Divadlo chystá na novou sezonu muzikál Duch i Dobře placenou procházku

  17:46aktualizováno  17:46
Třiadvacet premiér si na nadcházející sezonu připravilo Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Zahrnuje osvědčené tituly, ale i překvapení. Diváci se mohou těšit na muzikálovou adaptaci slavného filmu Duch, Zkrocení zlé ženy v baletní podobě či antické drama Antigona.

Slavný muzikál Donaha měl v plzeňském divadle premiéru v květnu. | foto: Divadlo J. K. Tyla

Soubor baletu připravuje první ze svých čtyř premiér na 8. září. Na Malé scéně uvede představení pro děti U nás to baLETÍ o historii tance a jeho proměnách.

Na publikum ve Velkém divadle pak 17. listopadu čeká dokonce premiéra světová. Shakespearovu legendární komedii Zkrocení zlé ženy zde do baletní podoby převede choreografka a režisérka Alena Pešková ve spolupráci s hudebním skladatelem Janem Kučerou.

Jako třetí novinku sezony uvede soubor baletu 12. ledna na Malé scéně vrcholné dílo španělského dramatika Federica Garcia Lorcy Dům Bernardy Alby. Novou taneční verzi dramatu vytvoří pro šest tanečnic a jednoho tanečníka choreografka a šéfka baletu Mainfranken Theater v bavorském Würzburgu Anna Vita s využitím hudby polských skladatelů Witolda Lutosławského a Krzystofa Pendereckého.

Fotogalerie

Jako poslední pak 16. března na Novou scénu zamíří baletní vize Stendhalova románu Červený a černý na hudbu anglického skladatele Edwarda Elgara.

Soubor muzikálu v nové sezoně uvede pět premiér. Jako první na řadu přijde 29. září na Nové scéně adaptace slavného filmu Duch s Patrickem Swayzem, Demi Mooreovou a Whoopi Goldbergovou v hlavních rolích.

Prvního prosince pak na stejném místě bude znít hudba Andrew Lloyd Webbera z velkolepé muzikálové show Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť.

Třetí novinkou bude 16. února na Malé scéně Dobře placená procházka autorů Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého.

Dalším novým muzikálem podle filmového námětu bude 11. května na Nové scéně Billy Elliot. Poslední premiérou muzikálového souboru bude 15. června na Malé scéně dětské představení Plzeňský pověsti.

PREMIÉRY 2018/19

  • Balet - 8. 9. U nás to baLETÍ, 17. 11. Zkrocení zlé ženy, 12. 1. Dům Bernardy Alby, 16. 3. Červený a černý
  • Činohra - 27. 10. Tartuffe, 3. 11. Jenom konec světa, 8. 12. Povídání o pejskovi a kočičce, 15. 12. Modrovous, 9. 2. Král Ubu, 2. 3. Kdo je větší kurva, 4. 5. Antigona, 22. 6. Alenka v říši divů
  • Muzikál - 29. 9. Duch, 1. 12. Josef a jeho úžasný, pestrobarevný plášť, 16. 2. Dobře placená procházka, 11. 5. Billy Elliot, 15. 6. Plzeňský pověsti
  • Opera - 6. 10. Prodáváme nevěstu, 13. 10. Nabucco, 2. 2. Veselá vdova, 9. 3. Idomeneo, 13. 4. Iris, 8. 6. Šelma Sedlák

Soubor opery se chystá na šest premiér. Jako první potěší 6. října na Malé scéně dětské obecenstvo, pro které připravil zkrácenou verzi slavné opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta s názvem Prodáváme nevěstu. Jednu z nejoblíbenějších oper světového repertoáru Nabucca Giuseppe Verdiho soubor uvede ve Velkém divadle 13. října.

O nic méně proslulý je i další titul, tentokráte ze světa klasické operety. Veselá vdova Franze Lehára zamíří 2. února na Novou scénu.

Milovníci díla Wolfganga Amadea Mozarta si na své přijdou 9. března ve Velkém divadle, kam vůbec poprvé zavítá jeho opera Idomeneo. Plzeňskou premiéru zažije 13. dubna ve Velkém divadle i méně známé dílo Pietra Mascagniho Iris.

Poslední premiérou souboru opery bude 8. června ve Velkém divadle Šelma sedlák Antonína Dvořáka, jejíž děj se odehrává na Domažlicku v 18. století.

První z celkem osmi premiér činohry bude 27. října na Nové scéně Molierův Tartuffe. O týden později, 3. listopadu, pak na Malé scéně obecenstvo uvidí komorní hru pro pět herců Jenom konec světa Jean - Luc Lagarceho.

Pro děti je určeno 8. prosince na Malé scéně jevištní zpracování knížky Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce. Na scénu Velkého divadla pak 15. prosince v režii Natálie Deákové zamíří hra belgického dramatika Michela de Ghelderoda Modrovous.

Francouzské drama Král Ubu Alfreda Jarryho uvidí diváci poprvé 9. února ve Velkém divadle. Druhého března se pak na Malé scéně mohou seznámit s koprodukční inscenací činohry DJKT Plzeň a Činoherním studiem Ústí nad Labem Kdo je větší kurva od autorů Jiřího Trnky a Vladimíra Čepka.

Předposlední premiérou souboru činohry bude 4. května ve Velkém divadle antické drama Antigona starořeckého athénského dramatika, kněze a politika Sofokla. Poslední premiérou sezony bude 22. června na Nové scéně Alenka v říši divů podle knihy anglického spisovatele Lewise Carolla.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Čisto na kolejích. V nejdelším tunelu nebude možné používat staré toalety

Prohlídka nejdelšího železničního tunelu v ČR u Plzně. (21. 9. 2018)

Už tento pátek se naplno rozjede provoz více než čtyřkilometrového železničního tunelu Ejpovice - nejdelšího v Česku....

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

PONEDĚLNÍK: Míří video do záhuby? Nedovolte to. A Milane, co to bylo?

Milan Baroš z Baníku Ostrava padá po střetu s opavským protihráčem s bolestivou...

Pomezní sudí Guillaume Debart neměl den. Během sedmi minut neuznal Cavanimu pro ofsajd dva góly. Rychle ho však opravil...

Další z rubriky

Bylo nám jedno, jestli je venku den, nebo noc, říká šéf ražby tunelu

Šéfem ražby nejdelšího železničního tunelu v ČR z Kyšic do Plzně je Štefan Ivor.

Tento týden začaly jezdit vlaky novým železničním tunelem u Plzně, který je nejdelší svého druhu v Česku. Ražbu obou...

VIDEO: Na Špičáku spustili sněhová děla, o lyžování rozhodne počasí

Na šumavském Špičáku se už zasněžují sjezdovky. (19. 11. 2018)

Na šumavském Špičáku začali zasněžovat sjezdovky. Zatím se ale nedá odhadnout, kdy se začne lyžovat. Záleží na počasí....

Terminál ušetří kilometry přes Plzeň, některé autobusové spoje posílí

Práce na novém autobusovém terminálu u hlavního vlakového nádraží v Plzni...

Nový autobusový terminál u hlavního vlakového nádraží v Plzni začne fungovat 9. prosince. Určen bude pro spoje z...

Najdete na iDNES.cz