Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Petičníci podají příští týden žalobu, o referendu v Plzni rozhodne soud

Přípravný výbor referenda o stavbě obřího obchodního domu Corso Americká v centru Plzně podá příští týden žalobu u krajského soudu. Chce tak vyvolat lidové hlasování, které v pondělí zastupitelé města na mimořádném zasedání odmítli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

herbiraff

realita

Nu pokud půjde česká politika stále stejným směrem, tak do OC Corsa se půjdeme dívat na obchůdky jako do galerie. Tedy většina z nás, kteří budou žít z ruky do huby. Samozřejmě plzeňská šlechta si tam bude dělat dýchánky a vrcholný amnažeři a zastupitelé si tam sradostí zajdou s rodinkou an nákup, popř. do restaurace. Už ted se ví, že Galerie Dvořák je v červených číslech, OC Plaza nula k nule, Rokycanská podobně, Borská pole vč ervených číslech a Olympia jediná prý mírně prosperuje. Jakmile s epostavi obchodák v centru, odkud spousta lidí mířilo do výše zmíněných, bude to mít zásadní efekt. Borská pole a Dvořák zkrachují. Plaza a Rokycanská půjdou do mínusu, několik obchodů v centru krachne a Olympia se dostane nula k nule. Celý řekněme rovnovážný stav se zbortí. Navíc budou v OC Corso samé prestižní značky - Gap, Mustang apod, tedy obchody, kde si vysloveně "každý" něco koupí. Ale lidi jsou pohodlný a půjdou raději sem. Následky, to je to, co mě děsí. Obchodák fakt ne.

+1/0
20.9.2012 12:18

Zeppelin.86

Už to tu bylo zmíněno

Za lidmi přijde pan Marek a řekne "chcete park, nebo obchodní centrum?" Pod nějakým záměrem, asi zviditelnění se, už pan Marek neříká, že pokud město bude zasahovat do zájmů firmy Amadeus, bude jí muset při jakémkoli zamezení ve výstavbě zaplatit 1 až 5 miliard. Pokud se rozhodne, že se referendum konat bude, stojí to několik milionů. Město na to peníze nemá. Nemá na čističku odpadních vod, nemá na divadlo. A třeba bude muset vynaložit peníze navíc jen proto, že někdo roznáší populistické řeči. Kde si myslíte, že město vezme peníze na referendum, když žádné peníze nemá? Správně, na svých občanech. A jak? To už jsou jednotlivé položky, třeba voda, teplo, mhd apod. Pak se z toho teprve pos.rem, ale to teď nikdo nevidí...

0/0
20.9.2012 9:40

GenLogin

Re: Už to tu bylo zmíněno

Cože město nemá peníze?;-D

A proč tedy podepsalo nevýhodné depo pro MHD za 16 miliard? Proč nechalo postavit betonový skelet na Rychtářce za 600 milionů? Proč nechalo postavit tři betonové tribuny pro Paclíka za 400 milionů? Proč podepisuje smlouvu na výstavbu parkoviště u FN Lochotín za miliardu? Jo, už vím, proto aby nemělo pár milionů na referendum;-D

Město nemá peníze kvůli těm komikům co si z veřejného sektoru udělali svůj nelegální byznys..a především kvůli klasikům jako jste vy, který je nejspíš volí:-/

+1/0
20.9.2012 9:52

Zeppelin.86

Re: Už to tu bylo zmíněno

Netvrdím, že tady není korupce, to samozřejmě je, ale některé věci, jako třeba depo, jsou poněkud obsáhlejší problematiky a na veřejnost se dostanou jen informace o tom, že to stojí tolik a že prý by to mohlo být levnější. Ale už se nezasvěcený člověk nedozví, co obsahuje ta smlouva o tisíci stránkách a že to je to nejlepší možné řešení, které ze všech pro a proti mohlo vzejít. Ale je mi jasné, že diskutéři nejen zde, by všechno udělali mnohem lépe, vyjednali nulovou částku a zařídilo blaho celému světu a nic za to nechtěli :-)

0/0
20.9.2012 10:22

petr_sleder

Re: Už to tu bylo zmíněno

Díky za výklad. Takže jsme se tak nějak dozvěděli, že vše je příliš složité, než abychom o tom my prosťáčkové mohli přemýšlet. Zřejmě to ze svých pozic lůzy nevidíme ze správného úhlu, tak jako soudruzi ze zastupitelstva. :-P

+3/0
20.9.2012 10:30

GenLogin

Re: Už to tu bylo zmíněno

Takže se asi díky té korupci podařilo najít nejlepší řešení?:)

Tak pokud je nejlepší řešením podepsat v době, kdy město ani netuší jaké bude mít daňové příjmy smlouvu na desítky let se společností, jejíž majitelé jsou neznámí (samozřejmě, že na správných místech se ví, že prachy potečou k Martinovi a jeho bandě trotlů), navíc smlouvu vzešlou z řízení ve kterém byl jen jeden uchazeč,, navíc za cenu o 30% než za kolik si dodnes servisuje vozy PMDP, tak je jasné že tohle je stoprocentně nejlepší řešení a jakékoliv pochybnosti nejsou na místě a lid by měl držet pusu a krok :)

0/0
20.9.2012 10:33

Linde CZ

Re: Už to tu bylo zmíněno

Jiste, levnejsi by bylo, kdyby zastupitele delali svoji praci radne bez referenda. Ale z nejakeho duvodu to asi nejde...

0/0
20.9.2012 11:19

cufir-mufir

Obecně špatný koncept stavby těchto zařízení v ČR

Nevím jak je tomu ve většině západních Evropských zemích, ale tam kde jsem byl, byly tyto velká obchodní centra stavěna vždy za městem a to několik kilometrů. Díky tomu se těmto gigantům nepodařilo zlikvidovat malé živnostníky a tedy i ve městech tak můžete potkávat různé koloniály, masny, zeleniny atd... a ne jen Vietnamské krámky, herny a hospody.... Těm, kdo umožňují stavět tyto giganty v centrech měst nebo poblíž velkých sídlišť, ti by zasloužili nakopat do gulí.... Rv[>-]

0/0
20.9.2012 9:20

MrScully

není to dobrý nápad

Co se stane, pokud referendum Corso zamítne? Kdo bude investorovi platit stamilionové škody? Město, pochopitelně. A na to peníze fakt mít nebude...

0/0
20.9.2012 9:03

Lumpy25

Re: není to dobrý nápad

nikdo. zatím bylo vydáno povolení pro zbourání, nikoliv stavbu.

0/0
20.9.2012 9:09

redi

Re: není to dobrý nápad

pokud bude po desítkách let změněn územní plán bude se jednat o zmařenou investici. A nebudou to miliony, ale miliardy, které město zaplatí

0/0
20.9.2012 9:18

cufir-mufir

Re: není to dobrý nápad

Tak já nevím, jaká zmařená investice... to nám nikomu už dnes neříká nic jako riziko podnikání? Já když si koupím  pozemek, který je jako stavební a oni mi tam pak dají uzávěru, třeba kvůli výskytu ohrožené žáby, tak mi taky obec nevyplatí náhradu za můj zmařený záměr a na místě, kde jsem chtěl bydlet, tak můžu jen chodit sekat trávu.... Proč by měl stát stále někomu poskytovat nějaké záruky... ?!

0/0
20.9.2012 9:22

redi

Re: není to dobrý nápad

toto je ovšem trošku jiný případ - pozemky jsou koupeny správně a vesprávném území a nyní budou zcela účelově změněny. To bude jasný výsledek. A to zda někdo počítá či nepočítá s rizikem nic nemění na tom, že to zase půjde k tíži lidí.

0/0
20.9.2012 9:27

GenLogin

Že na tom mají "radničníci" takový zájem :D

Vtipné je, že za celým projektem stojí někteří zastupitelé. Všichni to ví, někteří z těch hloupějších zastupitelů o tom dokonce v opilosti mluví na veřejnosti... ale vzhledem ke geniálnímu výmyslu jménem akcie na doručitele s nimi (zatím) nikdo nemůže zatočit jako s Davídkem:/

0/0
20.9.2012 8:53

Yesname

Určitě i je k dispozici

informace o tom, kdo jak hlasoval, takže je i jasné, že by se na to měl brát ohled při volbách. Ti dotyční, co hlasovali proti, by měli být alespoň částí voličstva nemilosrdně vyškrtáni.

0/0
20.9.2012 8:08

redi

Re: Určitě i je k dispozici

pro mě je to naopak - kdo hlasoval pro, můj hlas nedostane. Otázky do referenda jsou nesmyslné. Navíc organizátoři jaksi neříkají, co by se mohlo stát potom: Takže například - pokud proběhne referndum k otázce, zda má město změnit územní plán a vyjde to, pak bude město žalováno o peníze za zmařenou investici (protože územní plán v tomto místě je stejný po desetiletí) a patrně je bude nuseno uhradit. Už nyní se mluví o 2 miliardách, což je polovina městského rozpočtu a takové zastupitele, které žebračí své obyvatele o tolik peněz (a to je stále otázka proč?) už na radnici nechci.

0/0
20.9.2012 9:22

Yesname

Re: Určitě i je k dispozici

Tvůj názor ti neberu. Územní plán máš k dispozici? Tedy odkaz, pokud možno.

0/0
20.9.2012 11:32

redi

Re: Určitě i je k dispozici

Škroupova 4 - Odbor stavebně správní - dostaneš ho tam i s výkladem a co je pro Tebe zřjemě podstatné budeš moci nahlédnout do územáků z 90 let.

0/0
20.9.2012 15:11

Hlinda

!!!!

jojo. zastupitelé to budou blokovat za kazdou cenu. Jde preci o peníze.

0/0
20.9.2012 8:06

tyraelidis

Nazor advokatu neni podstatny.

Podstatne je pravni stanovisko ministerstva vnitra - a to tvrdi ze referendum by bylo nehlasovatelne - tzn. nasbirane podpisy jsou k nicemu. Toto stanovisko by mohl zrusit jen NSS - ale zastupitele postopovali naprosto spravne a podle zakona.

+1/0
20.9.2012 7:31

Vileta

Re: Nazor advokatu neni podstatny.

Tomu vážně věříte? Pak jste buď chudý na duchu, nebo akcionář budoucího obchoďáku. Vůbec nejde o to, co si kdo myslí, ale o to, že ten obchoďák prostě stát musí. Město prošvihlo, co se dalo, takže teď nepovolit stavbu by bylo příliš drahé, přestože to některým radním (těm, co nedostali zaplaceno) začíná docházet.

Osobně mě Corso nevadí, pokud se jeho podoba doladí tak, aby to nebyla jednolitá obří krabice. Vadí mi, že město přišlo o jedno divadlo (zachovat ho měla být jedna z podmínek) a především šílenost sdopravou.

Nejdřív město vybudovalo pěší zónu na Americké, do které okamžitě naprosto nesmyslně pustilo auta, a teď by dokonce za obrovské peníze předělávalo křižovatku u Jána a nábřeží, aby do Corsa mohlo jezdit co nejvíc aut?! Připomínám, že původně to měl být obchod bez garáží a radní vysvětlovali, že takový obchod pro pěší v Plzni chybí.

Radní rozhodli nezákonně a vědí to. Soud referendum nařídí,ale už se nestihne spolu s volbami. A to je jediné, o co v téhle šaškárně jde, víme?

+4/0
20.9.2012 7:48

redi

Re: Nazor advokatu neni podstatny.

Vážně? A co si například Vy představujete pod "udělat všechno proto, aby nedošlo ke stavbě"? Jistě chápete právní stránku věci, znáte stavební zákon a je Vám jasný rozdíl mezi státní správou a samosprávou. Tak prosím o konkrétní sdělení, co by se asi tak mělo dělat - samozřejmě v souvislostech správních a právních.

0/0
20.9.2012 9:25

Linde CZ

Re: Nazor advokatu neni podstatny.

Nesmysl. Postupovali tak, aby Corso stalo. I za cenu skod, ktere zpusobili a ktere ted pouzivaji jako argument. A samozrejme i navzdory odbornikum a vetejnosti.

Osobne bych byl pro, aby policie zacala bez zbytecnych odkladu postupovat ala Rath.

+3/0
20.9.2012 8:05

Dr. Fe (5)

Re: Nazor advokatu neni podstatny.

Že by zarytý odesman Linde prohlédnul a najednou vidí jak ODS nehorázně krade ? ! 8-o

0/0
20.9.2012 9:17

Linde CZ

Re: Nazor advokatu neni podstatny.

Tys nikdy nevedel ktera bije...

0/0
20.9.2012 11:16Najdete na iDNES.cz