. Myslím, že bychom to měli podpořit vyšší částkou,“ navrhoval Petr Suchý z TOP 09. Marně.

Například náměstek primátora Petr Náhlík KDU-ČSL upozorňoval, že bylo pochybné takový příspěvek poskytnout, když o něj pořadatelé akce sami nepožádali.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Najdete na iDNES.cz