Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Na Tachovsku našli už 22 mrtvých divočáků, nejspíš je někdo otrávil

Na Tachovsku zřejmě řádí travič divokých prasat. V řece Mži poblíž Stříbra se od začátku dubna našlo už dvaadvacet mrtvých zvířat. Veterinární rozbory vyloučily, že by se zvířata utopila nebo je někdo zastřelil či srazil autem. Odborníci teď provádí toxikologické testy zaměřené na zjištění, zda divočáci nemají v těle jed.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Paglia Orba

neschopné myslivce zřejmě zastoupil

majitel pozemků. R^

forma likvidace sice není zrovna v pořádku, ale pokud je neschopnost myslivců řešit tento problém přemnožených prasat nad jejich síly......... !!

+1/0
12.4.2012 11:39

Paglia Orba

Re: neschopné myslivce zřejmě zastoupil

krásný příklad neschopnosti a arogance myslivců.....

http://www.youtube.com/watch?v=obLQ6nZNbjI

0/0
12.4.2012 11:50

Paglia Orba

Re: neschopné myslivce zřejmě zastoupil

http://www.youtube.com/watch?v=FDBfRjMvN24&feature=related 

čeští myslivci v kostce....

sami si zvěř chrání s puškou v ruce, ale škody které jejich zvěř napáchá ostatním - k těm se nehlásí.

+1/0
12.4.2012 11:54

držte si klobouk

zavolejte Mádra a Skaliovou

0/0
12.4.2012 9:56

akzzko

píše se tu, že by pomoli predátoři....

no, u divokých prasat o tom dost pochybuji.....divočáci žijí v tlupách(někdy i 20 a více ks pohromadě) a kdo viděl někdy "rozlobenou" bachyni, tak si sám odpoví....jinak se můžete podívat na Slovensko, kde mají všechny velké šelmy (medvědů cca kolem 1000ks, vlk, rys) a divočáci si z nich moc nedělají....problém je v systému hospodaření a hlavně úžasná reprodukční schopnost divočáků + adaptace na danné podmínky...trávení zvěře je hnus a pokud to někdo dělá, patří za mříže;-)

+1/0
12.4.2012 9:11

akzzko

Re: píše se tu, že by pomoli predátoři....

dané podmínky...ufff

0/0
12.4.2012 9:13

weneto

Re: píše se tu, že by pomoli predátoři....

Máte pravdu. Medvěd se na divoká prasata nezaměřuje a rys na ně obvykle nestačí. Ale největším nepřítelem černé jsou vlci. Počet vyvažují počtem a soustřeďují se na mladé jedince, kdy část útočníků oddělí zbyek tlupy a zbytek se vrhne na lončáka.

Dle výzkumů vlčí kořisti je divoké prase poměrně hojně zastoupené, takže likvidace dorostenců pomáhala držet jejich stavy na uzdě - minulý čas používám schválně, protože dnes pochopitelně nelze o nějaké rovnováze přírody hovořit. vlků je málo (na slovensku méně než medvědů a slováci je navíc regulerně střílí), prase má obrovský rozmnožovací potenciál a na polích prostřený stůl, který v lese nenajde.

Myslivci v ČR k němu navíc přistupují zvláštně, protože narozdíl od ostatní "škodné" má dobré maso a tak o nějakém opravdovém tlumení (celoroční odstřel bachyň, lov skupin do pastí) nemůže být řeč.

Tento případ vypadá na klasickou otrávenou návnadu na šelmy, kterou našla prasata - osobně trávení považuji za obecné ohrožení jak vyšité

0/0
12.4.2012 10:12

Paglia Orba

Re: píše se tu, že by pomoli predátoři....

;-D 1000 medvědů na Slovensku ? ;-D

Odborníci a ochránci přírody tvrdí, že jich není víc, jak 600.

Myslivci tvrdí, že jich je tam 1000 - 1500 !!!! ;-D

+2/0
12.4.2012 11:43

rafol

Konecne

zacal nekdo resit problem premnozenych divocaku. R^

+3/0
12.4.2012 8:13

WIFI

Re: Konecne

to má řešit ale uživatel honitby jejich odstřelem, a ne nějakej de..l takto.

0/0
12.4.2012 8:18

bez vysvětlení - smazán

Re: Konecne

je to krutý, ale máš naprostou pravdu. Myslivci si z divoké zvěře udělali domácí chov a na škody nehledí. Lesy a pole nejsou jejich, tak co by se někdo vzrušoval. Tak to zřejmě nějaký majitel začal řešit po svém.

A odskáčí to bohužel jen ta zvířata - která za to vlastně ani nemůžou. Jenže co čekat od myslivců......;-€

+2/0
12.4.2012 8:38

WIFI

Re: Konecne

myslivci za škody odpovídají. Že si lidi nechají vše líbit je jejich problém.

0/0
12.4.2012 8:43

bez vysvětlení - smazán

Re: Konecne

Myslivci za škody odpovídají, ale nehradí !!!! ;-)

To by člověk musel být Agro Měřín, aby něco dostal. Pokud za sebou nemáš armádu právníků, tak z myslivců nedostaneš ani korunu. Pokud tvrdíš opak, tak se můžeš předvést. Dám ti na sebe kontakt, dodám důkazy o škodách v našem lese a na louce a ty to z myslivcema za 50% vyplacené částky dojednáš. ;-)

PLATÍ ?????? ;-D

+2/0
12.4.2012 9:34

akzzko

Re: Konecne

u nás v mysl. sdružení se snažíme s hospodařícím subjekty komunikovat a spolupracovat....i přesto jsme jeden rok platili za škody na řepce.....musíš si škodu zdokumentovat(foto, video), pokud možno, co nejrychleji ji nahlásit , jak myslivcům, tak na životní prostředí(odbor pro myslivost) a vyčíslit škodu...pak už to je na dohodě, popř. právnících.....jde to a dělá se to tak....znám sdružení, kde platili za škody na kukuřici přes 200 tisíc...ovšem, jak říkám, vždy se dá dohodnout a vlstník pozemků(popř. ten, co ho obdělává) by měl mít sám zájem na spolupráci s lmyslivci....jenže u nás se raději nadává a pomlouvá, bohužel;-)

0/0
12.4.2012 9:46

bez vysvětlení - smazán

Re: Konecne

No, vše dodám, ale myslivci mě řeknou, že nic nezaplatí. Ať to dám k soudu. ;-)

A já zaplatím desetitisíce za právníka, roky se budu soudit a nakonec vysoudím 15tisíc. Tak to funguje tady u nás. Jenže když přijde Agro, tak jejich právníci udělají na myslivce bububu, začnou hrozit škodou v řádech milionů a hned se dohodnou. Myslivci něco zaplatí a zbytek obstará sběr kamení atd. Na mě se myslivec ani nepodívá, protože moc dobře ví, že na něj s 15ha lesa a 5ha louky nedosáhnu. Tak to tady funguje. Rv  8-o

+1/0
12.4.2012 9:54

akzzko

Re: Konecne

pokud ta škoda nejde do desetitisíců, tak se s nimi zkus domluvit na sobotní brigádu, kde to dají do pořádku a nebo třeba na dodávce zvěřiny(divočák či srnčí)...někde to takhle dělají a taky to jde....no a pokud jsou to zatvrzenci, tak jedině přes právníka či se domluvit s úředníkem na odboru pro myslivost(v příslušné obci- městě), ten ti poradí určitě;-)

0/0
12.4.2012 10:05

WIFI

Re: Konecne

já se s nima vždy domluvil, poškozený plot opravili (dali do původního stavu) a louku urovnali. Netrval jsem na penězích, bylo mi jedno, že to v rámci nějaký svý brigády dali do původního stavu.

Pokud u tebe dohoda není a případy se opakují, tak se ti vyplatí jednou zainvestovat do právníka a jít po nich tvrdě. Pokud je to oojedinělý případ, tak se to asi nevyplatí

0/0
12.4.2012 9:52

akzzko

Re: Konecne

dobře napsánoR^

0/0
12.4.2012 9:53

bez vysvětlení - smazán

Re: Konecne

Jednou zainvestovat do právníka ......to nemá cenu. Škodu ve výši 15-30tis. zainvestuješ částkou minimálně 2x vyšší + rok a víc života stráveným u soudu. :-/

Takže to si tu louku raději srovnám sám, stejně jako si opravím plot atd.

A ještě perličku na závěr. Před lety mě do oplocenky přeskočila srna, ale už se nedokázala dostat ven. Myslivce sem neustále na toto upozorňoval, ale srna tam byla pořád. Musel jsem jí vozit vodu, aby tam nechcípla žízní. Odstříhal jsem na 2 místech plot, ale dostat jí ven se nám nepodařilo. Díru vždy přeběhla a a opětovně skákala do pletiva. Nakonec si asi zlomila vaz. Tak mají zdejší myslivci v lásce "svoje" zvířata. Mrtvola se tam válela minimálně týden, než se vůbec uráčili si jí odvézt. ;-€

0/0
12.4.2012 10:04

akzzko

Re: Konecne

bohužel, všude se najdou blbci....jak mezi myslivci, tak třeba mezi šachystama;-).....to špatné, co se udělá, je víc vidět....většinou to funguje bez problémů, jsme lidi a dá se přeci dohodnout, ne?;-)

0/0
12.4.2012 10:08

WIFI

Re: Konecne

jednou zainvestuješ do právníka, sice tě to bude stát nějaký čas, ale ve finále to oni prohrají, zaplatí i tvého právníka. Pokud nejsou všichni úplní tupí, pochopí, že při příští škodě na tvém majetku je vyjde levnějc se vyrovnat než to zas prohrát (a  zaplatit ve finále mnohem víc než je škoda).

0/0
12.4.2012 10:10

akzzko

Re: Konecne

jaký domácí chov? Víš vůbec, jak se dnes hospodaří na polích? Všude lány řepky a kukuřice, kde mají divočáci přes půl roku klid a mír. Tam nemáš téměřžádný  nárok cokoliv ulovit. Já nevím, jak si to představuješ, ale není to o tom, že přijdeš, sedneš a za 10 minut máš sloveno....a poznámka, že lesy a pole nejsou jejich je trochu vedle, protože by ses možná divil, kolik vlastníků pozemků je zároveň myslivců....nejdřív je třeba si zjistit nějaké relevantní údaje...;-)

+1/0
12.4.2012 8:47

hell365

Re: Konecne

Ten si nepředstavuje nic, jen tady žvaní o ničem

0/0
12.4.2012 9:04

bez vysvětlení - smazán

Re: Konecne

A ty žvaníš o čem ?? 8-o Argument žádný, jen štěk do prázdna. Rv

+1/0
12.4.2012 9:31

Paglia Orba

Re: Konecne

To bude Pepík z Prahyyyyyyyy, co byl v lese naposled před 15 lety na dětském táboře.

0/0
12.4.2012 9:42

bez vysvětlení - smazán

Re: Konecne

a jak je možné, že si s tím v Německu a Rakousku dokázali myslivci poradil za jeden podzim ??? Ten podzim v roce 2011 ??? ;-)

0/0
12.4.2012 9:30

akzzko

Re: Konecne

jezdím dost do Berlína a přímo ve městě jich jsou stovky...v okolí Berlína tisíce....ano, není problém vystřílet zvěř i s matkami, jednoduch a relativně účinné, ale máme tu zákon a ten se snažíme dodržovat, protože pak už by to nebyla myslivost, ale sprosté vraždění všeho, co se hne....PS: V Německu mají problém s KMP a proto kvůli domácím chovům likvidují divočáky.....;-)

0/0
12.4.2012 9:40

bez vysvětlení - smazán

Re: Konecne

Já zase jezdím tak 4x za měsíc do Rakouska, takže mám o tomto problému celkem přehled. Tam byl stejný problém se zákonem, ale zásadní rozdíl byl v tom, že rakouští, ale i němečtí myslivci za škody museli tvrdě platit. To se u nás neděje. U nás myslivci platí pouze velkým vlastníkům s armádou právníků za zády. S prťáky, kteří mají 5, 15, 20ha se tady nikdo ani nebaví. A v Rakousku to byli samotní myslivci, kteří řádali změnu pravidel a možnost stav zvěře razantně zregulovat, protože už to nedokázali finančně utáhnout. ;-)

U nás je jim to jedno, protože za škody "své" zvěře téměř nikomu neplatí, tudíž nemají nejmenší důvod, problém řešit. Z cizího krev neteče. ;-€

+1/0
12.4.2012 9:49

akzzko

Re: Konecne

ale v tom případě je to problém těch vlastníků, ne myslivců, protože v zákoně o myslivosti mají oporu k vymáhání škod způsobených zvěří na příslušném MS....jen chtít a jde to...;-)

0/0
12.4.2012 10:00

bez vysvětlení - smazán

Re: Konecne

To není problém myslivců ??? 8-o Když nedokážete zredukovat přemnoženou zvěř, tak je to problém vlastníka ??? 8-o

V Německu a Rakousku to myslivci dokáží, zredukovat zvěř, ale čeští to nedokáží ??? A může za to vlastník ??? TAK TO JE DEMAGOGIE -  a ještě dotaz. Kolik vlastníš lesa, polí a luk ??? NULA - ŽE ANO ??? 8-o

0/0
12.4.2012 10:08

akzzko

Re: Konecne

ne, to není demagogie, to si pleteš, pokud vlastník není schopen uplatňovat své nároky, dle příslušného zákona, tak to není chyba myslivců, ale jen a jen jeho...už jsem ti psal, že oporu v zákoně vlastník má...přeci na sebe nebudou myslivci podávat žalobu za škody;-D...zajímavé je, že právě nejvíce lovců k nám jezdí z Rakouska, Německa a Francie...proč asi? PS: O mé majetkové poměry neměj starosti;-)

0/0
12.4.2012 10:30

bez vysvětlení - smazán

Re: Konecne

Je to demagogie. Vám se vymkl chov zvěře totálně z kontroly, veškerá zvěř je přemnožená a vy si s tím neumíte poradit. V Německu a Rakousku si rady vědí, vy ne. ;-)

Na podzim se v Německu vystřílelo na 10000 divočáků a taky tam mají lány řepky a kukuřice. Jen jsou evidentně šikovnější a zodpovědnější. A to zodpovědnější bych podtrhnul. V Německu a Rakousku se totiž majitelé lesů a polí s myslivci soudit nemusejí. Tam je totiž automatické, že pokud zvěř nadělá škody, tak je myslivci okamžitě zaplatí. To je ten zásadní rozdíl v morálce a zodpovědnosti. Zdejší myslivci jsou obyčejní chovatelé zvěře, kteří mimo pušky nevlastní ani kolečko, natož nějaký les, či pole. Zadarmo hospodaří na cizích pozemcích, na kterých JEJICH zvěř dělá škody, ale k jejich proplácení se nemají. A ty jsi toho zářný příklad. Argumentace, že to mám dát k soudu je jasný důkaz toho, jak na to kašlete. Morálka NULA.

+1/0
12.4.2012 11:31

Paglia Orba

Re: Konecne

To je směšný, co jste tady napsal. Bydlím ve vesnici, která má 1800 obyvatel. Jsou tady 2 myslivecká sdružení a dohromady mají asi 5ha svých pozemků. Myslivců je tady 32. To by mě zajímalo, o kterých majitelích pozemků z řad myslivců to píšete. ;-D

Mám kamaráda zapáleného myslivce, se kterým jsem byl neustále kvůli zvěři ve sporu. Ale už nejsem. Koupil 5ha lesa a první co bylo, tak zlikvidoval krmelec, který tam jiné myslivecké sdružení mělo víc jak 20 let. ;-D;-D;-D

+2/0
12.4.2012 9:41

akzzko

Re: Konecne

nemůžeš generalizovat(jinde to je třeba jinak).....v našem honebním společenstvu je přes 600 vlastníků.....a pozor, nepleť si myslivecké sdružení s honebním společenstvem....PS: Někdy mám pocit, z některých diskutujících, že by byli nejšťastnější, aby tady byla spálená země bez zvířat a rostlin....jen taková montovna pro auta a jeden velký supermarket....;-)nic ve zlém

0/0
12.4.2012 9:53

hell365

Re: Konecne

v našem regionu nám životní prostředí zakázalo lov divočáku

0/0
12.4.2012 9:08

WIFI

Typ

Typoval bych, že otravu mají na svědomí rybáři, kteří mohli dát otrávenou návnadu na predátory ryb a divočáci ji našli dřív.

+1/0
12.4.2012 7:39

akzzko

Re: Typ

A co třeba nějaká černá skládka chemikálií v lese atd.? Proč hned házet špínu na rybáře? Nenapadlo tě, že by se u vody našla i jiná zvěř(zvířata), třeba lišky, kuny, tchoř apod?....;-)

0/0
12.4.2012 8:29

WIFI

Re: Typ

já na nikoho špínu neházím, jen naznačuji, vím jaký mají přístup myslivci k rysovi a jaký názor dost rybářů na vydry, kormorány atd.

+1/0
12.4.2012 9:44

fliper

Re: Typ

Ani bych se nedivil kdyby v tom měli prsty rybáři. Vloni rybaří takhle otrávili celou labutí rodinku (rodiče a 3 krásne labutí !mimina") nedaleko Kralup. A to nemluvím o tom jak chcíple ryby zahrabou v nedalekém lese. ;-O

+1/0
12.4.2012 8:46

Pytlík

Až ho najdou...

Až toho traviče najdou, nemohli by ho pozvat k nám?

0/0
12.4.2012 7:37

bla23bla

Chránění divočáků

v Rakousku a Německu ukončili a sejmuli jich desítky tisíc!! Proč to u nás nejde? A že zničí pole nebo zahradu, to prostě nikoho nezajímá!! Srnky se mi pomalu dobývají do chalupy, ožraly v zimě stromky a nikdo se k náhradě škody nehlásí!!! Asi začnu používat oka!! Co jiného? ;-O

+1/0
12.4.2012 7:28

WIFI

Re: Chránění divočáků

divočáci chránění u nás nejsou, stejně jako v případě srnčí sou na mnoha místech přemnožení, protože v lesích jaksi chybí jejich predátoři. Takže oka na myslivce, kteří berou přirozené predátory za škodnou a cíleně je likvidují. Jinak za škody způsobené zvěří odpovídá uživatel honidby, jen je třeba trvat si na svém a nenechat se odbýt.

0/0
12.4.2012 7:38

Paeris Kiran

Re: Chránění divočáků

Jediný přirozený predátor proti divokým prasatům je medvěd. Ostatní (Vlci a lišky  ptáci) zvládnou likvidovat maximálně jejich mladé a to nestačí.

A bohužel trvalo by pár set let než by se medvědi rozšířili zpět na západ Evropy byla li by jim dána možnost

0/0
12.4.2012 7:42

WIFI

Re: Chránění divočáků

i predátoři selat by byli znát

0/0
12.4.2012 7:57

hell365

Re: Chránění divočáků

Největším predátorem srnčí zvěře jsou divočáci a řidiči motorových vozidel... ;-)

0/0
12.4.2012 9:07

akzzko

Re: Chránění divočáků

R^

0/0
12.4.2012 9:14

WIFI

Re: Chránění divočáků

no jasně, když přirozené šelmy nejsou a myslivci chtějí co nejvíc srnčí. Co na tom, že v některých lesích bez okusu nepřežije ani smrk, o listnáčích ani nemluvě

0/0
12.4.2012 10:42

akzzko

Re: Chránění divočáků

tak si oploť pozemek a nenadávej na zvěř potažmo myslivce....zahrada není honební plocha, za škody na tvých stromcích si zodpovídáš sám...pole, to je jiná a běžně se už u nás uplatňují škody způsobené zvěří na plodinách....a někdy jsou to docela pálky, takže tady neklam veřejnost, že nikdo nic neplatí....;-)...PS: Bacha na srnky, aby tě náhodou nepokousaly, jsou to nebezpečný prevíti:-P

+2/0
12.4.2012 8:32

bez vysvětlení - smazán

Re: Chránění divočáků

Tak ty budeš asi z Prahy - ne ??? ;-D

Oplotit pozemek nemůžeš, protože to zákon neumožňuje.

Škodu ti nikdo nezaplatí, pokud nemáš AGRO o 5000ha atd. Rv

+1/0
12.4.2012 8:41

nickless

Re: Chránění divočáků

Zákon neumožňuje oplotit si zahradu? Kašli na to  a oplocuj. Já mám zahradu oplocenou a nikdy to nikomu nevadilo.

0/0
12.4.2012 8:52Najdete na iDNES.cz