Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Studenti plzeňských práv poslali ministrovi kvůli akreditaci 16 dopisů

Zhruba 60 studentů plzeňské právnické fakulty podalo rozklad proti zkrácení akreditace magisterskému programu. Nelíbí se jim, že ministr školství Petr Fiala v červnu prodloužil akreditaci jen do 31. října 2013. Původní rozhodnutí jeho předchůdce Josefa Dobeše totiž právům "zaručovalo klid" až do léta 2016.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

bebíčko

Jak dlouho

bude trvat,než zavřou tu ostudu Západočeské university?

0/0
20.8.2012 9:58

petrph

tak tohle Fialovo rozhodnutí jsem přehlédl

A dalo by se říct, dobře jim tak. Závazné bylo už přece bylo to původní rozhodnutí Akreditační komise o to že plzeňská práva měly skončit už teď na podzim. Pokud by u toho zůstalo, ze zákona by byla škola povinna jim zajistit  (s podporou ministerstva školství) pokračování studia na jiné škole stejného typu.  Byly tu možnosti, stálo by to   spoustu organizačního úsilí na školách i na ministerstvu ale teď už by si všichni plzeňští studenti mohli připravovat na další semestr na jiných školách.

Takhle se halt místo toho spolehli na sliby a rozhodování pánů ministrů a mají....:-(

+2/0
20.8.2012 9:46

PilsenBoy

Re: tak tohle Fialovo rozhodnutí jsem přehlédl

Vysoká škola má sice zákonem o vysokých školách uloženou povinnost zajistit studentům možnost dokončit studium ve stejném oboru (o podpoře MŠMT se nikde nehovoří). Jednalo se cca 1800 studentů, což reálně vylučovalo umístění takového počtu studentů na ostatní 3 právnické fakulty v republice (nehledě na problém více či méně odlišných studijních plánů, kdy by studenti museli vykonávat některé zkoušky znovu nebo by na studium navázali v nižších ročnících, to vše by sebou přineslo dodatečné náklady zejména na straně studentů - delší doba studia (a tím pádem i placení poplatků za delší studium), zvýšené náklady na dopravu u většiny z nich, náklady na jiné učební pomůcky, náklady na zajištění nových nájmů v místě studia, problémy u pracujících studentů atd.), tyto zvýšené náklady by následně mohli studenti uplatňovat po Západočeské univerzitě. De facto tato možnost byla nereálná a v úvahu připadalo pouze dostudování studentů v Plzni pod hlavičkou UK.

+1/0
20.8.2012 17:54

petrph

Re: tak tohle Fialovo rozhodnutí jsem přehlédl

Já jsem tam proto napsal "s podporou MŠMT",právě proto že je  jasné že bez velké podpory právě ministerstva by taková akce byla skutečně nereálná.S podporou ministerstva, které by převzalo garanci,a dalo nějaké peníze navíc (které by odebralo uzavřené plzeňským právům ) by to možné bylo. Ty další fakulty by mohly za ně přibrat třeba další vyučující, pronajmout učebny, atd, ministerstvo by jim urychleně vyřídilo byrokratické zábrany a podobně. Odlišné studijní plány, nutnost udělat některé zkoušky navíc-pochopitelně-ale to už se mohlo dít už teď o prázdninách do začátku nového ročníku. Mimochodem to vše by se týkalo i dostudování pod hlavičkou UK-ani ta by nepřevzala plzeň automaticky jen pro dostudování-takže zase změna studijních plánů, rozdílové zkoušky atd.

Jenže místo toho nebudou mít nic, fakulta se příští rok zruší, ty roky studia prostě odepíší a budou muset začít někde úplně jinde asi od prváku, a jak píšete,dodatečné náklady na dopravu a všechno..A už jim asi nikdo nic nedá

0/0
20.8.2012 18:18

fischle

To je naší vládě podobné!

Tituly udělené nestandartně se odebírat nebudou, ale potrestáme školu a tím pádem i nynější studenty. Absolutně mě to nepřekvapuje.

+1/0
20.8.2012 9:32

Earl_Grey

Re: To je naší vládě podobné!

Tituly udelovala skola, snad nechcete trestat nekoho kdo studoval tak, jak povazoval za standardni. Musite potrestat skolu, a kdyz se skola odmitne zmenit tak Vam nezbyde nez ji zavrit ...

+1/0
20.8.2012 9:35

bezobav

Re: To je naší vládě podobné!

Potrestat by se neměla škola, ale konkrétní lidé, kteří umožnili podvádění. - To je jako kdybyste kvůli kauze Rath chtěl zavřít celý středočeský krajský úřad jako instituci...

0/0
21.8.2012 9:58

Earl_Grey

Re: To je naší vládě podobné!

Ale tady selhala instituce jako takova. Ta byla totiz ovladana lidmi, kteri zneuzivali a o fakultach plati, ze jsou samospravne. Dekana voli senat, ktery je volen z rad ak. pracovniku a studentu. Ten umoznil aby se tyto veci dely a umoznil je opakovane.

Ad ta analogie s krajem. Ta situace v Plzni je nyni asi nasledujici. Zjistilo se, ze Rath krade. Bylo zjisteno, ze kradou a podvadeji i jeho spolupracovnici. Byl odvolan. Kraj byl vyzvan, aby vse uvedl do souladu a aby mohl dale udelovat dotace (dejme tomu, misto titulu) tak musi splnit nejake podminky. Kraj je odmita plnit ji po trech letech a s dohledovou instituci (akr. komise) nespolupracuje. Normalni je odebrat kraji moznost udelovat dotace a ziskavat financni prostredky.

Kraj nemuzete zavrit. Fakultu take ne. Fakulta akorat nemuze udelovat tituly a provadet vyuku. Podminky aby mohla, kontroluje dohledovy organ a ten mel trpelivost od roku 2009, kdy skoncilo dekanovani Kindla.

0/0
21.8.2012 10:27Najdete na iDNES.cz