Diskuze

Kolonoskopie odhalí prekancerózy, snižuje tak výskyt nádorů, říká lékař

Západní Čechy jsou známé tím, že je zde nejvíce lidí s rakovinou tlustého střeva a konečníku, ale i jiných nádorů. Poslední statistika z roku 2012 ukazuje, že v Plzeňském kraji tehdy onemocnělo rakovinou tlustého střeva a konečníku 517 lidí a 310 jich zemřelo. Je to nejvíc ze všech krajů. Karlovarský kraj jen mírně zaostává.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

koukám že tu nikdo nezmiňuje "diverticulosis" ve střevě. To je velmi časté onemocnění a mnohem častější než nádorové.

Po 50sátce by měl mít kolonoskopii každý. Přece už jen pro ten pocit jistoty, že tam nic není....

0 0
možnosti

byl jsem preventivně na kolonoskopii už dvakrát a chodím každých 5 let. Je nepříjemná příprava na vyšetření ale samotná procedura je bezbolestná a trvá o něco méně než chvilku. Než se rozkoukáte, je po všem.

Dostal jsem vyšetřující zprávu s několika fotografiemi zevnitř, body kde bylo 7 polypů, a body kde mám "diverticulosis".

Jinak perfektně v pohodě a další vyšetření se doporučuje za 10 let. Je mi skoro 70.

V zemi jako je vaše s tak vysokým počtem rakoviny střeva, je zahanbující, když někdo nejde dobrovolně po 50sátce na vyšetření střeva. To je hazard. Přitom se ta rakovina dá léčit léky velmi snadno a se 100% vyléčením. - Když se jde včas.

0 0
možnosti

Tohle vyšetření je naprosto v pohodě a může hodně pomoci. Co je ale hnus, je vypití 2l vody s tím sajratem večer před vyšetřením.

0 0
možnosti

jo, to je to nejhorší, ta příprava před vyšetřením.  My v USA musíme do sebe vpravit dokonce 3,785411 litru (1 gallon) té směsi na vyčištění střev.

0 0
možnosti

Budoucnost patri Capsule endoscopy; to se spolkne mala kamera, ta projede zazivacim traktem a vysila obrazky hltanu, zaludku, strev az po konecnik.:-)

0 0
možnosti

I64g73o13r 77K63r97e39s97t57a

31. 5. 2015 22:36

Je možno i dnes, pojišťovna zatím nehradí (cena asi 30 tisíc). Pro vyhledávání drobných nebo plochých polypů není tak citlivá jako standartní kolonoskopie.

Další vývoj kapsle může citlivost nadále samozřejmě zvyšovat.

Kolonoskopii ale kapsle nenahradí, neodstraní nalazené polypy, takže kolonoskopie stejně zpravbidla následuje. Kolonoskopie dnes dokáže ze střeva odstranit i rakovinu (časná stádia).

V následujících 20 letech bude kolonoskopie stále nenahraditelná.

Kdo již má věk na preventivní vyšetření ať jde, čekání na dokonalou kapsli není doporučována.

1 0
možnosti

I93g41o97r 69K93r62e22s78t80a

31. 5. 2015 21:35

Několik rad před kolonoskopií:

V ČR onemocní rakovinou tlustého střeva nebo končníku každý dvacátý. 98% těchto nádorů vzniká až po padesátce. Test ze stolice hradí zdr. pojišťovny od 50 let každoročně, od 55 let hradí kolonoskopii (při negativním nálezu stačí vyšetření opakovat až za 10 let - rakovina vzniká ve střevě déle než 10 let). V případě výskytu nádoru u příbuzných 1. stupně se doporučuje zahájit prevenci zpravidla o 10 let dříve, než byl věk příbuzného v době diagnozy.

Vybírejte si pracoviště s akreditací MZ pro provádění skríninkových kolonoskopií.

Z pracoviště, které nabízí vyšetření pouze v narkoze bych měl obavy - vyšetření se provádějí jak na běžícím pásu, lékaře možná ani neuvidíte, ale hlavně nemáte jistotu, že prohlížecí fáze vyšetření trvala minimálně 10 minut!!! (jen tak se sníží riziko "přehlédnutých" polypů - což dokazují studie).

Zkušený lékař vám vyšetření provede bez uspání nebo jen se zklidňující injekcí a to zcela bezbolestně nebo jen s minimálním nepohodlím.

Nepodceňujte přípravu. Nic nejíst 24 hodin před vyšetřením. Zrníčka a slupky nejíst již týden před vyšetřením (tyto zbytky zůstávají ve střevě hooodně dlouho). A hlavně vypít co nejvíce čirých tekutin (kromě přípravných roztoků). Dokonale čisté střevo vám zaručí větší komfort při vyšetření a významně sníží riziko přehlédnutých polypů a také nutnost opakovat vyšetření dřívenež za 10 let. (Při nálezu polypů a jejich odstranění se kontrola doporučuje zpravidla za 3 až 5 let).

:-)

3 0
možnosti

Dík, Vaše rady právě aktuálně využiji.

0 0
možnosti

P77a31v92e92l 22K65r79a57l

31. 5. 2015 20:57

Nekde jsem cetl, ze nejvetsi pravdepodobnost techto nadoru je po veku 50+. Je to pravda?

Ve 20+ veku je tedy pravdepodobnost vyskytu techto nadoru velmi mala?

0 0
možnosti

Podle statistik po 50tce. Moje babicka zemrela ve 42.

0 0
možnosti

Rozhodnutí jít preventivně na první kolonoskopicke vyšetření bylo pro mě "soubojem" velmi nepříjemných představ,studu a hlasu rozumu.To první jsem absolvoval před 4 lety,ale obavu..a přiznám se i strach...jsem začal postupně ztrácet díky profesionálnímu přístupu personálu.Rutina,příjemná hudba..sice nepříjemný pocit "při projíždění zatáček"....4 polypy poslané na vyšetření,jeden malinkatý vnitřní hemeroid (ale ten se neřešil) ale výsledek celkově výborný.Pro nedokonalé vyčistění střeva (délka střeva + změna přípravku) po roce repete,obava už menší a nepříjemnosti už žádné díky přidání "něčeho" do krve,zaznamenal jsem jen přípravu...........a pak jen výzvu,že se mám jít obléci.;-D Výsledek opět výborný.Další termín mám na květen 2016.Jasně,že půjdu,moje zkušenost je,že rok od roku to je vyšetření dokonalejší pro vyšetřovaného.A důvod proč jsem šel na vyšetření? Moje matka prodělala rakovinu tlustého střeva,naštěstí s dobrým výsledkem a testy na odběr stolice nejsou 100% jistotou (podle vyjádření lékařů na kolonoskopii) Je mi 58 let.Můj přípěvek vypadá asi PR,že? :-)

6 0
možnosti

Kolonoskopie bez uspání?!?!? :((( To si dost dobře nedovedu představit a to jsem na kolonoskopickém vyšetření byl už snad 5 nebo 6x a jsem mladší než Vy, poprvé když mě bylo 36....

0 0
možnosti
Foto

Ono když kolonoskopii provádí ne lékař, ale dělník z nemocnice bez řádné premedikace tak je to "velmi příjemný" zážitek. Obvodní lékaři se potom podivuje že se tomuto vyšetření tolik lidí vyhýbá .....

7 1
možnosti

Něco na tom bude. Vyšetření jsem absolvoval před 20 lety a tehdy jsem si říkal "už nikdy více", .Ale když bude zle, asi mi nic jiného nezbude.

2 0
možnosti
Foto

Ř\íkáme prekarcinózy, případně prekancerózy. Výraz použitý v článku je prapodivný hybrid.

0 0
možnosti