Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Je zapotřebí vrátit do krajiny život, říká terénní přírodovědkyně

Eva Volfová pracuje ve skupině lidí, kteří chystají pro Plzeňský kraj plán, jak zlepšit stav krajiny v regionu. Podle ní krajina není v dobré kondici, protože trpí důsledky toho, jak se k ní lidé dlouhodobě chovali. „Voda je život a my potřebujeme život vracet do krajiny,“ říká v rozhovoru pro MF DNES přírodovědkyně.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PH

P58e19t16r 40H19r61a38b27á42k

26. 4. 2021 10:19

V dnešní době vytváření úprav krajiny je docela problém. Se zemědělci neuděláte nic. V Německu není problém pracovat na malém poli, u nás ano. Likvidace cest, mezi, je neustálý standard. Pokud není nějaká lokalita přímo udělaná v rámci pozemkových úprav, tak si defacto dělá každý, co chce. Pro zemědělce, tedy spíše pro jejich stroje, jsou ideální velké pozemky a tomu vše směřují. To že neví, co to je orba pro vrstevnici, zaorování, mulčování či střídání plodin, to je už věc druhá. Zemědělci nové doby pokračují v likvidaci nikoliv nyní prioritně krajiny, ale půdy. Dotační systémy je v podstatě ženou za maximalizací a tak zd jednou budeme mít zplanýrované pozemky. Do toho přichází poměrně rozšířující se zástavby měst, kdy se likvidují pole či louky ve prospěch hal či domů. Tady rozum zabijí hon za penězi a soukromím. Další generace nám budou jednou děkovat, že jsme alespoň vyhlásili nějaká CHKO a NP, popř. přírodní rezervace, nebot jinde bude ta krajina vysloveně sterilní.

0 0
možnosti
JS

Změna hospodaření v 50 letech přinesla i změnu naší krajiny. Sázelo se na sovětské modely a nikdo nebral v potaz, že ruská krajina je jiná než naše, že vývoj u nich a u nás byl naprosto rozdílný. Hlavní dopad spočíval v tom, že se odtrhlo soužití člověka s krajinou, které se dědilo z generace na generaci. To mělo důsledek i na sociální vazby českého venkova. Měnila se struktura našeho průmyslu na těžký a byla potřeba velká spousta lidí do dolů, hutí, válcoven atd. a tyto lidské zdroje byly v zemědělství. V podhorských oblastech byli prakticky zlikvidováni tzv. kovozemědělci. Řada malý továrníček s tradiční místní výrobou přešla na zcela jiný sortiment či byla uzavřena. Lidé potom z těchto oblastí odcházeli za praci a obživou jinám. Ale ten samý vývoj byl i na západě, kde se zcelovaly lány, aby mohly být nasazeny co největší zemědělské stroje a tím dosaženo i co nejlepšího ekonomického výsledku. Ten samý způsob hospodaření je i v Americe. A vzhledem k tomu, že populace lidí stále narůstá, tak ke změně zemědělského hospodaření nedojde. To by se musely národy tzv. třetího světa uživit samy či snížit populační explozi a to nelze předpokládat. V důsledku toho časem Zemi čeká hladovění a tím dojde i k úbytku populace na únosný stav. Proto bychom měli všechny nápady těchto tzv. přírodovědců velmi vážit. Nakonec ti samí odborníci před desítkami let podporovali to, co dnes jejich následovníci tolik kritizují. Měli bychom myslet především na svoji potravinovou soběstatočnost, tedy alespoň u základních potravin. Celý potravinový sortiment zde samozřejmě s ohledem na klimatické podmínky nelze zajistit. Ale základ by měl být. Přitom samozřejmě respektovat potřeby krajiny. Jsem přesvědčen, že obojí je možné, ale je si třeba dát pozor na šílené nápady některých tzv. ekologů. Stačí přemnožení některých druhů zvěře u nás a jejich neustálá obhajoba ze strany těchto mudrců, ač to přináší právě krajině hodně velké škody.

0 1
možnosti

Které objektivně přemnožené druhy hájí ekologové ?

0 0
možnosti
AL

"To ví přece každý, že jsou meze na obtíž. Rozorejme meze navždy, budeme mít k sobě blíž!" Tuto bolševickou častušku 50.let se děti povinně musely učit zpívat.

Komunistická ideologie napáchala škody morální, které se zatím furt nezacelily.

Komunistický systém hospodaření napáchal nedozírné ekologické škody, jednou z nejhorších bylo zničení selského stavu - lidí, kteří měli k půdě vztah a věděli, že je musí uživit i za 30-50 let.

10 2
možnosti
RP

Neházel bych všechno na komunisty. Dost těch drobných krajinných celků zlikvidovali až soukromníci po sametu. Stejně jako zvětšovat pole kvůli zvětšování strojů se zemědělci snažili už před komunisty, to ale museli nejdřív vydělat peníze a ty pole odkoupit, aby mezi nimi mohli rozorat meze.

Komunisti to akorát udělali hromadně, defakto všechny pole najednou zabrali a tak mohli všechny drobné krajinné celky měnit na pole.

3 1
možnosti

P15a89v58e78l 30Š31i84m87e15k

24. 4. 2021 10:04

Dobrý den, škoda že většina přírodovědců a absolventů podobných oborů není trochu osvícena obory společenskovědními. Tak bychom nečetli, že se vodní toky 50 let narovnávaly, když se tak dělo několik století.

Se srdečným pozdravem PŠ [>-] EU

5 0
možnosti

P77a65v20e62l 79Š11i74m91e24k

24. 4. 2021 15:28

Dodatak jelima: například Labe se začalo upravovat již od středověku, takže dnes má asi poloviční délku vzhledem k délce před začátkem úprav. PŠ

0 0
možnosti
RP

Článek je z velké části zelené ekologistické blábolení. Například velká pole je třeba ponechat a schválně nedělit, protože jedině velké rozlohy polí jsou, díky možnosti využívání velkých výkonných strojů, zárukou produkce levných a tudíž konkurenceschopných zemědělských produktů. I v takových zemích, kde mají zelení doslova volné ruce, jako je třeba Německo nebo Rakousko, živí produkce velkozemědělců a velkoproducentů masa, firem až desetkrát větších než jsou firmy Agrofertu, 80 - 90 % národa. Teprve zbytek živí, s několikrát horší produktivitou produkce, malí zemědělci a drobné firmy, přirozdně taky s výrazně vyšší cenou takto produkovaných potravin.

Každopádně je ale třeba nežvanit a něco dělat. Je třeba původní přírodní plochy, které byly za komunistů z velké části přeměněny na pole a zbytek potom dodělán soukromníky po sametu, znova vyčlenit z plochy polí a přeměnit na původní přírodní plochu, drobné krajinné celky. Všelijaké ty meze, lesíky, bažinky, prameniště a drobné vodní plochy a tím vytvořit znova přírodní páteř krajiny, která drží klimatickou stabilitu krajiny při výkyvech počasí.

Ovšem taky se změnila doba, v současné době je snaha lidí využívat uvolněnou krajinu ke všelijaké rekreaci a to díky dostupnosti všelijakých čelovek a dalšího LED osvětlení doslova 24 hodin denně. Hrozí tedy nebezpečí, že jakmile se v blízkosti obydlených míst z části rozlohy polí vytvoří nějaké přírodní plochy, budou velice rychle obsazeny lidmi, k dennímu i nočnímu venčení psů, k ježdění na terénních kolech a podobných zařízeních, ke kondičnímu běhání a podobnému využití. Hrozí tak, že takové plochy se nestanou přírodní, že tam bude lidmi soustavně ničeno rostlinstvo a vyháněni pryč téměř všichni živočichové. Bude tedy třeba ustanovit nějaký kompromis, například omezit stavění nových cyklistických stezek přes tyto plochy, zavést zákaz vstupů lidí na tyto plochy v nočních hodinách a podobně.

2 6
možnosti
JK

Za 1. pokud máte pole 10 ha nebo 100 ha, tak pro traktor je to celkem jedno a z hlediska produktivity taky, ale NENÍ to jedno pro faunu a floru. Zvířata nemají přirozený úkryt, na obrovských polích dochází k ohromné erozi půdy a je zde i mnoho dalších velmi negativních vlivů. Takto velká pole se nutně musí rozdělit cestami s alejemi stromů.

Za 2. jízda na kole a běhání po polních (lesních) cestách v okolí měst nemá až tak velký negativní vliv na zvířata a rostlinstvo. Zakazovat lidem vstup na polní a lesní cesty je nesmysl.

Správně ale uvádíte, že je nutná rozmanitost a členitost krajiny. A v dnešní době - čím víc, tím líp.

3 2
možnosti
  • Nejčtenější

Využijeme váš kamion. Policisté kvůli naháněnému řidiči nařídili zatarasit silnici

22. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  23.4 11:01

Několik českých policejních hlídek se zapojilo do pronásledování řidiče, který v Německu odmítl...

Moje Plzeň to není, ale... Horváth o historickém tažení a proč u něj chyběl

20. dubna 2024

Premium On byl Plzeň. Ještě loni patřil na plakáty. „Že už teď do Plzně nepatřím, neznamená, že bych...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedmá příčka mezi národy. Jak české kluby připisovaly body do koeficientu

19. dubna 2024  17:45

Plzeň jako nejhůře třiadvacátý nejlepší klub letošního ročníku evropských pohárů. Česko jako sedmá...

Čtrnáctiletou Ukrajinku z Tachovska našli policisté mrtvou, zřejmě si vzala život

18. dubna 2024  9:33,  aktualizováno  14:36

Policisté od úterý pátrali po čtrnáctileté ukrajinské dívce, která odešla z bydliště ve Stříbře na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh zasypal Šumavu. Na Lipensku uvázla nákladní auta, silnice byla nesjízdná

18. dubna 2024  9:37,  aktualizováno  10:54

Šumavu v noci na čtvrtek zasypal sníh, který komplikoval dopravu. V jihočeské i západočeské části...

Kdo vyzve Spartu o trofej? Semifinále poháru oživuje vzpomínky na památné triumfy

24. dubna 2024  12:51

Jeden krok chybí Plzni, aby se v samostatné historii počtvrté dostala mezi poslední dva týmy...

Naučená omluva, bez upřímné lítosti. Za pokus o vraždu dívky dostal Ukrajinec 19 let

24. dubna 2024,  aktualizováno  12:27

Krajský soud v Plzni odsoudil na devatenáct let Ukrajince Viktora Veselovského, který se loni v...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval blízkým spolužačky

23. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  24.4 7:53

Policisté v úterý zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při...

Policisté našli v plzeňském bytě munici a zbraně, opilého obyvatele zadrželi

21. dubna 2024  20:30,  aktualizováno  23.4 16:14

Policie kvůli nálezu munice ve Skvrňanské ulici v Plzni evakuovala v neděli okolní byty i okolí. V...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...