Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Kácení Na Ztraceném bylo zbytečné, říká posudek Univerzity Karlovy

Pokuta, kterou udělila inspekce životního prostředí Národnímu parku Šumava, zahrnuje i sankci za loňské kácení kůrovcem napadených stromů Na Ztraceném. Vyplývá to z rozhodnutí, které má iDNES.cz k dispozici. Univerzity Karlova v něm také říká, že asanace byla zbytečná a lokalitu poškodí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

WIFI

ale

nebylo zbytečné. Vždyť ho prosazoval takový odborník napříč zaměřením jako je Stráský ;-D

P.S.: "Správa parku nedostala pokutu za to, že neměla kácet, ale za to, že si nevyžádala výjimku z rušení tetřeva." Vážený starosto, nikde není psáno, že by výjímku dostala.

+1/0
5.9.2012 9:43

MychalB.

Re: ale

Pravda, rozmnožující se kůrovec ruší tetřeva méně než těžba motorovou pilou :-P

0/0
5.9.2012 10:27

WIFI

Re: ale

pokud se kůrovec vyskytuje v hospodářským lese tak se na něj nahlíží jinak, než když je v lese zvláštního určení (tj. mj. na území parku)

0/0
5.9.2012 11:42

other_side

Bylo zbytečné asi jak pro koho,

ale určitě si někdo namastil kapsu, aspoň trochu. Čert vem přírodu, ta se zahojí a když žijem jen jednou, tak dojit krávu dokud mléko dává, malá domů aneb co je doma to se počítá.

+2/0
5.9.2012 8:00

P.J.Šafařík-Skalinský

profi-lesník Schubert ani nemůže jinak

Kdyby pan starosta Schubert byl původní profesí cokoli jiného než lesník, určitě by se tak "hranatě" nevymezoval vůči ekologům. Nevím, zda byl někdy v NZM Ohrada Hluboká nad Vltavou a nahlédl tam do některých skutečně kvalitních knih našich předních znalců hospodářského lesa (Frič,Wagner apod.) To by teprve zíral, co předci o brouku všechno věděli a jak to řešili. Ostatně, co může tvrdit jiného, než, že UK nemá ty nesprávnější podklady a studie. Vždyť by neobstál před vlastními lidmi a panem senátorem Jirsou.

 Pokuta pro park jistě bude stržena z bohaté odměny exředitele - brouka Pytlíka (práce všeho druhu). Ten škodí dál už jen tím, že v lese kouří.:-/

+2/0
5.9.2012 6:37

habr

Re: profi-lesník Schubert ani nemůže jinak

Tak to mě zajímá, jak předci kůrovce řešili. Něco zde napiš  - ale co skutečně odpovídá podobným podmínkám jako jsou dnes na Šumavě - tisíce hektarů smrkových monokultur.

A předkům bych se zas tak moc neodvolával - díky jejich "znalostem", máme dnes prakticky po celém území našeho státu smrkové monokultury, smrk je vysazen i pro něj v nevhodných stanovištích apod. Kdyby netoužili po levném dřevu, tak by v našich lesích byly především smíšené porosty o které se postupně dnešní lesníci snaží částečně obnovit (požadavek je sázet 30% listnáčů - otázka je praxe, respektive vymahatelnosti toho požadavku).

A kdybychom byli ochotni za výrobky ze dřeva zaplatit víc, tak se v lesích hospodaří výběrovou těžbou a ne holosečemi.

Na předky bych proto raději hodil současný nekvalitní stav lesních porostů, založení devastace současné Šumavy, negativní změny lesních ekosystémů a tím výrazné snížení populací četných dřívě v lesích běžných organismů atd., než na nějaké moudrosti.

0/0
5.9.2012 7:32

opr

Re: profi-lesník Schubert ani nemůže jinak

tak na šumavu smrková monokultura v zásadě patří. ochrana proti brouku je spíš ve věkové diverzitě. a co se týče monokultury v hospodářských lesích tak to už se ví několik let a stejně se to nedělalo prostě proto, že o to není zájem. smrk se prostě sázel, sází a bude sázet. a nějaké normy na tom nic nezmění.

0/0
5.9.2012 21:51

zorro_rojo

Re: profi-lesník Schubert ani nemůže jinak

No.. na Sumavu smrk sice patri, ale az tak od 900 az 1000 m.n.m.. Niz patri les smiseny, pripadne listnaty. (buk, jerab, dub, briza.. ) I kolem tech 1000 m.n.m. se jim nekde jeste dari docela dobre. 

Smrk se sazel jen proto, ze rychle roste a pritom je dostatecne odolny aby dorostl.

0/0
7.9.2012 22:13

kosobecny

nic nového

Už před kácením zaznívali ohlasy z odborné veřejnosti, že kácení přichází pozdě, tudíž už je zásah zbytečný.

0/0
4.9.2012 20:10

Banjo Banjo

Re: nic nového

Odborná veřejnost (tím myslím odborníky na dlouhodobou údržbu lesa, ne na jeho kácení) má celkem jasno, že v bezzásahové zóně se kácet nemá, maximálně oddělit její okraje. V tom zmiňovaném Bavorsku to tak dělají už léta a odborníci třeba z Lesprojektu (nebo se to dneska jmenuje zase ÚHÚL - ústav pro hospodářskou úpravu lesů?) to vědí taky.

+1/0
5.9.2012 7:32

habr

Prosím ještě posudek od odborníků z lesního

hospodářství. Třeba bude zcela jiný.

A tetřev má nožičky. i když je plachý - když nikdo nelítá po lese a práce probíhají z jedné lokality postupně k dalším - lehce si popojde vedle.

Když ale lesem lítají jako tryskáče aktivisti, tak nemá čas se někam schovat.

+1/0
4.9.2012 19:27

heroforseason

Re: Prosím ještě posudek od odborníků z lesního

Ano pane Stránský, posudek pro lesní hospodářství pro bezzásahovou zónu. Správně. A tetřev, který potřebuje k životu klid a minimum lidí, si prostě vezme vyhrabané hnízdo do zobáku, a přesune si ho o 10 km vedle. To dá rozum.

+4/0
4.9.2012 22:02

habr

Re: Prosím ještě posudek od odborníků z lesního

Celkem dobře - jen je ještě potřeba sladit termín hnizdění a líhnutí  a termín težby.

Za další je otázkou, zda v místě těžby či bezprostřední blízkosti  bylo zaznamenáno tokaniště tetřeva a nebo jen jeho výskyt. To je celkem důležité pro hodnocení zda si teřevice hnízdo "přenesla" a nebo ne.

0/0
5.9.2012 0:55

Banjo Banjo

Re: Prosím ještě posudek od odborníků z lesního

Ještě také je zapotřebí sladit místo těžby s mapou tak, aby se nekrylo s bezzásahovou zónou...

+1/0
5.9.2012 7:34

WIFI

Re: Prosím ještě posudek od odborníků z lesního

jenže když dělají posudek na les v NP, který není hospodářský, firmy typu Lesy ČR, ÚHÚL, má výsledný dokument nulovou vypovídací hodnotu. Asi takovou, jako kdyby v případě zemědělské produkce bez použití chemie dělala poradenství firma zabývající se aplikací pesticidů.

+1/0
5.9.2012 9:46

nebolševik

copak akademici

ti najdou i v lejnu vitamíny - když jim za to někdo zaplatí ....;-€

+2/0
4.9.2012 18:44

jiricek19

Ty Bláho

Prý horský les. ;-D

Ten si jistě obnoví, když ho někdo vysadí jako kdysi koncem 19. století. :-P

+2/0
4.9.2012 18:34

Madqwert.-.volič ČSNS

Akademici se fatálně mýlí,

protože skuteční odborníci s praktickými zkušenostmi se u Huberta na Hluboké dohodli, že kácení bylo celkem v pořádku, jen jeho malý rozsah neodpovídal skutečným potřebám ;-D

+10/0
4.9.2012 17:57

P.J.Šafařík-Skalinský

Re: Akademici se fatálně mýlí,

To je ten správný hřebíček na hlavíček. Já na to docela zapomněl. No jo, vždyť Pavka Korčagin privatizační komsomolec je to hlavní řídítko dění v kraji nejen šumavském.

0/0
5.9.2012 6:40Najdete na iDNES.cz