Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Nová plzeňská spalovna má vypadat jako obří plachetnice s kornoutem

Velmi odvážně a moderně pojali architekti stavbu nové spalovny odpadu, která má vyrůst nedaleko Plzně. Objekt má mít střechu ve tvaru vlnovky a komín připomínající zmrzlinový kornout . Zařízení by mělo být uvedeno do provozu v roce 2015.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

habásko

Ekologický Chotíkov ?

Když jedu přes Chotíkov  a vidím tam ty hustě čmoudící komíny z chalup, tak si myslím že těch pár protestujících chotíkováků by mohlo hezky mlčet !

0/0
17.3.2011 12:26

gat

spalovna

"bude vypadat hezky a nebude hyzdit okolí" - no to tedy potěš... kde je nějaká soudobá architektura? naprosto mimo měřítko a jakoukoliv formu... Rv

0/0
17.3.2011 11:10

nilgiri

eko

Obecně jsou spalovny brány jako ekologičtější způsob likvidace odpadu, takže by mě docela zajímalo, co by "Děti Země" navrhovali(y) jako alternativu

0/0
16.3.2011 22:46

petrib

Re: eko

obecně spalovny zamořují okolí látkami, které se nedaří spálit nebo zachytit. Proto byli v okolí brněnské spalovny naměřeny zvýšené hodnoty polychlorovaných bifenylů. Dalším důsledkem je, že magistrát kromě PET lahví nepodporuje třídění dalších plastů - zvyšují výhřevnost.

Jestli vás opravdu zajímá eko likvidace komunálního odpadu zkuste si zadat do vyhledávače "třídění odpadu".

Spalováním nedostatečně vytříděného odpadu stejně podstatná část zůstane ke skládkování.

Projekt této spalovny byl napsaný se zaměřením na dotace, ne na ekologii.

0/0
16.3.2011 23:27

nilgiri

Re: eko

Třídění by samozřejmě mělo být přednostní. Pokud se ale spaluje odpad, který je už dostatečně vytříděný, tak by emise neměly být nijak škodlivé (srovnatelné s elektrárnou na zemní plyn). Navíc dneska už v podstatě všechny spalovny energeticky využívají odpad, takže by se výrobou tepla nebo i elektřiny ušetřily fosilní paliva (hnědé uhlí), které by se jinak spalovaly místo odpadu někde jinde. To znamená, že se pro výrobu určitého množství energie ve výsledku ušetří primární zdroje, vypustí méně emisí a ještě výrazně sníží objem sklákdovaného odpadu.

0/0
17.3.2011 10:11

petrib

Re: eko

jenže se dost liší pohled na to co je "dostatečně vytříděný odpad". U nás komunální služby tvrdí, že 70% nejde vytřídit a musí se skládkovat nebo spálit, ale např. v dánsku nebo jinde v Evropě jsou schopní vyřídit víc jak  50%.

Fosilní paliva se neušetří z prostého důvodu - po spálení recyklovatelných plastů bude potřeba vyrobit jiné ...  z fosilních zdrojů a s vynaložením další energie.

Aby se spalovna komunálního odpadu (která bude spalovat a svážet nedostatečně vytříděný odpad z širokého okolí, proto aby mohla vyrábět elektřinu, ale využití tepla je u ní jen na papíře) ucházela o dotace z MŽP a EU považuji za silně perverzní.

Dotace na spalovny jsou, ale na programy na třídění odpadů nikoliv?! I takto může vypadat MŽP vedené technokratickými "odborníky" za poslední tři roky.

0/0
17.3.2011 10:35

bushman 777

Jestli to jsou

ty samí Ekotetroristi,co bránili obchvatu Plzně kvůli vrchu Valík,tak bych je na celý den přivázal k nějaké staré kotelně či spalovně(stejně tak je měli tenkrát přivázat na nejrušnější plzeňské křižovatce)Pak by se ukázalo zda jim je fauna či flora přednější před lidským zdravímX;-€[>-]

0/0
16.3.2011 20:01

Duke..Nukem

Re: Jestli to jsou

zase sis nevzal prasek..8-o

0/0
16.3.2011 20:53

Leclerc2

Re: Jestli to jsou

8-oAle proti takové spalovně oni protestují.

0/0
16.3.2011 21:47

petrib

Re: Jestli to jsou

nebojte. protestují. ale přivazovat se k popelnici ...

0/0
16.3.2011 23:29

Kidkid

Re: Jestli to jsou

Ekoteroristy je nutné postavit mimo zákon. To co navrhují mi připadá, tak, že musí být proti za každou cenu. Pokud je chvíli posloucháte, máte dojem, že Dobřany mají vycházky.

0/0
18.3.2011 21:20Najdete na iDNES.cz