Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Třemošná na slíbenou stěnu u nového obchvatu nepřispěje

Zastupitelé Třemošné na Plzeňsku odmítli, aby město přispělo třetinu z třímilionových nákladů na stavbu protihlukové stěny u nového obchvatu města. Nespokojení lidé z lokality Orlík, kvůli nimž v létě dokonce hrozilo uzavření nové silnice, si tak zřejmě stěnu budou muset doplatit ze svého.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Stát je největší zločinec !!!

Svět padlý na hlavu

Automobilisté si chtějí všude vozit zadky, ale následky jejich úchylky musí ze svého platit druzí. Masový automobilismus devastuje tuto zemi, morálně i ekonomicky ;-€Rv

0/0
10.12.2011 9:18

Petang01

Já nevím,

ale pokud tam územní plán povolovat výstavbu rodinných domů tak tam ta protihluková stěna měla být automaticky.  Jestli o tom ti lidé věděli nebo je podle irelevantní. Pokud je prostor určen k zástavbě, tak se tam dříve nebo později stvět bude.  Ikdyby se nejdříve zastavěli jiné pozemky, tak časem by došlo na tyto poslední a i ty by se zastavěly. A pak musí město předopokládat, že lidé tu stěnu chtít budou.

+2/0
8.12.2011 14:02

jdobry

Re: Já nevím,

To ze je neco dovoleno jeste neznamena, ze to neni pitomost. Nikdo Vam nezakaze udelat polarni vypravu v plavkach. A uprimne svet, ve kterem je predem rozhodnutu co je pro obcane dobre nechci. Staci "zarovky".

To ze je neco dovoleno neznamena ze nemusite nest nasledky vlastnich rozhodnuti.

0/0
9.12.2011 11:55

Marqui

DOPLATIT....???

lidi, kteří si v tomhle místě postavili barák a teď řvou, že nemůžou na zahradu, by měli stěnu zaplatit sami..... vyšlo by to tak na ty peníze, které ušetřili, když kupovali pozemek v téhle lokalitě....

hlavně že mají vlatní barák..... Rv

+2/0
8.12.2011 11:36

Stát je největší zločinec !!!

Re: DOPLATIT....???

Takže když se rozhodnu, že vám budu dělat kravál u baráku, tak jsem v právu a vy si s tím poraďte jak umíte? A když vás budu mlátit klackem, tak je to také v pořádku? Je to zásah do práv druhých.

CHCETE SI VOZIT ZADEK, TAK LASKAVĚ PLAŤTE VEŠKERÉ NÁSLEDKY TOHOTO VAŠEHO POČÍNÁNÍ. Je zcela zvrácené, aby to platila oběť ze svého.

0/0
10.12.2011 9:26

jdobry

petice

V clanku nejak nezaznelo, ze pocet obyvatel ktere stenu nechteji vychazi z poctu podpisu na petici PROTI financovani steny. Da se predpokladat, ze spousta odpurcu nepodepsala.

Fak je totoz ten, ze vsichni uz 20-30 let vedeli kudy obchvat povede a postavit si dum v lokalite, kde je predem znamo, ze obchvat povede je ciste problem investora.

Nikdo kdo ma 5 pohromade nekoupi pozemek na dum vedle buduciho obchvatu, pokud neni za zajimavou cenu.

+1/0
8.12.2011 9:59

Betula pandula

Re: petice

... stejně tak se dá předpokládat, že spousta těch, co podepsala, neměla všechny informace k celému problému. Nezastávám se sdružení Orlík, ale pokud se něco dohodlo, tak se to mělo dodržet - zbytek viz níže.

Jinak souhlas, o blízkosti silnice věděli ... na druhou stranu musí silnice jako nová stavba také splňovat normy a předpisy - tu stěnu tam měli postavit rovnou (pokud hluková studie ukazovala, že budou limity splněny, ale jen těsně - ta úspora se myslím do budoucna určitě nevyplatí). Ale to by bylo na dlouhou diskusi, k tomuto článku jen výše (a níže) uvedené - dohody by se měly dodržovat.

0/0
8.12.2011 10:09

(registrac)

Re: petice

jenže ona ty normy a předpisy splňuje:-(

0/0
8.12.2011 10:29

petrina007

petice a normy

Opravdu je splňuje??? Přečti si www.tremosna.cz, teď se tam objevily výsledky měření a už to není na titulní straně, stejně jako dopis OS Orlík, všechno bylo dobře zmanimulované a ten kdo to dělal, věděl dobře, proč. Mě oslovili s tím, že obec bude muset přispět 20-30 mil Kč, ťukala jsem si na hlavu, protože i laik ví, že tolik ta stěna nemůže stát. Nemyslím si, že dohoda byla rozumné řešení, ale to, co se dělo v Třemošné, nebylo také normální. A pokud se již v minulosti zavázali radní, že hluk budou u silnice řešit, i když silnice bude splňovat limity, tak teď se mohli ukázat. Lokalit jako je ta na Orlíku, je díky obchvatu v současné chvíli víc než před spuštěním obchvatu, a to si myslím, že je pravý důvod, proč jednání dopadlo tak, jak dopadlo. Takhle se dělá politika, tak si to teď voliči pamatujte do příštích voleb, jak se plní sliby! Dle mého, už to takto dohodnuté bylo v létě, vlastně všichni jsou teď v pohodě, silnice jezdí. A co my v Záluží? Také si máme stěžovat?

+1/0
8.12.2011 10:56

Johny_V

Re: petice a normy

ano splňuje, na webu třemošné je i kompletní měření hluku, naměřené hodnoty nepřekračují požadované limity! Fakta mj. hezky překrucuje OS Orlík, když na straně 3 v dopise píše o pocitu vnímání hluku, ale jaksi zapomíná uvést zásadní slovo z posudku a to je slovo SUBJEKTIVNĚ.......

Nevím, jestli to bylo dohodnuté předem (jestli jo, tak blahopřeju), ale výsledek považuji za jediný správný a je dobře, že zastupitelstvo má rozum.

Jinak, teoreticky, je škoda, že nedošlo na uzavření a paralyzaci celého okolí, protože, až by se prokázalo, že limity nejsou překročeny (jak, tedy nevím, ale to měl asi vymyšleno nezávislý soud), veškeré náklady s tím související by padly na OS Orlík.

Pokud máte v Záluží pocit nadměrného hluku, není nic jednoduššího, než požádat o změření. Ovšem možnosti řešení jsou velmi omezené a nákladné, nicméně máte na to právo.

+2/0
8.12.2011 11:49

petrina007

Re: petice a normy

Ano a právě kvůli takovým lidem jsme tam, kde jsme! Když se to netýká mně, je to správně.

0/0
8.12.2011 12:05

Johny_V

Re: petice a normy

nehledím na to ze svého pohledu, ale z pohledu celospolečenského. Z pohledu celospočenského jsem tam kde jsme kvůli lidem jako z OS Orlík.

Dnešní doba a nároky společnosti sebou nese spoustu negativ a ne každý má ideální podmínky. Zde je to ale o tom, že se bavíme o domech, které si někdo koupil/postavil i když věděl/měl/mohl vědět, že tam bude stát silnice. Moudrý člověk do takovéto situace nemůže přijít, protože moudrý člověk si zjistí mj. v územním plánu budoucí rozvoj území. Ale to je dnešní klasika, nastěhujeme se do nové zóny, kde jsou pozemky levnějš a říkáme, nechceme silnice, netřeba MHD, parky, dětská hiště - tj. základní standardy města - pak se sdružíme a chceme mít podmínky jako ve městě a vydíráme všechny kolem. Tohle je bohužel typický český přístup :-(.

+2/0
8.12.2011 12:27

petrina007

Re: petice a normy

Územní plán byl v době koupi těch pozemků jiný, zajdi si na stavební úřad, nech si tam tehdejší územní plán vyjet, a pak zde diskutuj! Cena pozemků v té době byla hodně přes 1000,- Kč/m2. Co nemůže člověk předpokládat je to, že se člověk nastěhuje a obec změní územní plán a znehodnotí veškeré pozemky v dané lokalitě. Nemá smysl o tom ale přesvědčovat někoho, kdo to slyšet nechce.

0/0
8.12.2011 13:14

Johny_V

Re: petice a normy

poslední vyhláška k územnímu plánu je z roku 1999.......kdy získaly domy územní rozhodnutí?

zaplatit hodně za pozemek v blízkosti silnice.......to se člověku ani nechce hodnotit ;-( a dá se pochopit jisté zklamání, ale proč by tyhle chyby měli platit ostatní daňoví poplatníci, z nichž mnoho trpí mnohem víc než podlimitním hlukem......to nechápu.

0/0
8.12.2011 13:37

petrina007

Re: petice a normy

Spíš, kdy se to územní rozhodnutí změnilo, hned potom, co se tam ty lidi nastěhovali .... ze svých daní platíš i ten parčík, tak si tam choď venčit svého pejska! Tam trpět nadlimitním hlukem nebudeš a můžeš užívat toho, co si platíš ze svých daní!

0/0
8.12.2011 13:45

Johny_V

Re: petice a normy

bavíme se o tom, kdy byl schválen územní plán s obchvatem. 1999 je poslední vyhláška k územnímu plánu?

Kdy bylo vydáno územní rozhodnutí na RD - před nebo po roce 1999?

Pejsky do toho netahejte a diskutujte, prosím, věcně. Děkuji.

0/0
8.12.2011 13:54

petrina007

Re: petice a normy

Ano, pak ale následoval v roce 2006 nový územní plán, ze kterého byl už ochranný val odstraněn. V momentě, kdy už Ti lidé bydleli. Takže v době koupě pozemků se stěhovali s vědomím, že mezi silnicí a jejich domy bude ochranný val. Nemohli jen předpokládat, že se k nim obec takto postaví. My nekoupili, protože jsme pozemek sehnali levněji v jiné lokalitě. Mně pouze vadí, že se zde říkají nepravdy a nemůžu poslouchat, jak se Třemošná dělí na starousedlíky a náplavy, náplavy, kteří také platí daně do stejného rozpočtu jako starousedlíci, a z jejich peněz se zde také hradí projekty, které nevyužívají. Tohle mělo pomoct nejen jim, ale lidem, kteří třeba bydlí pod chanosem, kam se hluk šíří teď víc, než před průjezdem městem. Když projedete Liticemi, stavěli se tam stěny v daleko větší vzdálenosti od obydlených zón a mnohdy tam ty stěny jsou i zbytečně, otázka je proč, že by už se tam také plánovala výstavba? Bohužel, to ví vždy jen Ti vyvolení na radnicích.

+1/0
8.12.2011 14:33

Johny_V

Re: petice a normy

územní plán z roku 2006 jsem nikde nenašel, napište alespoň číslo vyhlášky, kterou ho zastupitelstvo schválilo. Díky. Podle mého názoru územní plán nejde do takové hloubky, aby řešil způsob protihlukové ochrany, toto se řeší v projektové dokumentaci různých stupňů v rozdílné podrobnosti.

Povinností správce komunikace je v projektu výpočtem posoudit, zda-li budou nutná protihluková opatření. Zde hluková studie protihluková opatření nepotvrdila. Správce pak nemůže (zejména u dotovaných staveb) svévolně něco stavět navíc. Následně již dvoje měření nutnost protihlukových opatření nepotvrzují.....hluk z dopravy je dost složitá záležitost závislá na mnoha faktorech a není dobré toto srovnávat s jinými případy odjinud.

Pokud máte pocit, že jsou u vás překročeny limity hluku, požádejte o jejich změření a pokud budou překročeny, jistě se bude hledat řešení, jak je splnit. Ale to už jsem tu psal.

Jen tak mimochodem, řekl bych, že spousta těch "náplav" ani v Třemošné nemá trvalé bydliště......

0/0
12.12.2011 13:30

petrina007

Re: petice a normy

Pokud čtu správně, je tam uvedeno, že je to v pásmu nejistoty, není prokázáno ani dodržení, ani překročení .... takže tak jednoznačné to není, ale to je jedno, tvrdím, že dohoda nebyla správná, stejně tak by nebylo správné uzavření obchvatu, ale když vidím současnou politiku, nemyslím si, že ti lidé měli nějak extra na výběr! Arogance našich zákonodárců bohužel je taková, jakou denně slýcháme z médií. Každý si hrabe pouze na svém písečku, tak to bylo je a bude a na tom asi bohužel nezměníme nic.

0/0
8.12.2011 12:08

Mouchard revival

...

to je správné rozhodnutí....R^

+1/0
8.12.2011 9:47

VimrtPase

Re: ...

výborně R^R^

0/0
8.12.2011 9:49

Betula pandula

Re: ...

Tak tím si nejsem úplně jistý ... Jde o tu dřívější dohodu u hejtmana - pokud se tam starosta zaručil, že v případě splnění limitů hluku bude stěna postavena za prostředky kraje a města (70:30), tak je to z jeho strany jasné porušení dohody. Myslím si, že neměl nic takového vůbec slibovat - pokud k tomu neměl mandát od zastupitelů Třemošné a nebo si ten mandát zajistit a mít od zastupitelů příslib, že ty peníze na stěnu schválí. Ví moc dobře, že sám o těch penězích nerozhoduje - teď bude za hrdinu, že ušetřil peníze z městského rozpočtu, ale měl by spíše odstoupit ...

Nebyl jsem u těch jednání a nevím, co přesně tam starosta slíbil, ale pokud slíbil podíl města, tak je to jednoznačně jeho chyba!

A můj názor na stěnu? - měla se tam postavit rovnou v rámci stavby obchvatu, stála by tak polovinu až 2/3 toho, co teď a byl by klid.

+1/0
8.12.2011 10:03

VimrtPase

Re: ...

Starosta to slíbil sám za sebe, ne za město.

0/0
8.12.2011 10:07

Betula pandula

Re: ...

Starosta snad na jednání zastupoval město, nebo snad ne? Proto tvrdím, že pochybil. Buď to slíbil za město - pak ale musel vědět, že peníze neschvaluje jen on sám a že mu to s největší pravděpodobností ZM neschválí - a nebo to slíbil za sebe - a pak ať to zaplatí. V obou případech postupoval chybně - myslím si, že v té době chtěli hlavně dosáhnout zrušení verdiktu soudu o uzavření obchvatu a nedomýšleli, co bude na podzim ...

0/0
8.12.2011 10:12

spink

Re: ...

Starosta předně jen slíbil, že návrh na dofinancování stěny přednese na zastupitelstvu....

0/0
8.12.2011 10:15

Betula pandula

Re: ...

Jasný - informace mám jen z médií, kde proběhlo, že starosta slíbil podíl města, pokud slíbil jen projednání v ZM, tak mu na to z jejich pohledu bohužel skočili. Ale to ví jen ti, co na tom jednání osobně byli ...

0/0
8.12.2011 10:19

VimrtPase

Re: ...

Ty z médií, já z první ruky.;-)

0/0
8.12.2011 10:37

Betula pandula

Re: ...

Pak to ale byla pěkná kulišárna :-P

0/0
8.12.2011 10:54

herbiraff

Re: ...

To nebyla kulišárna. Třeba byl právě starosta ten jediný, který hlasoval pro:). Každopadně snad nebudou ti lidé z Orlíku hlupáci a nebudou to dál řešit. Akorát tím způsobí velký odboj města proti pár lidem v obci. A to navždy. Celkově nejvíce pochybil kraj. Zajímalo by mne, zda to zaplatí ti, kdo to způsobili, tedy zejména pan CHovanec a to pokud možno ze svého. Jestli an to půjdou státní peníze, je to na žalobu na osobu. A pokud projde zákon o trestní zodpovědnosti úředních osob, tak lze očekávat, že budou padat hlavy.

0/0
8.12.2011 11:17

petrina007

Re: ...

MOžná ano, pokud s peticí nesouhlasil, neudělal nic proti tomu, aby se lidé dostali k objektivním číslům a odkazy na ni nechal viset po celé obci, mohl se tam postavit a lidem sám vysvětlit, možná by si lidé udělali obrázek sami. Jednostranné zveřejňování dopisů na stránkách obce o něčem také vypovídá. Já si na Orlíku pozemek koupit chtěla, takže jsem se dostala i k dokumentům, ve kterých byl jasně zakreslený v místech před silnicí ochranný val, proč zmizel, také nikde nezaznělo a mohla se tam skládkovat zem, kterou ŘSD odváželo jinam a platilo za ni. Takhle se hospodaří jen v ČR, protože my si to stále necháváme líbit. Pokud starosta chtěl, měl i toto lidem vysvětlit. Jsem ráda, že jsme postavili nakonec jinde, ale praktiky místních divočáků se mi silně eklují!!!!! Byla to myslím jasná ukázka toho, jak dopadne kdokoli se ozve proti čemukoli. CHcete kanalizaci, plaťte daně, ale zaplaťte si ji ze svého. Nejsou peníze, proč se dělá parčík u Exodusu. Vždyť je to k pousmání.

0/0
8.12.2011 11:58

petrina007

Re: ...

Nesypala bych popel na hlavu starostovi, nemyslím si, že on je tím, kdo na radnici rozhoduje.

0/0
8.12.2011 12:19Najdete na iDNES.cz