Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Odpůrci kácení na Šumavě mají další argument: hrozbu povodní

Kácení kůrovcem napadených smrků v dosud nejpřísněji chráněných oblastech Národního parku Šumava, zvýší riziko záplav. Na negativní dopady plánů nového vedení správy národního parku varovali představitelé iniciativy ŠumavaPro. Tu tvoří odborníci protestující proti kácení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

habr

Opět trochu víc demagogie od rádoby zelených.

V bezzásahové zóně se kácet nebude, kůrovec tam dále se bude množit dokud bude mít co kousat a z těchto zón bude vylétávat do oblastí, kde se ze zákona naopak musí s kůrovcem bojovat - tedy i kácet. takže ty erozní plochy budou vznikat tam a podstatně větší. A nikdo těžařským společnostem nepřikáže aby těžila šetrnějším způsobem nebo aby poražené dřevo po odkornění (zbavení larev kůrovce) zůstalo na zemi.

nelze se na Šumavu dívat bodově podle priorit určitých skupin lidí, ale musí se posuzovat v celku.

0/0
4.5.2011 0:18

marmota

Tak se zeptám...

Kůrovcová těžba proběhne v prvních zónách technologií "řuční jednomužné pily" napadených SM (žádný harvestor či jiný technologický strojní "engemét"). Z těžených napadených kmenů se udělají loupáky, hmota po odkornění i kmeny zůstanou ležet "u pařezu". Kůra i kmeny, s původní hrabankou, pak budou tím nejlepším, co může pro reprodukční cyklus být. Jjenom tam musí být podmínky pro nálet dřevin, v buřeni a travinnách to bude těžké. Odumřelé "kůrovčáky" nechají stát, ty již mají pouze omezený retenční vliv, pokud mají ale spodní patro dřevinného náletu. Tzv. profylaxe. Halt to byl skoro 200 let hospodářský les, takže vize urwaldu na Šumavě je tak trochu irelevantní v myslích ekologických idealistů. Příroda si poradí, to ano. Jenomže musí fungovat i zdravý rozum, v dané realitě zvolit zdravé racio k realizaci cílů přírodních souvislostí. Kde vezmou nálet BK, DB, JS, JV, BR, JR když tam není zdroj? Snad pár fóglů jim to tam donese. Rád se nechám poučit.

0/0
3.5.2011 20:55

prognostique

S tím náletem máte naprostou pravdu

jediné co se tam občas semtam chytne je akorát bříza a jeřáb, ale se samoobnovou buků, dubů a javorů to nevidím moc vesele !! Nejspíš ze Šumavy už nikdy Gabreta nebude ;-(

0/0
4.5.2011 12:57

Bivoj.cz

JDE O PRACHY

HODNOTA VYTĚŽENÝCH STROMU JDE PŘES 500 MIL.

0/0
3.5.2011 17:14

ginkgo

Re: JDE O PRACHY

Stromy mají být zbaveny kůry a ponechány na místě vytěžení. Hodnota dřeva je docela irelevantní, spíš jde o peníze, které by se vyplatily za provedení prací.

0/0
3.5.2011 18:02

pavel572

Pozvání ekologům a vědcům

Po roce 1991 jsme navštívili Třístoličník, vyhlídku, ke kapli sv J.N.Neumanna a pak jsme šli na Trojmezí. Celou tuto procházku jsme šli lesem. Krásným vzrostlým lesem v chládku a vůní vzrostlých stromů. Jezdíme tam každý rok v létě a pokud to jen troch jde i na poslední den v roce. Nyní po 20.letech je les pryč a díky ekologům a vědcům je dnes vidět na všechny strany, ale turisté mizí a penziony zejí prázdnotou. Co nyní zadrží vodu? Ty prázdné stráně nebo síla vašeho odporu? Na druhou stranu, až tu zbudou holé kopce, budete mít opět práci. Budete bádat, jak nám vrátit přírodu zpět.

A nakonec jen, vím o čem píši. Žiji tady celý život a můj otec ho celý věnoval přírodě.

0/0
3.5.2011 15:46

kuttna

Re: Pozvání ekologům a vědcům

"díky ekologům a vědcům"? Nepopletl jste to trošičku?

0/0
3.5.2011 17:03

ginkgo

Re: Pozvání ekologům a vědcům

Vaše deziluze pramení z toho, že to, co tam před dvaceti lety rostlo, považujete za "krásný vzrostlý les". Také jsem žil v Pošumaví, přestěhoval jsem se k Českému krasu. Přijeďte se prosím podívat, jak by takový krásný vzrostlý les měl vypadat. Je jich tu spousta. Viděl jste vůbec v tom vašem krásném lese habr? Nebo javor babyku? Nebo jiný "listnatý plevel", který by v té smrkové poušti hojně rostl? Znáte snad místa plná buků, javorů a dubů? Raději si o problému něco přečtěte, začít můžete tady: http://www.npsumava.cz/cz/1291/sekce/druhova-skladba-lesu/

0/0
3.5.2011 17:45

marmota

Re: Pozvání ekologům a vědcům

Znám něco a něco vím o co jde. Víte, vždy jde o kategorii lesa a o způsobu hospodaření. Ale to je na dlouhé dišputace z hlediska nastavené legislativy.

0/0
3.5.2011 21:03

kosobecny

Re: Pozvání ekologům a vědcům

Nejsem na to vůbec odborník, ale z logiky bezzásahová zóna není bezzásahová ne? K čemu pak takové zóny, to se může NP rovnou zrušit a udělat z toho znovu hospodářský les.

0/0
3.5.2011 21:06

Dr. Fe(1)

Hanba odesmanům ! ! !

 ;-€ ;-O ;-€ ;-O ;-€  !! !!  Rv Rv 

0/0
3.5.2011 15:19

pavel.61.

tech pár stojících soušek po ekologickém množení kůrovce

nádherně zadržuje vodu! Opravdoví odborníci tihle "někteří vědci" a " ekologové". Pokácený napadený strom snižuje rozsšiřování kůrovce a tak zachráněné zelené stromy snad zadrží víc vody než soušky

0/0
3.5.2011 13:53

ginkgo

Re: tech pár stojících soušek po ekologickém množení kůrovce

Vodu zadržuje celý ekosystém, jasně, že mezi souškami více svítí slunce, ale půda drží na místě a zadržuje v sobě vodu. Když jí po vykácení spláchne přívalový liják, bude tam jen kamení, a to nezadrží nic. Kůrovec žere to, co by tam více méně nemělo být. Příroda se tomu brání, dělá místo novému náletu. Bohužel zase vesměs smrkům, ale po takové neřízené katastrofě se paradoxně zvýší poměr ostatních dřevin na úkor oné zpropadené smrkové monokultuy. Dle mého názoru udělá větší paseku samotný proces kácení (ti dřevorubci hamtající v bezzásahových zónách) než pokácení těch stromů.

0/0
3.5.2011 17:53

kosobecny

Re: tech pár stojících soušek po ekologickém množení kůrovce

Ano vedení NP by si mělo uvědomit co tam chtějí, jestli hospodářský les, nebo lidským druhem nechanou přírodu na pokoji..

0/0
3.5.2011 18:41

CorrryShawn

Komu se líbí mrtvý a uschlý les?

Trošku nechápu tohle zbytečný zdržování ze všech stran. Ekologové a odborníci pořád jen kecali, jak si příroda pomůže sama a je  vidět, že nepomůže. Kdyby se ta zasažená místa a okruh okolo nich vykácely hned, jak se kůrovec rozšířil, už tam mohli růst stromy nové. Už to konečně vykácejte (1. zóna bez velké techniky) a bude pokoj, sice to bude pár let ošklivý, ale pořád lepší než ty kilometry mrtvých stromů....;-O

0/0
3.5.2011 13:14

999666999

Re: Komu se líbí mrtvý a uschlý les?

To je tak i mrtví les působí jako větrolam, ale hlavně proti erozi ;-D Já tedy na to nemám nijak vyhraněný názor, ale fakt že kácení podporuje Stráský, který podepsal arbitrážní doložku s Diag, mě vede k opatrnosti s tímto dovedou ;-)

0/0
3.5.2011 13:33

gaDzin

Re: Komu se líbí mrtvý a uschlý les?

A kdyz se to vykaci tak do roka tam vyroste krasny les. Nebo jak si to predstavujete? Kdyz se to vykosi budou tam holiny a na tech holinach vyroste leda kulovy a ne les.

0/0
3.5.2011 14:45

ginkgo

Re: Komu se líbí mrtvý a uschlý les?

R^ asi tak

0/0
3.5.2011 17:55

kosobecny

Re: Komu se líbí mrtvý a uschlý les?

Ještě že v NP nejsou lidé jako vy, to by už CHKOŠ neexistoval. Dáme si hádánku. Otázka a 10 bludišťáků! Poznáte rozdíl mezi bezzásahovou zónou a hospodářským lesem?

0/0
3.5.2011 15:14Najdete na iDNES.cz