Diskuze

Oheň může pomoci zachovat vzácná vřesoviště, potvrdil to požár v Brdech

Tři týdny po cvičných požárech vřesovišť na bývalé vojenské střelnici Jordán v Brdech mají ekologové první důkazy, že oheň přírodě pomohl. Vypalování se tak může stát legitimním prostředkem k udržení unikátních vřesovišť v nové CHKO Brdy.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Taková sekvoj požár potřebuje,jinak se její semena neotevřou a nenaklíčí a příkladů je mnoho.

2 0
možnosti

P92e22t70r 39K57e23l27l24e98r

15. 6. 2016 10:17

A jéje... Zase se objevuje Amerika... ;-(

.

Vypalování fungovalo dříve a nebyl problém... Dokud se neobjevili "odborníci" co viděli mrtvé mravence a hmyz... Bohužel příroda je chytřejší než oni a jak je vidět i tady, hmyz z velké části přežije... To je fyzika, oheň jde nahoru a teplo také, takže směrem dolů moc teplota hluboko nejde...

.

Osobně si myslím, že by se vypalování mělo zase zahájit, samozřejmě bezpečné-riziko požárů...

.

Víte, jak by se tím například zredukovala populace kíšťat, se kterou si nevíme rady? Klíště nemá křídla neulétne před ohněm a nevrtá se do půdy... ;-)

3 0
možnosti

Jste na omylu.

Zákaz vypalování trávy prosazovali hasiči, protože při špatně řízeném vypalování shořelo mnoho majetku a i uhořeli lidi.

Broučci byli jen jako emotivní prvek proti vypalovacích kampaní.

Nicméně, vypalování v době, kdy proběhlo na brdech není moc dobré. Tam je sice odůvodněné hořením lesa podle výcviku armády, ale jinak řízené vypalování jako nedílná součást péče o vzácná území se provádí v zimním období. Protože v tu dobu hoří jen organická hmota, hmyz a další, jsou před upálením chováni v půdě.

Klíšťata - to je víc otázka myší a jejich predátorů. A slabých mrazů.

Prostě mají podmínky pro množení, vypalování by je nezastavilo, protože by se ve sví podstatě vypaluje jen zlomek krajiny. Rozhodně ne lesy, velké louky atd., kde na každém listu dnes číhá savý roztoč.

0 0
možnosti
Foto

Nějak se mi nechce věřit těm číslům. Jestli teď se požár šířil 1-2 metry za sekundu a v letním vedru by se šířil 10x až 40x rychleji, to by se jako šířil 10-80 metrů za vteřinu? To je 36-288 km/h. Vím, že se požár umí šířit rychle, ale až takhle rychle? :O

0 0
možnosti

Tam bude podstatné pro řízené vypalování, že se to bude provádět relativně často.

Nestihne se tam tak nahromadit vyšší množství hořlavé biomasy, která by svým hořením vytvořila skutečně velký požár.

0 0
možnosti

Skoro jako v Austrálii.

0 0
možnosti