Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Řidič autobusu, který srazil cyklisty a odjel, dostal u soudu podmínku

Dvouletou podmínkou potrestal v pondělí plzeňský soud řidiče autobusu Ladislava Trubače, který předloni srazil trojici cyklistů a ujel. Jak přesně se nehoda mezi Výsluním a Radobyčicemi stala, už se asi nikdy nevyjasní. Podle soudu nese část viny i jeden z cyklistů, který jel příliš blízko za svým kolegou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Daňový soumar

Zabijet lidi zezadu je legalni

Ceska justice rozhodla, ze zabijet lidi zezadu vozidlem, je v podstate zakonne. V autoskole prvni, co nam rekli, ze auto je zbran, za kterou plne zodpovida ridic. A cekal bych, ze soudni znalec je osoba, ktera neco o veci zna. Ale to bych nesmel zit zlodejskym zku(rw)ystanu bez zakonu a bez naznaku spravedlnosti. Verim, ze soudci i znalci nekdo podobne beztrestny brzy zabije nebo zmrzaci nekoho z rodiny.

A podle reakci dole vidim, ze se najdou hovada, co tuto absurditu beze studu podporuji. Rozum jim Pan Buh nenadelil, ale tlusty zadek, tezkou nohu a hlavne u bezohlednosti nijak nesetril...

+4/0
6.3.2012 11:14

petrolhead

Re: Zabijet lidi zezadu je legalni

Doporučuji používat tzv. "chamois butter" (krém na perineum), otlačeniny ze sedla budou méně bolet a třeba tady pak nebudete vyplivovat takové plamenné výkřiky o vraždách. Nikdo nezemřel, kdyby ano tak se to řeší jinak. Co se stalo je, že cyklisti jeli ve skupině, ne tak moc vpravo jak by mohli a jednoho z nich zhodil závan vzduchu z projíždejícího autobusu, došlo ke karambolu barevných trikotů a praskla jedna (1) klíční kost. Soud to uznal jako trestný čin, což je docela síla, ale trest neuložil vzhledem k bezúhonnosti občanské i řidičské. Myslím že můžete být spokojen, řidič už bude cyklisty objíždět protisměrem a oni budou třeba jezdit u kraje. Co byste chtěl, připravit ho o obživu? Nebo ho zavřít a živit ho z daní?

0/0
6.3.2012 12:30

Kulhánková, dcera

Na kole jezdím,

ale ne půl metru od krajnice a taky ne v tlupě.

+1/0
6.3.2012 10:37

Smrť

Re: Na kole jezdím,

Půl metru není tolik, pokud je krajnice zasypaná štěrkem nebo samá díra a hrozí vjetí do příkopu nebo zachycení pedálem o obrubník. Taky se snažím jezdit co nejvíc při kraji, překážet co nejméně, ale nic se nesmí přehánět. "Nejúžasnější" jsou dvojičky či borci na silničních kolech, co jezdí zásedně uprostřed jízdního pruhu, komplikují předjíždění a neuhnou ani za zlaté praseRv. Větší adrenalin už jsou jen rozklepaní důchodci s nákupními taškami na řidítkách, u kterých akutně hrozí ztráta rovnováhy a pád přímo před auto (ideálně ještě za tmy a bez světel).

0/0
6.3.2012 10:56

Kladýnko1

Re: Na kole jezdím,

Budu asi jeden z těch zločinných silničářů o kterých píšeš... Ta jízda dál od krajnice (rozhodně ale ne uprostřed jízdního pruhu) slouží k tomu, aby si v naší silniční džungli za 1.) vytvořil opticky větší překážku a auto tě muselo minout větším obloukem, a za2.) aby sis vytvořil manévrovací prostor pro případný záchranný manévr, když tě bezohledné hovado za volantem trefí zrcátkem. Mockrát se mi to už vyplatilo...

+1/0
6.3.2012 11:53

petrolhead

Re: Na kole jezdím,

"vytvořil opticky větší překážku a auto tě muselo minout větším obloukem" ;-€;-€

.

Až vám někdo zlomí klíční kost tak si za to můžete sám, nezapomeňte toho chudáka ale honit po soudech..

+1/0
6.3.2012 12:35

Kladýnko1

Re: Na kole jezdím,

Právě kvůli takovým jako ty, je tento způsob jízdy nutností..., pokud by řidiči (i ve vlastním zájmu) míjeli cyklisty s bezpečným odstupem, tak by to nutné nebylo. Mimochodem zákon cyklistovi ukládá jet " při pravém okraji vozovky" , nikoliv tedy po čáře nebo doslova pangejtem, jak si mnozí kingové za volantem představují.

0/0
6.3.2012 14:08

Smrť

Re: Na kole jezdím,

Pravý okraj vozovky určitě neznamená střed jízdního pruhu a jestli jste Vy bezohledný k řidičům, tak se nedivte, že jsou oni bezohlední k Vám. Pokud zaberete zbytečně velký kus silnice, tak předjetí v bezpečném odstupu znemožňujete a trestáte tím nejvíc ty slušné řidiče, co by Vám jinak ten patřičný prostor bez problémů dali. Arogantní vemeno za volantem Vás stejně div nelízne zrcátkem, ať jedete kde jedete.

0/0
6.3.2012 14:17

vysypany_lozisko

Re: Na kole jezdím,

nikdo tu ale nezmínil ten nejnebezpečnější a nejbezohlednější běžnou zkušenost. Čím více cyklista jede dál od pravého krajnice, tím jede bezpečněji, jelikož eliminuje ty hovada, která i přes auta v protisměru a jakkoli úzkou silnici nebrzdí a cyklistu i tak předjíždějí. Takže z mého pohledu nejdřív umírá cyklista, nalepenej úplně vpravo.

0/0
6.3.2012 15:24

petrolhead

Re: Na kole jezdím,

Vaší zvrácenou (a nezákonnou) logikou se boužel část cyklistů. Nedá se říct že by tomu slušnému zbytku dělali zrovna dobré jméno. Opravdu se nedivím že méně trpělivým řidičům než jsem já rupnou nervy a vám podobné vytroubí a polejou ironem.

0/0
6.3.2012 18:28

Kladýnko1

Re: Na kole jezdím,

Cituji sám sebe - "rozhodně ale ne uprostřed jízdního pruhu" - konec citace...

0/0
6.3.2012 15:32

vysypany_lozisko

silnice ale nepatří jen autům

řidič nesmí ohrozit zádného účastníka silničního provozu, proto ve valné většině vina na straně automobilistů.

Cyklista není povinen jezdit úplně vpravo, kde jsou kanály a rozmlacená krajnice... Tím by byl pro silniční provoz daleko nebezpečnější. No a pokud cyklista jede těch 70cm od prvé kraje, tak už je pirát, jelikož brzdí automobilisty, kteří spěchají , nechtějí brzdit a rádi předjíždějí cyklisty i když je v protisměru auto. Zásada pro každého na silnice platí pro všechny, neohrozit druhého!

+3/0
6.3.2012 10:36

luki

Re: silnice ale nepatří jen autům

Souhlas, a pokud jeli za sebou, nikoliv vedle sebe, tak je mi to záhadou :-/

0/0
6.3.2012 10:40

vysypany_lozisko

po silnicích

0/0
6.3.2012 10:30

Kidkid

Po přečtení diskuse

mně napadly dvě skutečnosti. Jednak, mám dojem, že v Japonsku má řidič osobního auta než složí zkoušky najet 50 km na kole v plném provozu a řidič nákladního auta 200 km. Tím určitě bude ohleduplnější k cyklistům, když sám poznal jaké to je.

A za druhé dle mého názoru by cyklisté co jezdí po pozemních komunikacích měli mít složeny zkoušky z pravidel silničního provozu a vydaný cyklistický průkaz. Bylo by to lepší než výmluvy, že cyklista nemusí znát pravidla provozu na pozemních komunikacích. Každý cyklista je zranitelnější ještě víc než motorkář a tak by mělo být v jeho zájmu, aby se mu na silnici nic nestalo. A pokud zkoušky neudělá, ať jezdí po polních cestách nebo cyklostezkách.

Naše republika není tak veliká, abychom mohli paralelně s každou silnicí vést ještě stezku pro cyklisty oddělenou od silnice křovinatým pásem jako je to v Maďarsku.

+3/0
6.3.2012 10:13

Smrť

Re: Po přečtení diskuse

R^

0/0
6.3.2012 10:22

Kulhánková, dcera

Re: Po přečtení diskuse

Zkoušky mít nemusí, neznalost zákona totiž neomlouvá.

+1/0
6.3.2012 10:37

kat_84

Re: Po přečtení diskuse

a co takhle, kdyby se pan řidič autobusu kouknul do zpětného zrcátka, když předjíždí cyklisty??? já osobně cyklisty na silnici ráda nemám, ale pokaždé, když nějakého předjedu, kouknu se do zpětného zrcátka, jestli v jízdě pokračuje:-)

+3/0
6.3.2012 10:40

luki

Re: Po přečtení diskuse

Zpětné zrcátko? To přece dobrý řidič nepotřebuje ;-D

0/0
6.3.2012 10:42

kat_84

Re: Po přečtení diskuse

ještě, že nejsem vztahovačná, jinak bych si myslela, že si o mě myslíte, že nejsem dobrý řidič ;-D

0/0
6.3.2012 10:47

Yesname

Re: Po přečtení diskuse

Pokud to takhle v Japonsku opravdu mají, tak smekám klobouk. Jediný problém u nás vidím v tom, že by si to absolvování příslušných km na kole někdo nechal za příslušný obnos potvrdit. A přitom by se to hodilo právě jako součást výchovného trestu pro ty řidiče, co cyklisty ohrožují.

0/0
6.3.2012 11:36

franta-t

Re: Po přečtení diskuse

Asi zapomínáš na to, že na kole můžeš jezdit samostatně a bez dozoru od 10 roků věku. Myslíš, že děcko v 3. třídě ZŠ bude řešit nějaké předpisy, natož se je učit? To by se musela kompletně změnit legislativa, což patrně nehrozí

0/0
6.3.2012 13:31

petrolhead

cyklisti

Skupina tří cyklistů je moje noční můra, často jedou vedle sebe a chovají se jako kdyby tam auta nebyla. Tihle jeli podle vlastního svědectví "půl metru od krajnice" v momentě kdy je předjížděl autobus a byla z toho jedna zlomená klíční kost. Podle mě to byl přestupek cyklistů, podle soudce trestný čin autobusáka, ale aspoň měl dost rozumu aby mu nedal zákaz řízení.

.

Byl jsem svědkem řetězovky kdy skupina kuřecích hrudníčků v trikotech zpomalovala provoz až se vytvořila kolona, potom jeden neočekávaně vyjel z pelotónu když byl předjížděn a řidiči v koloně to museli zadupnout, tři poslední nabral kamion. Cyklisti uslyšeli ránu, sklopili uši a rychle ujížděli po polní cestě. Od té doby na paralelní jezdce troubím, i když vím že mi poflusají auto.;-O

0/0
6.3.2012 9:38

kodlx

Re: cyklisti

ostrikovace strikaji

0/0
6.3.2012 9:42

petrolhead

Re: cyklisti

Jasně, a půjdu sedět za pokus o vraždu ironem. Po případu Lacina už jsem přesvědčen že u soudů se obejdou i bez důkazů. Mimochodem původní verze cyklistů byla že je sfoukl závan vzduchu od autobusu (nenašly se stopy po kontaktu) a potom to našili jeden do druhého a zlomili si kost. To by mě zajímalo který měsíc od nehody si vzpoměli že do nich narazil..

0/0
6.3.2012 9:48

Kladýnko1

Re: cyklisti

No pokud je tvůj vzor Lacina, tak to o tobě dost vypovídá...Rv

0/0
6.3.2012 11:57

petrolhead

Re: cyklisti

Lacina není můj vzor, je to člověk co pravděpodobně v hnutí mysli někoho skoro zabil. Ale je to taky příklad toho, že pokud je zrovna hlad po pirátech tak se soud místo jasných důkazů spokojí i s tvrzením ublíženého, že mu bylo ublíženo a zmanipulovaným videem. Již policejní mluvčí během vyšetřování si dovolil vyslovit výrok o vině(!) do televize. Nemyslím si že je nevinný, ale mohl by být. A jezdím autem s vědomím že můžu jít kdykoli sedět za něco co jsem třeba nespáchal, stačí jenom kamera a společenská obejdnávka...

0/0
6.3.2012 12:43

zorro_rojo

Re: cyklisti

Tak zrovna co se Laciny tyce, tvrzeni ze soud rozhodoval bez dukazu je ponekud lacine.

(cim urcite nechci obhajovat cyklisty, kteri neuhnou ke kraji kdyz je miji autobus)

0/0
6.3.2012 17:26

Dr.Onufrakova

Znalec nikdy nešiel v háku vo veternom tieni

Nikdy sa z čela nedá vystriedať, je to čestný znalec, možno ani nevie bicyklovať.

+1/0
6.3.2012 9:33

albion66

šílená doba

Autobusák sejme cyklistu-podmínka, hoši znásilňují 13-ku-podmínka, borec upraví panáčky na semaforech-vězení, šofér vyjádří svůj názor na pol.lídry-vězení. Super doba,vždy jsem miloval film "Šílený Max" ale nikdy jsem nedoufal že se toho dožiju. Miluji tuto zem. Beztrestně srážet lidi na silnici a kašlat na ně,znásilňovat mladé děvčátka a v klidu pak zajít od soudce do knajpy to zapít. Super doba.;-€

+4/0
6.3.2012 9:17

JirkaVonErzgebirge

Re: šílená doba

Rozsudek vypadá rozumně. Určitě povede k nápravě - řidič si až do smrti bude od pumpiček udržovat odstup. Zavírat ho nebo nechat vyhodit z práce nemá cenu, zvlášť, když si úraz z části zavinili sami pumpičkáři. Super doba plodí supermanipulátory - jako jste vy. Postavit šoféra na úroveň pedofila, to chce docela odvahu. Vlastně ani ne, co? Za kompem se cítíte tak bezpečný ...

+1/0
6.3.2012 9:27

BohdanKulohryz

Re: šílená doba

Co je to za nesmysl...když v práci udělám chybu, která bude stát někoho zdraví, nebo třeba život tak se nic neděje...8-o Za své jednání jsem zodpovědný a KÁŽDÝ člověk musí předvídat v takovýchto situacích....

+1/0
6.3.2012 9:31

JirkaVonErzgebirge

Re: šílená doba

Ale děje, dostal půl roku s odkladem dva roky. Jedna zlomená klíční kost - bez následků a pár rozbitých bicyklů (o jejich úhradu může rozhodnout soud o náhradu škody). Co byste za to dal vy? Doživotí? Co se týče předvídání, to je trošku složitější. Letos se mi stalo, že jsem dojížděl k semaforu. Rychlost rozumná, odstup taky. Najednou padla oranžová a řidič přede mnou provětral ABS. Vlevo svodidla, vpravo další auto. Škoda 50kKč. Předvídal byste to? Kdybyste měl předvídat úplně všechno, nesměl byste ani nastartovat motor.

+1/0
6.3.2012 9:39

kodlx

Re: šílená doba

(ne)dodrzovani bezpecneho odstupu je hroznej nesvar. kdybych vedel ze tim neohrozim sebe tak to nekomu zaslapnu snad kazdej den kdyz se na me lepi jak buzik.

0/0
6.3.2012 9:41

Kidkid

Re: šílená doba

Jenže to byste měl auto víc v servisu než v provozu. Tohle jde udělat pokud budete řídit obrněné auto nebo nákladní Tatru.

0/0
6.3.2012 9:46

steve78

Re: šílená doba

Oranžová barva na semaforu znamená, že můžu jet pokud nestíhám bezpečně zastavit. Tedy nepředpokládám, že když někomu předemnou padne oranžová, že zarazí brzdu až do podlahy, tam může být odstup sice dostatečný ale naopak reakční doba na takto nepředvídatelnou údálost může být slabší. Stalo se mi to také, naštěstí jsem dobrzdil ale bylo to na milimetry. Spíš by řidiči co se lekají a dupou nabrzdu neměli jezdit nebo si dát pár kondičních jízd.

0/0
6.3.2012 9:55

JirkaVonErzgebirge

Re: šílená doba

Odstup byl "bezpečný" pro 95% situací. Pán to zašlápl naprosto bez důvodu. I když jsem pokutu zaplatil, dovolím si tvrdit, že většina lidí by to prostě nedala. A předvídat si můžeš co chceš, chaotický chování se předvídá dost blbě.

0/0
6.3.2012 10:32

luki

Re: šílená doba

Kdyby to bylo opačně, říkal byste to samé? ;-D

0/0
6.3.2012 10:43

JirkaVonErzgebirge

Re: šílená doba

Držel bych ústa a styděl se. A byl bych rád, že to zacvaká jeho pojišťovna a já nepřijdu o bonus. Stejně je to i s tím šoférem. Je na něm část viny (jako na mě), ale svědomí musí spytovat i bicyklisti (jako pán přede mnou).

0/0
6.3.2012 10:52

petrolhead

Re: šílená doba

Má pravdu, srovnávat oboustranně zaviněnou nehodu s marginálním zraněním a znásilnění může jenom...? Jinak ten člověk co úmyslně zakrýval semafory může být rád za pokutu a do vězení nemusel, kdyby respektoval výrok soudu a směju se demonstrantům za jeho svobodu, vždyť to dělá jenom pro zviditelnění, jako D.Černý a podobní "umělci".

0/0
6.3.2012 9:44

kodlx

Re: šílená doba

spis nez na trest pro ridice poukazoval hlavne na pomer mezi pedofilem a "umelcem" a pocmaranym plakatem.

0/0
6.3.2012 9:40

cernahora

cyklisti se

na silnicich chovaji jako kdyby jim patrily a absolutne nerespektuji pravidla silnicniho provozu,je to mor,ktery

zamoruje nase silnice

+1/0
6.3.2012 9:00

terezav

Re: cyklisti se

presne R^ a nikdo s tím nic nedělá

+1/0
6.3.2012 9:02

franta-t

Re: cyklisti se

S tím se nic dělat nemůže, dokavaď nás nějaký zákon nenažene do autoškoly či něčeho podobného, dokavaď nebudem dělat zkoušky z pravidel nebo platit zákonné pojištění. Žádný cyklista tam dobrovolně nepůjde, když to není povinnost. A vlastně proč taky... Zatím to funguje tak, že pojem "osoba odborně způsobilá" k jízdě po silnici se vztahuje čistě na řidiče motorových vozidel ;-)

+1/0
6.3.2012 9:39

petrolhead

Re: cyklisti se

Nejlepší jsou hardcore cyklisti co vytáhnou na okresku celou rodinu všetně dětí, vždyť ten kdo neprošel autoškolou ty pravidla z 90% nezná..

0/0
6.3.2012 9:59

Smrť

Re: cyklisti se

Zvykej si, při rostoucích cenách benzínu bude cyklistů čím dál víc. Mě by jen zajímalo, kolik z těch, co se na kole chovají jako ovádi, vlastní řidičský průkaz a měli by tedy vědět, jak se na silnici chovat. Tenhle konkrétní případ posuzovat nehodlám, nedodržení bezpečného odstupu od cyklistů je bezohledná a nebezpečná prasárna.

+1/0
6.3.2012 9:06

franta-t

Re: cyklisti se

Řidičský průkaz nemá na jízdu na kole sebemenší vliv, není potřeba. A těm, kdo ho mají, ho policajti nemůžou za jízdu na kole sebrat, ať už udělá na tom kole cokoliv. A to se vyplatí ne?:-)

+1/0
6.3.2012 9:41

Yesname

Re: cyklisti se

Na jízdu má samozřejmě hlavně vliv pravidel silničního provozu.

0/0
6.3.2012 11:40

Yesname

Re: cyklisti se

Sorry. ... znalost pravidel...

0/0
6.3.2012 11:41

steve78

Re: cyklisti se

Na to stačí selskej rozum, já na kole na silnici jezdil od malička v doprovodu rodičů a od 12let sám, stačí se jen naučit značky upravující přednost a pravidlo, že já jsem ten co není chráněn plechem a podle toho se mám chovat. Proto jsem na silnici přežil (i bez helmičky)...

0/0
6.3.2012 9:44Najdete na iDNES.cz